Symbolem ničivého dopadu nacistů na intelektuály v Evropě se ve filmu stal právě Gödel, po kterém zůstala v Brně dodnes řada stop. „Stromy jsou nejvíce inspirujícími strukturami," pronáší asi v polovině snímku herec James Urbaniak, jež geniálního matematika s brněnskými kořeny v Oppenheimerovi ztvárnil. Tato krátká scéna vyobrazuje Gödela na procházce s jeho blízkým přítelem Albertem Einsteinem.

Lesní toulky jim naruší sám Robert Oppenheimer v podání Cilliana Murphyho, jež si přijde za Einsteinem pro radu. Při té příležitosti dojde k seznámení Oppenheimera s Gödelem. Einstein o brněnském matematikovi pronáší, že se obává otravy jídlem nacisty, a tak téměř nejí. Ve filmu už nicméně nezazní, že právě tato paranoia nakonec stála Gödela život.

Životní příběh Kurta Gödela se začíná psát na konci dubna roku 1906 v domě číslo pět v brněnské Pekařské ulici. Jak je zmíněno na webu, za jehož provozem stojí Hvězdárna a planetárium Brno, o kvalitní zázemí neměl Gödel nouzi. Jeho otec Rudolf byl ředitelem a později i spolumajitelem textilní továrny Friedricha Redlicha.

Originály rukopisů Elišky Rejčky jsou na Špilberku.
Po 240 letech zase spolu. Originály rukopisů Elišky Rejčky jsou na Špilberku

V tehdy vehementně se rozvíjejícím Brně vychodil Kurt německou evangelickou základní školu v dnešní Opletalově ulici a později i státní německé reálné gymnázium. Nejvíce se zajímal o matematiku a fyziku, zaujaly ho ale také jazyky a náboženství, dostával lekce klavíru. Další studia absolvoval na univerzitě ve Vídni. Deset let před vypuknutím druhé světové války Kurtu Gödelovi zemřel otec a jeho pohřeb byl Kurtovou poslední návštěvou Brna. Téhož roku se vzdal československého občanství a přijal rakouské, stojí na stránce.

Zdroj: Youtube

Dle knihy Postavy naší Ameriky: poučné a zábavné čtení ze života zahraničních Čechů autora Miloslava Rechcígla začal Gödel později na Vídeňské univerzitě také přednášet. V té době také čím dál více spolupracoval s Ústavem pro pokročila studia v americkém Princetonu. Současně se však také začaly projevovat jeho problémy s duševním zdravím. Půl roku strávil v sanatoriu, kde léčil svou depresi a přepracovanost.

Rechcígl dále píše, že po anšlusu Rakouska začal být Gödel veřejně kritizován z své styky s židovskými liberálními kruhy. V rámci německých válečných příprav byl prohlášen za schopného vojenské služby a ze strachu z odvodu emigroval do Ameriky a dále působil v Princetonu. Právě zde se spřátelil s Albertem Einsteinem a jejich procházky v přírodě, na kterých debatovali o fyzice a filozofii se později staly ikonickými.

Právě Einsteinova smrt v roce 1955 znamenala pro Gödelovu citlivou osobnost velkou ránu. „Stal se laureátem mnoha vědeckých ocenění a osobností opředenou legendami. To vše bylo pro plachého a pedantického samotáře přítěží a neprospívalo k jeho duševní rovnováze," stojí na brněnském webu věnovaném tomuto osudem zkoušenému matematikovi.

O dvě desetiletí později onemocněla Gödelova manželka a byla dlouhodobě hospitalizována v sanatoriu. V tomto období převzaly nad vědcem nadvládu jeho celoživotní úzkost a paranoia. Gödel prakticky přestává jíst a začátkem roku 1978 umírá na podvýživu.

Výstava Milan Kundera (neztracen) v překladech v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně.
Zemřel slavný brněnský spisovatel Milan Kundera. Bylo mu 94 let

Mezi jeho největší vědecké přínosy patří dvě věty o neúplnosti či Gödelovo číslování funkcí, které bylo později významné pro informatiku a počítačové vědy. Přestože je zmíněn ve filmu o vynálezci atomové bomby, sám Gödel se na tvorbě tohoto vynálezu zkázy nepodílel.

Celý film byl natočen na speciální IMAX kamery, které patří mezi ty s nejvyšším rozlišením na celém světě. Obraz má desetinásobně větší rozlišení než běžný film. Filmový kotouč, ze kterého je snímek promítán, je dlouhý zhruba 17 kilometrů a váží 272 kilogramů. Kvůli Oppenheimerovi byl vynalezen zcela nový filmový formát 70mm, zdůrazňuje společnost Cinema City. Právě jejich kino na pražské Floře umožňuje divákům jako jedině v kontinentální Evropě snímek v této kvalitě shlédnout.