Dílo určené primárně pro dětské čtenáře a teenagery dokreslují ilustrace i komiksy kreslíře Jiřího Franty, text napsala Silvie Šeborová. „Než jsme se pustili do příprav knihy, snažila jsem se nastudovat prameny o tomto malíři i zahraniční knihy, jež by přibližovaly osudy konkrétního umělce dětem. Těch věnujících se Picassovi či Leonardovi je sice poměrně hodně, ale žádná nám svým konceptem nevyhovovala. Společně s Jiřím Frantou jsme tedy začali stavět na zelené louce a hledat cesty, jak skloubit Šímovy napínavé životní příběhy s historickým kontextem a jeho tvorbou,“ říká autorka Silvie Šeborová.

Komiks nyní sbírá podporu na Hithitu.
S nemocí se Lucie Trávníčková z Brna vyrovnávala tvorbou komiksu, podívejte se

Brněnské nakladatelství Host má mezi nominovanými tituly dva. „Jsme rádi, když se naše knihy objeví v nominacích a když cenu získají, je to samozřejmě radost nejen pro autora, pro celý tým, který knihu připravuje," uvedl mluvčí brněnského nakladatelství Host Radek Štěpánek.

O Literu za debut roku se uchází básnická sbírka Alžběty Luňákové Pravý úhel. „Je to silná osobní výpověď o době zrání a přechodu ženy z dívčího do dospělého věku. Vyzrálý debut toto bouřlivé období načrtává jemnými tahy a s jistou dávkou racionality," poznamenal mluvčí Štěpánek.

Mezipřistání

V kategorii prózy zase soutěží Mezipřistání od Matěje Hořavy, jehož debut Pálenka získal v roce 2015 Literu za Objev roku. „Mezipřistání je skvěle napsané. Kniha je autentická, popisuje osobní prožitky a je z ní jasně patrné, že příběh není vymyšlená. Podobně jako Pálenka je i Mezipřistání do jisté míry vnitřním i vnějším cestopisem, který čtenáře někam vezme, zde konkrétně do Gruzie," přiblížil Štěpánek.

Kniha Zvuky probouzení od manželů Petra a Petry Třešňákových vypráví o životě s dcerou, která má těžkou formu autismu ve spojení s mentální retardací. „Je to nesmírně silný příběh, jakási literární reality show, v níž ale nepřichází den ani hodina, kdy kamera přestane vrčet, světla zhasnou a člověk se vrátí z dramat předepsaných scénářem do normálního života. Láska i povinnost k vlastnímu postiženému dítěti si na vašem životě vybírá tvrdou a neúprosnou daň, a stejně drsný příběh nakonec vyznívá pozitivně,“ přiblížil majitel nakladatelství Druhé město Martin Reiner.

Pietní akt u bývalého popraviště v areálu Kounicových kolejí.
Pietní akt u brněnských Kounicových kolejích v Brně byl letos komorní, podívejte

Českou knižní cenu Magnesia Litera každoročně uděluje Spolek Litera v devíti kategoriích. Vítěze vybírá odborná porota, na webu soutěže ale mohou čtenáři hlasovat pro nejlepší blog a knihu minulého roku. Cenu čtenářů v minulých letech získala hned dvakrát například Brňanka Kateřina Tučková s knihami Vyhnání Gerty Schnirch a Žítkovské bohyně.