Brněnský kat, podvodníci i dominikánští mniši. Také z osudů těchto reálných postav ve svých knihách vycházejí jihomoravští autoři. A ať už své příběhy splétají zcela pravdivě či je doplňují smyšlenými zápletkami, jedno v jejich textech zůstává neměnné – autentická atmosféra starého Brna.K zatím nejznámějším ze srpnových novinek patří kniha již nežijícího autora Jiřího Sequense Hříšní lidé města brněnského. Jedná se o knižní verzi stejnojmenného televizního seriálu natočeného v roce 1998, jemuž v roce 1968 předcházel obdobně komponovaný cyklus Hříšní lidé města pražského. „Knihu Hříšní lidé města brněnského jsme poprvé vydali na přelomu roku 2003/2004, a to po konzultacích s Jiřím Sequensem. Kniha tehdy měla dva díly. Nyní, pro velký zájem čtenářů, tak knihu vydáváme znovu, tentokrát už jako jednosvazkovou," uvedl Petr Lovecký z brněnského nakladatelství Moba. A dodal, že právě natočením seriálu Hříšní lidé města brněnského Sequens svoji režisérskou dráhu ukončil.

Stejně jako v televizním seriálu se i ve své knize Sequens inspiroval typy lidí takzvané brněnské galerky: podvodníky, zloději, překupníky či rváči. „Příběhy vycházejí z pravdivých zpráv a soudniček zveřejněných v dobovém tisku," zdůrazňuje Lovecký.

Dalším, historií inspirovaným příběhem, je nový román Nadi Horákové Ženy na pranýři. „Je to kniha o domácím násilí ve středověku. Děj se odehrává v roce 1353 a vychází ze skutečných událostí. Základním příběhem je bouřlivý vztah manželů Ferreových a následný soudní proces s Jiřím Ferreem. V paralelním příběhu poznáme brněnského kata," říká jednapadesátiletá spisovatelka Horáková žijící v Mutěnicích na Hodonínsku.

Zmiňuje se i o svém dalším titulu nazvaném Brněnské Židovky. Kniha by měla vyjít začátkem příštího roku, též v nakladatelství Moba. „Moravský markrabě Jan Jindřich zachraňuje své klatbou stižené manželství a sžívá se s Brnem, jehož součástí je i Židovská čtvrť," přibližuje námět autorka. Obě zmíněné knihy jsou součástí čtyřdílného cyklu, který otevřela kniha Brněnské nevěstky. Poslední z připravovaných publikací zatím název nemá, vyjít by měla v roce 2015. „Příprava a studium soudních případů či jiných historických podkladů k napsání jedné knihy mi zabere zhruba rok," říká Horáková, povoláním učitelka na základní škole.

Přímou návaznost na Moravu i Brno mají také dvě novinky Stanislava Češky. „Letos jsme si připomínali 1150. výročí příchodu Konstantina a Metoděje, jemuž jsem věnoval svoji historickou detektivku Případ hrozničkové náušnice. Je to třetí volné pokračování série dobrodružných historických detektivek z doby Velké Moravy," říká autor a poukazuje na druhou z právě vydaných knih, detektivku Arcibiskupova smrt. „Zápletka se odvíjí od okamžiku, kdy se detektiv Berka setkává na lodi plující po Brněnské přehradě s archeologem, který vede vykopávky ve Starém Městě," říká autor.

A proč je podle nakladatelů o příběhy odehrávající se v brněnských reáliích tak velký zájem? „Brněnští čtenáři jsou velcí patrioti," říká o povaze čtenářů Lovecký.

Knižní novinky

Nově vydané tituly inspirované historií na jižní Moravě:

Stanislav Češka: Případ hrozničkové náušnice (vydáno u příležitosti 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu)

Stanislav Češka: Arcibiskupova smrt (inspirováno Brnem)

Naďa Horáková: Ženy na pranýři (o domácím násilí ve středověku, podle reálných událostí)

Jiří Sequens: Hříšní lidé města brněnského (nové rozšířené vydání kriminálky z Brna)

Co autoři vydají příští rok:

Naďa Horáková: Brněnské Židovky (historický román)

Stanislav Češka: Krutá smrt (o vraždě jihomoravské hejtmanky)