Vyhlášení probíhalo v brněnské kavárně Café Prah, která posloužila nejenom prostorem pro čtvrteční akci, ale také pro výstavu všech přihlášených kalendářů. „Poslední průzkumy ukázaly, že Česká republika je jednou se zemí, která má velký zájem o klasické tištěné kalendáře, nástěnné nebo nástolní,“ řekla Musilová.

Kalendářem roku se stal nástolní kalendář Sokol Věrná garda 2019 s portréty české i americké sokolské „věrné gardy“, který byl vydán k oslavě 100. výročí založení Československé republiky. Získal také další tři ocenění.

Černobílé fotografie zachycují příběhy odvahy, hrdinství i vytrvalosti. Jde o portréty lidí, kteří se hrdě hlásí k takzvané sokolské Věrné gardě. Mnozí z nich zažili válku, emigraci a boj o holou existenci v cizím prostředí. Autorem fotografií je Roman Franc, grafickou úpravu a tiskovou produkci zajistilo studio Formall, grafikem byl Jan Forejt.

V odborné porotě, která o udílení cen rozhodovala, zasedli například fotograf a pedagog Jan Jindra, grafický designer Barbora Zemčík, historička umění a kurátorka fotografie Jana Vránová a ředitelka Domu umění města Brna Terezie Petišková. Předsedou poroty byl pedagog a teoretik fotografie Lukáš Bártl. „Já kalendář vnímám jako objekt na zdi, jako designový výrobek. Celkem si myslím, že kalendáře mají obrovský prostor pro kreativitu a možnosti využití,“ řekl předseda poroty Lukáš Bártl.

Cílem soutěže je podpořit kreativitu, tiskovou a grafickou úroveň kalendářů a upozornit na novátorské počiny v této oblasti. „Odborná porota letos neměla lehký výběr, vzhledem k vysoké úrovni přihlášených kalendářů. Udělila v šesti kategoriích celkem šestadvacet cen. O získání dvou cen rozhodovala veřejnost,“ uvedla moderátorka Jana Musilová.

Výstava bude otevřena do konce března.

MARIYA OSTRENKOVÁ