Edvard Hagerup Grieg. Norský hudební skladatel, který zemřel před sto lety a jehož život ovlivnilo několik českých muzikantů. Ukázku z jeho hudebního díla si mohou přijít dnes večer do Besedního domu poslechnout všichni, které vážná hudba zajímá.

„Na koncertě Pocta Edvardu Griegovi zazní jeho Sonáta F dur, Písně s doprovodem klavíru, Album pro mužské hlasy, ale i hudební díla skladatelů Dvořáka a Forestera,“ uvedl Jan Malík z pořádající agentury Musica Viva. Na Griegovu počest se v České republice konají dvě představení, to první se již uskutečnilo v Praze.

Na koncertě účinkuje Mátlův akademický sbor, Moravský komorní sbor, Czech Virtuosi a Pěvecké sdružení moravských učitelů. Jako sólisté se představí houslista Bohuslav Matoušek, klavírista Petr Adamec, sopranistka Markéta Mátlová a Martin Gurbaľ, který převezme basový part.

Sonáta pro housle a klavír
Edvard Grieg se narodil v Bergenu a jeho prvním učitelem hudby byl Čech Josef Šedivý. „Griegův život ovlivnil jak Šedivý, tak i vynikající světová houslistka Vilma Normanová–Nerudová, která pocházela z Brna. Ta se později stala i jeho dobrou přítelkyní,“ uvedla Věra Konradová ze Severské společnosti, která se na přípravě koncertu také podílí. Do kulturního povědomí se Grieg uvedl svým prvním koncertem, na kterém zazněla i Sonáta pro housle a klavír. Tu přednesla právě Vilma Normanová–Nerudová.

V roce 1867 se Grieg oženil se svou sestřenicí Ninou, která se stala neodmyslitelnou součástí jeho života. Mladá zpěvačka s okouzlujícím hlasem ho inspirovala ke komponování mnoha písní, které pak sama interpretovala. „O sedm let později se na Griega obrátil norský dramatik Henrik Ibsen a požádal ho o scénickou hudbu k dramatu Peer Gynt. Premiéru lidé přijali s nadšením,“ dodala Konrádová.

Dalším norským spisovatelem, se kterým Grieg spolupracoval, byl Björnstjern Björnson. Na jeho texty napsal písně, kantátu a scénickou hudbu k dramatu Sigurd Jorsalfar. Společným, ovšem nedokončeným projektem byla opera Olaf Trygvason, ke které Björnson nestihl dopsat libreto.


Pod vlivem romantismu
U příležitosti svých koncertů navštívil Grieg i Prahu, která ho přijala s velkým nadšením. Jako představitel pozdní fáze romantismu dával Griepřednost kratším hudebním útvarům a miniaturám, a to i přesto, že ho celý život přitahovaly formy velké, symfonie a opery. Z jeho hudby dodnes vyzařuje poetičnost i kouzlo intimity.

Sobotní koncert se koná v Besedním domě a začíná o půl osmé večer. Vstupenky je možné koupit na místě.