Takový je cíl festivalu Concentus Moraviae, který startuje dnes na třebíčském zámku koncertem Talichova komorního orchestru. Festival, který je podle jeho organizátorů v České republice ojedinělý, se koná podvanácté.

„Přestože se Concentus Moraviae jmenuje Mezinárodní hudební festival třinácti měst, letos se ho účastní osmnáct měst na jižní Moravě a Vysočině. Ale říkáme si, že tři mušketýři byli taky čtyři,“ vysvětlil malou disproporci v názvu ředitel festivalu David Dittrich.

Jahody a prkna

Letošní ročník nabídne po celý červen dvaatřicet koncertů. Mezi nejatraktivnější interprety dvanáctého Concentu Moraviae patří izraelská klarinetistka Sharon Kam, která vystoupí na zámcích v Náměšti nad Oslavou a ve Slavkově 7. a 8. června. Festival letos navštíví i Brno, kde se 10. června uskuteční koncert české sopranistky Martiny Jankové.

„Janková je po Kožené další hvězdou evropského formátu, jsme velmi rádi, že ji můžeme představit v Besedním domě,“ uvedl ředitel Filharmonie Brno David Mareček. Tradiční akce Noc světel se letos koná v Boskovicích v sobotu 16. června. „Připravili jsme program pro děti, kostýmované prohlídky po boskovickém zámku nebo prohlídku židovského města.

Večer se představí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers v boskovickém letním kině a o půlnoci vystoupí šermíři s ohňovou show a ohňostrojem,“ představil program Noci světel dramaturg festivalu Alois Ponížil. Chybět nebude ani přípitek šampaňským s jahodou. Jako každoročně se Concentus Moraviae snaží pomoci vybrané jihomoravské památce. Tentokrát volba padla na zámek v Lysicích.

„Chceme zrekonstruovat dřevěnou zámeckou kolonádu, proto jsme zahájili akci s názvem Oprav si své prkno. Koncert na podporu lysického zámku se koná 23. června a vystoupí na něm skupina Camael,“ informovala kastelánka lysického zámku Martina Medková. Akce vyvrcholí Nocí světel příští rok. Další částí letošního festivalu je propagace základních uměleckých škol, které podle Dittricha představují unikátní základnu pro výchovu hudebníků.

„V programu je celkem patnáct koncertů žáků,“ uvedl Dittrich. Concentus Moraviae je také po třech letech zahajovacím projektem evropského festivalu České sny, který má představit české umělce v Evropě. „České sny jsou podobné jako Concentus Moraviae, jen jsme vyměnili města za státy,“ říká Dittrich. České sny skončí 8. prosince. Za tu dobu se v devatenácti evropských zemích bude konat na sto dvacet koncertů.

Podrobný program najdou zájemci na stránkách www.concentus­moraviae.cz.