Dušek žil v domově pro seniory v Brně-Bystrci a naposledy ho diváci spatřili na plátně minulý čtvrtek v kinokavárně v Brně-Černých Polích. Promlouval k divákům, kteří se přišli podívat na projekci slavného westernu Sedm statečných. Promítala se jeho verze s prvním českým dabingem, který vznikl v roce 1968 v Brně. Diváci spíše znají pozdější dabing vytvořený v roce 2006.

| Video: Youtube

Dušek se narodil 14. února 1924 jako Jiří Deutsch v Cholině na Olomoucku v rodině pravoslavného kněze. Po válce si rodina změnila jméno z Deutschových na Čechovi. Herec ale nakonec zvolil příjmení své matky, která byla za svobodna Dušková.

Jiří Dušek stál u zrodu Krajského oblastního divadla, které zprvu sídlilo v prostorách Divadla Bolka Polívky na Jakubském náměstí. Krajské divadlo bylo roku 1954 přejmenováno na Divadlo bratří Mrštíků a roku 1965 se přestěhovalo na Lidickou ulici a od roku 1990 nese název Městské divadlo Brno. Zástupci kulturního stánku o úmrtí a hercově divadelních rolích informavali v úterý dopoledne v obsáhlé zprávě zveřejněné na webu divadla.

V brněnském divadle Dušek ztvárnil téměř tři stovky rolí. S divadlem skončil v roce 1990. Dalších bezmála dvě stě rolí spojil s filmem a nesmazatelnou stupu zanechal v dabingu. Lidé mohou znát jeho hlas ze seriáů Dallas nebo Jake a Tlusťoch a z filmů Sedm statečných či Maigret klade past.

V roce 2014, spolu se Svetlanou Janotovou a Bolkem Polívkou, otiskl své dlaně do chodníku slávy před budovou Městského divadla v Brně.