Zčásti pravdivá, zčásti smyšlená, zčásti činohra a zčásti balet. Nová premiéra Městského divadla Brno divákům předestře příběh soluňských věrozvěstů na pozadí historických událostí. Poprvé Cyril s Metodějem na jeviště vkročí 22. června, a zahájí tak sérii letních představení v prostorách Biskupského dvora.

Inscenace zachycuje především příchod věrozvěstů na Velkou Moravu, jejich práci na novém písmu a zavedení staroslověnštiny jako bohoslužebného jazyka. „K příběhu Cyrila a Metoděje zároveň přidáváme dvě linie. Milostný příběh tří Velkomoravanů a svár idealistického úsilí Cyrila a Metoděje s politickým pragmatismem tehdejší doby," říká spoluautor hry a dramaturg Jan Šotkovský.

Cyrila (Konstantina) ztvární Viktor Skála, Metoděje Ladislav Kolář. Většinu z vystupujících postav tvoří osobnosti, které reálně žily. „O některých z nich však máme v pramenech třeba jen jedinou zmínku," uvedl odborný poradce divadelníků, archeolog Luděk Galuška. Tvůrci tak podle něj měli značnou svobodu, jak příběh dotvořit.

„Další linii tvoří baletní složka. Tanečním jazykem vypovídá o písmu, které bylo jedním z přínosů byzantské mise. K tomu odkazuje i podtitul inscenace Cyril a Metoděj aneb Dobrodružství písma," doplňuje režisér Stanislav Slovák. Společně s ním Cyrila a Metoděje napsali Jan Šotkovský a Petr Štěpán tedy stejné autorské trio, které pro uvádění na Biskupském dvoře připravilo i loňskou premiéru Baron Trenck.

Autorem hudby je Karel Albrecht a na nahrávce, která v inscenaci zazní, diváci mohou rozpoznat hlasy herců Městského divadla. Okolo stovky kostýmů navrhla Andrea Kučerová a Eliška Ondráčková, autorem scény je Jaroslav Milfajt. „Součástí scény bude i opona s projekcemi abstraktních obrazů evokujících Byzanc nebo Velkou Moravu," dodal režisér.

Spolu s inscenací Cyril a Metoděj program na Biskupském dvoře doplní i další tituly z repertoáru Městského divadla: muzikálová balada Koločava, historické drama Baron Trenck i muzikály Cikáni jdou do nebe a My Fair Lady ze Zelňáku. „Téměř vyprodané jsou již reprízy Koločavy a My Fair Lady ze Zelňáku. Cena vstupenek je na všechny tituly stejná do prvního pořadí za 420 a do druhého za 380 korun," uvedla Lenka Novotná z předprodeje Městského divadla s upřesněním, že studenti a důchodci mohou uplatnit slevu.

V prostorách Biskupského dvora hostuje Městské divadlo čtvrtým rokem. Hlediště pod otevřeným nebem letos pojme 720 diváků, série představení skončí 7. července.

Premiéra Městského divadla je další připomínkou 1150. výročí příchodu věrozvěstů na Moravu. V Brně již výročí připomnělo Moravské zemské muzeum, které zahájilo velkou cyrilometodějskou výstavu, výstavu na téma cyrilometodějské tradice připravilo i brněnské biskupství, jenž na počest soluňských bratří vztyčilo také nové sousoší.