K problematice cizinců, přijíždějících do České republiky hledat práci, k jejich možnostem, právům, povinnostem a časté diskriminaci se již vyjádřilo mnoho odborníků, statí i uměleckých projektů. V úterý otvírá své brány další z nich. Tentokrát v jiné a originální podobě. Čeští kreslíři se rozhodli zmapovat tuto oblast po svém. A to komiksem. Do Brna zavítala výstava Czech Made?.

Díla Baletní migrace z Ruska, Alžířan v Praze nebo Dobří Mongolové od úterý zaplní atrium prvního a druhého patra brněnského Domu pánů z Lipé. „Komiksy se vyjadřují k pracovní migraci, mluví o životě lidí, kteří odešli ze své vlasti za prací do jiné země a o problémech s tím spojenými. Každé dílo doplňuje novinářská reportáž, ze které komiks vychází,“ řekla Alena Moučková z Domu pánů z Lipé, kde se výstava koná.

Útlak a bezpráví

„Umělecké komiksy jsou naprosto novou a originální formou zpracování dané problematiky u nás,“ uvedla k výstavě koordinátorka projektu Barbora Stralczynská. Po únorové pražské premiéře se výstava stěhuje do brněnského prostředí. Miloš Bárta, Magdaléna Bořkovcová, Toy Box, Lucie Lomová, Martin Máj, Marek Pokorný, Vojtěch Šeda, Anna Tejklová a Jan Turnovec přivezli své sociální sondy. Anonymní cizinci, tak v jejich dílech dostávají konkrétní tvář.

„S otázkou Czech Made? přišlo devět českých kreslířů, kteří vytvořili na základě reportáží publikovaných v kulturním týdeníku A2. Mluví o skutečných životech osob přijíždějících k nám za prací. Autoři připomínají časté zneužívání cizinců na trhu práce. Otazník v názvu projektu Czech Made? upozorňuje na to, že za známkou kvality se často skrývá mnohahodinová dřina anonymních cizinců,“ dodala Stralczynská.

Vernisáž výstavy začíná v úterý 3. března v sedm hodin večer. Návštěvníci uvidí nejen výtvarná díla, organizátoři připravili také debaty na dané téma. Pozvání přijaly dvě odbornice na mongolskou a vietnamskou komunitu Eva Pechová a Martina Křížková. Vernisáž ale slibuje i další, tentokrát již odlehčený program.

„Vernisáž slavnostně zahájí zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Návštěvníci uslyší ruskou folklórní hudbu v podání sboru Sudaruška. Zajímavá bude také ochutnávka jídel palestinské, čečenské a kazašské kuchyně,“ dodala k programu vernisáže Lenka Šafránková Pavlíčková z organizace Nesehnutí, které se na projektu také podílí.

Po Brně do Ostravy

Po Brně výstava, kterou pořádá Multikulturní centrum Praha ve spolupráci se Sdružením redaktorů a spolupracovníků A2 kulturního týdeníku, Poradnou pro občanství, občanská a lidská práva a Nesehnutím, nekončí. Putuje dále do ostravského prostředí, kde zaplní nádraží Svinov. Její pouť končí v květnu ve Štrasburku na půdě Evropského parlamentu.

Organizátoři rozsáhlého projektu, do kterého spadá i brněnská výstava Czech Made? usilují o vyvolání veřejné debaty, ve které se podle jejich plánu spojí novinářský výzkum a rozšiřování informací pomocí výstav, diskuzí nebo filmů.