Režisér Gombár román pro svou zlínskou inscenaci adaptoval v roce 2014. Pro Brno připravil text nový s podtitulem Krev je krev. „Brněnské nastudování bude až psychedelické a snové, bude na pomezí živého a mrtvého. Snažil jsem se přesně dodržovat to, co je skutečné a co fiktivní. Příběh je zde více koncentrovaný, což je ovšem určitá výzva pro diváka a jeho intelektuální spolupráci,“ uvedl režisér. Podotkl, že ženy z obce Žítková budou v Brně bohovat bez mužů. Tedy kromě Jakoubka, který je však ještě chlapcem a nese si od narození stigma „zrůdy“. „Myslím si, že inscenace bez mužů a tedy s nedostatkem testosteronu dodá příběhu větší sevřenost,“ řekl Gombár s tím, že se spisovatelkou Tučkovou novou dramatizaci konzultoval, a to včetně podtitulu. „Krvavá stopa je v románu zřejmá a nepřehlédnutelná,“ zdůraznil Gombár.

POSLEDNÍ Z RODU

Příběh románu i inscenace, který je zčásti smyšlený a zčásti vychází ze skutečných událostí, se odehrává v Moravských Kopanicích v obci Žítková. Zachycuje osud žen jednoho rodu. „Hlavní postavou je Dora Idesová, poslední ženský výhonek rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila. Vystudovala etnografii a rozhodla se o nich napsat vědeckou studii. Při pátrání po svých předcích odhaluje neuvěřitelné osudy a souvislosti a přes ně objevuje nejen stále stejné modely lidských povah a jednání, ale i sebe samu,“ uvedla dramaturgyně Martina Kinská.

Dora Idesová, kterou ztvární Svetlana Janotová, rozplétá úděly žítkovských žen a zjišťuje, že i ona sama je součástí tajemné tradice, i když se bohyní nestala. „Minulost ožívá až s palčivou intenzitou. Mrtví Dořina rodu se vracejí a mluví k živým, paměť se křísí, nic není zapomenuto. Každý detail, který hlavní hrdinka objeví, má svůj hluboký smysl a žene Doru dál,“ podotkla dramaturgyně.
V dalších rolích se představí Radka Coufalová, Alena Antalová nebo Zdena Herfortová. „Je to pro nás velmi inspirativní práce a zažíváme na jevišti až meditativní momenty,“ řekla Herfortová.
Premiéra je v sobotu na Činoherní scéně Městského divadla Brno v Lidické ulici v sedm hodin večer. Mezi diváky je o inscenaci velký zájem, už nyní je většina repríz téměř vyprodána.

Premiéra: Žítkovské bohyně (krev je krev). Režie: Dodo Gombár, dramaturgie: Martina Kinská.
Hrají: Svetlana Janotová, Nikol Wetterová, Radka Coufalová, Ivana Vaňková, Zdena Herfortová, Erika Kubálková, Alena Antalová a další. Uvede Městské divadlo Brno na Činoherní scéně v sobotu 20. května 2017 v 19.00.