Veselé reje barevných maškar, lidový zpěv a tanec, na stole různé dobroty – to všechno je nedílnou součástí masopustu. Oslavy konce období bujarého veselí před půstem před velikonočními svátky vyvrcholí v těchto dnech.

Až dva tisíce lidí se s obdobím zábav každoročně přijde rozloučit do brněnské Líšně. Tamní ostatky se konají tuto sobotu. „V Líšni se pořádají od roku 2012. Navazují na slavnou řadu masopustních veselic z osmnáctého a devatenáctého století. Zúčastní se jí několik souborů a asi sto účinkujících,“ popsala za pořadatele Kateřina Slámová Bartošová.

Letecký pohled na Kuřim. Ilustrační foto.
Z malé obce největším městem na Brněnsku. Do Kuřimi přitáhla lidi strojírna

Ostatkový průvod vyjde ve dvě hodiny odpoledne z Kubelíkovy ulice. „Po krojovaných a vyhrávající dechovce pochodují maškary. Budou mezi nimi smrt s kostlivcem, čerti, medvěd s medvědářem, falešné nevěsty, kobyla, koza a další bytosti,“ zmínila Slámová Bartošová. Slavnost bude jako vždy nejen pastvou pro oči, ale i pohlazením pro žaludek. Po tanci krojované ženy roznesou typické masopustní smaživo – koblihy a boží milosti.

Kdo se nestihne vypravit na ostatky do Líšně, nemusí zoufat. Přesně v masopustní úterý příští týden se fašank již podeváté uskuteční v centru Brna. „Od třetí hodiny na náměstí Svobody bude malířka malovat dětem masky. Ve čtyři hodiny začne program,“ pozval starosta Slováckého souboru Šafrán Ladislav Urbančík.

V centru města postupně vystoupí sedm souborů, například Šafrán, Lučina, Májek nebo Ondráš. „Všechny soubory se vystřídají na čtyřech stanovištích, náměstí Svobody, v Paláci šlechtičen v Kobližné, v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu a u Turistického informačního centra v Radnické ulici. Před šestou hodinou odpoledne společně na náměstí Svobody slavnost ukončí pochováním basy,“ zmínil Urbánek.

Mezi maskami v centru města nebude chybět třeba medvěd. „Postava medvěda je pro fašank jednou z nejdůležitějších. Symbolizuje plodnost. Kdysi si masky medvědů do kožichů dávaly hrachovinu. A když hospodyně nasypaly tuto hrachovinu drůbeži, ta měla lépe nést,“ popsala tradice Lada Krejčí se souboru Šafrán.

Tradiční ostatky se konají i na dalších místech. V sobotu reje masek nastanou třeba v brněnských Černovicích. „Program má několik částí. Nejdřív projde průvod masek, pak se uskuteční karneval pro děti. Akce vyvrcholí ostatkovou zábavou,“ zmínil za pořádající Černovické sdružení Ladislav Kotík.

V brněnských Kníničkách tradici ostatků založila místní chasa před několika lety. Letos se také uskuteční v sobotu. „Nově chystáme vyhlášení nejlepší masky průvodu,“ uvedl za pořadatele Petr Krejčí.

Další fašankové slavnosti• masopustní průvod v brněnském Žebětíně, sobota 10. února
• masopustní průvod a ochutnávka specialit v Tišnově, neděle 11. února
• masopustní průvod a zabijačka ve Šlapanicích, neděle 11. února
• masopustní průvod v brněnském Komíně, sobota 17. února
• masopustní zabijačka v brněnské Otevřené zahradě pod Špilberkem, sobota 17. února
• masopustní průvod masek v brněnském Ořešíně, 17. února

Dopravní policisté.
Policisté doprovodí do Německa nadměrný náklad. Dlouhý skoro osmdesát metrů