Multižánrovou přehlídku spojující žánry tance, zpěvu, herectví, fotografie a tvůrčích workshopů pořádají organizátoři letos už podesáté. „ProART jsme založili s cílem rozvíjet myšlenku festivalu Tanec Terezín, který byl poprvé v létě 2004 v Praze. A dodnes u nás žádný festival podobného žánrového rozsahu není," okomentovala jedinečnost festivalu jeho ředitelka Alena Pajasová.

Ústředním tématem letošního ročníku je Linie – Kruh – Čas – Věčnost. „Jde o náměty, jež se zabývají proměnou a stavem v prostoru či čase. Linie a kruh jsou jako vizuální formy základem pro celé naše estetické vnímání, zároveň jsou symbolem nekonečnosti," uvedl umělecký ředitel festivalu Martin Dvořák.

Festival se skládá ze dvou částí: denních uměleckých workshopů a večerních festivalových představení. „Kurzy probíhají celý den a jsou odstupňovány podle obtížnosti. Na závěr si potom všichni účastníkům navzájem představí výsledek svého sedmidenního snažení. Letos se nám do Brna podařilo zajistit rekordní počet dvaceti pedagogů z jedenácti světových zemí, například z Kanady, Mexika, Chile, Švýcarska, Jižní Koreji nebo Izraele," popsala Pajasová. Dodala, že novinkou jsou tentokrát workshopy pro smyčcové nástroje a výuku flamenka.

Letos poprvé hostí kompletní festivalový program Divadlo Na Orlí. „Našli jsem tam výborné zázemí po všech stránkách. Umožnilo nám to tak připravit delší program a nabídnout to nejlepší, co jsme kdy na festivalu měli," uvedla Pajasová.

Jedním z vrcholů programu bude v pátek 26. července vystoupení izraelských tanečníků ze známého souboru Liat Dror Nir Ben Gal Company. „Izraelský tanec patří ke světové špičce a Liat Drorová a Nir Ben Gal jsou jedni z jeho nejvýznamnějších představitelů. V Brně představí v evropské premiéře svoji novou choreografii nazvanou Zen Dance na hudbu Ivy Bittové. Nir Ben Gal v Brně také připraví s účastníky workshopu pohybový outdoor projekt. V Praze, kam se festivalový program přesune, poté i nový taneční projekt nazkoušený ve spolupráci s naší ProART Company," upřesnil program významných izraelských hostů Dvořák.