Pojmenování výstavy odkazuje k autorskému přístupu. „Název Codes & Waters charakterizuje princip, který Andreas Müller-Pohle často uplatňuje ve svých fotografických sériích. Toku vody odpovídá tok kódů, digitální znakové řeči, které autor poprvé použil v Digitálních par-titurách (19961998), později ve Face Codes (19981999) a některých videoprojekcích," říká kurátorka výstavy Jana Vránová.

Výstava představuje práce z let 1995 až 2001 a zahrnuje například i výběr fotografií ze souborů River project The Danube River Project a Hong Kong Waters. „V prvním cyklu autor sledoval tok Dunaje, v Hong Kongu zase konfrontoval přírodu, nespoutaný vodní živel s umělými produkty současnosti s městskou architekturou," shrnuje Vránová.

Dále upozorňuje například na Entropii z roku 1996, která formou obrazu a videozáznamu dokumentuje likvidaci fotografií a filmů, nebo na ještě o něco starší práci Zyklogramme. Ta je z počátku 90. let a autor zde použil obrazový materiál jako obrazotvorný prvek a zachycuje proces jeho recyklace.

Na přípravě výstavy Codes & Waters se Müller-Pohle sám podílel. Je to ostatně už jeho druhá prezentace v Brně. „V roce 1989 vystavil Dům umění města Brna ukázky z jeho cyklu Transformace, čímž se poprvé představil samostatnou výstavou v Československu," říká kurátorka Vránová. Expozici tehdy hostila Galerie Stará radnice, která sloužila jako náhradní objekt za Dům pánů z Kunštátu.

Fotograf, mediální umělec a jeden z hlavních představitelů vizualismu Andreas Müller-Pohle je také šéfredaktorem časopisu European Photography. Ten se od doby svého vzniku v roce 1980 zaměřuje na současnou fotografii a nová média. Výstavu Codes & Waters si lze v Domě umění prohlédnout do 14. října letošního roku.

Další z výstav, kterou Dům umění připravil, hostí Galerie G99 v Domě pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici. Výstava má název Úniková zóna a jejím tématem je tabu. „Jedním z dnes nejčastějších zosobnění tohoto pojetí může být představa zóny. Zóna skrývá mnoho možností poznání možných i nemožných poetik. Rozpomínání věcí všedních upomíná na tabu v nás, v poloze již jednou zažitých chvil, které si musíme přivlastňovat znovu v nekonečném sledu interpretovaných událostí. Ocitáme se v pomyslné zóně žití, která je nám pouze dočasně svěřená," shrnují průvodní téma kurátoři výstavy František Kowolowski a Tomáš Knoflíček.

Z přizvaných autorů se výstavy účastní studenti vysokých uměleckých škol Marek Hlaváč, Jiří Hölzel, Pavel Kučera, Kateřina Sudolská, Ivo Škuta a Klára Volková.

Výstava Úniková zóna je druhou výstavou z celkem pěti výstav v Galerii G99, které spadají pod Centralizovaný rozvojový projekt Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Výstavy, sympozium a publikace prací. „Dílčí výstavy projektu představí ty nejzajímavější studentské práce z vysokých uměleckých škol a zmapují aktuální podoby různých přístupů k výtvarné tvorbě," přibližuje projekt mluvčí Domu umění Jana Řeháková. Expozici Úniková zóna si lze v Galerii G99 prohlédnout do 27. září 2012.

dům umění města brna: výstavy

Codes & Waters 1995 2011: Andreas Müller-Pohle

výstava fotografa, mediálního umělce a vydavatele působícího v Berlíně

Místo: Dům umění města Brna (Galerie Jaroslava Krále), Malinovského nám. 2. Výstava potrvá do 14. října 2012.

Úniková zóna (téma výstavy: tabu)

v pořadí druhá z pěti výstav v Galerii G99, které jsou součástí Centralizovaného rozvojového projektu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

Místo: Dům umění města Brna (Dům pánů z Kunštátu, Galerie G99), Dominikánská 9. Výstava trvá do 27. září 2012.