Miloslav Stingl strávil na cestách dohromady dvacet let, ve kterých navštívil přes sto padesát zemí světa. Své zážitky shrnul do víc než čtyřiceti knih, kterých se prodalo rekordních sedmnáct miliónů výtisků.

Nejrozsáhlejším Stinglovým dílem je cestopisná tetralogie z Oceánie vydaná v letech 1970 až 1981. „Spolu s Miroslavem Zikmundem jde vlastně o posledního žijícího českého cestovatelského barda. Nás, současné cestovatele, jejich poznatky a zkušenosti v mnohém inspirují a my se je zase snažíme předávat dál," uvedl Jiří Kolbaba.

Kolbaba v minulosti připravil s Miloslavem Stinglem už několik jevištních projektů. Osobní přátelství brněnského cestovatele se Stinglem přitom vzniklo díky Kolbabově pořadu v rádiu, který připravuje už deset let. „Je zajímavé, že přestože ve světě je Miloslav Stingl ceněná osobnost, u nás o něm především mladá generace málo ví. Přitom je skvělý analytik cestovatelského poznání, třeba i na rozdíl ode mě, který se cestováním hlavně bavím," popsal brněnský cestovatel.

Náměty svých knih čerpá Stingl hlavně z cest po indiánské a polynéské oblasti. Úzce se sblížil s příslušníky řady domorodých, zejména indiánských a tichomořských etnik. „Před lety si mě zvolil za čestného náčelníka kmen Indiánů Kikapú žijících v rezervaci v americké Oklahomě. Hodně si mě oblíbili, možná proto, že jsem jim dal pár právnických rad. Když jim kolem roku 1971 zemřel náčelník, napadlo je, že bych to mohl převzít," svěřil se s nezvyklou funkcí Milosva Stingl.

Beseda se spisovatelem a etnologem Miloslavem Stinglem
Moderátor: cestovatel Jiří Kolbaba
Termín: 8. ledna 2014, začátek v 19.30 hodin
Místo: Kulturní dům Rubín, Makovského náměstí
Cena: 350 a 320 korun

Doplnil, že jeho indiánské jméno zní Okima, což v překladu znamená Ten, který vede.

Při středeční besedě představí Stingl Brňanům několik zajímavostí. „Přinese ukázat právě svoji indiánskou čelenku, kterou mu kdysi v Praze předával jejich zástupce. Bylo to před revolucí, takže to museli posvětit na vyšších místech. Naštěstí si tehdy na ministerstvu uvědomili, že indiáni jsou také naši rudí bratři," zavzpomínal na kuriozitu Kolbaba.

V pořadu uvidí návštěvníci také ukázky z rozsáhlých filmových černobílých záznamů z osobního Stinglova archívu. Jsou staré přes čtyřicet let, neozvučené a dosud se ještě nikde veřejně nepromítaly.

Středeční talkshow v Kulturním domě Rubín začíná v půl osmé večer. „O pořad byl mezi návštěvníky velký zájem, už teď je vyprodáno," potěšeně uvedla Jitka Dubská z Rubínu.

Dodala, že nejbližší díl cestovatelských besed hostí Rubín v úterý 21. ledna, kdy Jiří Kolbaba přiblíží svůj dvouměsíční pobyt na Islandu z loňského podzimu.