Prostřednictvím petice se její autoři snaží o vyvinutí tlaku na město a Masarykovu univerzitu, která kino provozuje. Cílem je jeho ponechání v nynějších prostorách co nejdéle a navrácení na původní místo poté, co dělníci opravy dokončí. „Je to spíše vyjádření podpory k zachování a znovuotevření kina Scala po skončení oprav. S městem zatím příliš nejednáme,“ vysvětlil Deníku jeden z autorů petice Dalibor Jelínek.

Deník vývoj sleduje několik měsíců. O problémech informoval už v polovině února

Statické posouzení budovy na Jakubském a Moravském náměstí, kde sídlí kino i Divadlo Bolka Polívky, se nejspíše uskuteční ve dvou částech. První je v plánu už letos, druhá pak začátkem příštího roku. „V případě kladného vyjádření statika by obě kulturní scény mohly ve stávajícím místě fungovat od podzimu do konce letošního roku,“ podotkla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Univerzitní kino Scala
Petice za zachování kina Scala v Brně. Za necelý den má 2750 podpisů

Město by tak ve spolupráci s Masarykovou univerzitou, která kino provozuje, mělo více času najít a případně upravit náhradní prostory. „Situaci komplikuje, že adekvátní místo se stejným zázemím a kapacitou v Brně není k dispozici. Zcela jistě by tak muselo jít o značný kompromis,“ upozornila primátorka Vaňková.

Podle rektora Masarykovy univerzity Martina Bareše nelze očekávat rychlé a snadné řešení. Vliv na budoucnost kina Scala budou mít nejen závěry statického průzkumu, ale i očekávané náklady nebo nabídka náhradních prostor od města. Univerzita totiž žádné takové nemá.

Brněnské Divadlo Polka Polívky.
Nový domov v Brně pro Divadlo Bolka Polívky? Možnost je Bakalův sál v Bílém domě

„Je skutečně potěšující vidět, kolik lidí osud Scaly zajímá. Můžu Brňany i akademickou obec ubezpečit, že jednání o řešení se vedou prakticky nepřetržitě a skutečně intenzivně. Sám jsem se s primátorkou v této záležitosti naposledy sešel před pár dny a vítám možnost, že by po prázdninovém statickém posouzení budovy mohlo kino Scala fungovat i na podzim,“ sdělil rektor Bareš.