Třetí soutěžní ohňostroj Ignis Brunensis si v sobotu Brňané vychutnají ze zahrady vily Tugendhat. Přístupná bude zdarma od šesti do jedenácti večer díky Brněnské muzejní noci. Je to vůbec poprvé, kdy se k příležitosti muzejní noci lidé do vily podívají. Zájemci ocení unikátní večerní prohlídky s omezenou kapacitou šestnácti lidí kvůli epidemiologickým nařízením. „Prohlídka stojí osm set korun, výtěžek se věnuje na sociální a nadační fond města a kraje,“ nastínil ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc. Lístky je třeba zakoupit předem.

Zahrada památky UNESCO bude propojená se zahradou secesní vily Löw-Beer, v níž v deset hodin promítnou film Karla Smyczka Housata. Ve vile si zájemci vychutnají dílny pro děti i komentované prohlídky každou hodinu.

V Památníku Mohyla míru se představí vojáci generála Kutuzova. Zvědavci se projedou na koních, uvidí polní lazaret i výcvik pěchoty a dělostřelectva. „Otevřené budou všechny pobočky Muzea Brněnska kromě té ivančické. Ve Šlapanicích bude připravená šifrovací hra na náměstí i kvíz,“ pozval za muzeum Pavel Žára.

Dílny pro děti i živou hudbu nabídne Muzeum romské kultury. Součástí budou i komentované prohlídky fotografické výstavy Otisk cest a expozice Příběh Romů. „Bratislavská je pro autobusy neprůjezdná, takže zastávky budou v ulici Cejl,“ upozornila za muzeum Karolina Spielmannová.

Brněnská muzejní noc:

kdy: v sobotu 7. srpna od 18.00 do 24.00
kde: devatenáct institucí v Brně a v blízkém okolí
cena: vstupné většinou dobrovolné nebo symbolické
doprava: zvláštní autobusové linky zdarma zajišťuje Dopravní podnik města Brna, letos nově lidé využijí i kola
více informací: www.brnenskamuzejninoc.cz

Na muzejní noc se těší i Eliška Sedláčková. „Nejspíš zamířím na promítání do kina Art, ale zvažuji i nějakou výstavu nebo dílnu,“ svěřila se studentka.

Virtuální realita v zoo i vlaková pošta

Lidé navštíví i pobočku zoo v Radnické ulici, kde si vyzkouší virtuální realitu. „Při muzejní noci nabízíme ke každé zakoupené druhou vstupenku zdarma,“ zmínila mluvčí zoo Monika Brindzáková. Vstupné stojí 130 korun. Jak doplnila, samotná zahrada na Mniší hoře zůstane na noc zavřená.

V Knihovně Jiřího Mahena si lidé vychutnají bohatý kulturní program. Odstartuje divadelním představením Dr. Kuželka a Aduši od divadla KUFR, na které naváže taneční vystoupení studia NO FEET. „K příležitosti sta let knihovny nabízíme komentované prohlídky. Lukáš Hejlík bude při LiStOVáNí číst z knihy Co by měl můj syn vědět o světě,“ přiblížila za knihovnu Jana Vyklická.

Na muzejní noc naváže s připomínkovou akcí 170. výročí vlakové pošty na trase Vídeň – Brno – Praha zástupci Muzea vlakové pošty jízdu mimořádného vlaku mezi Brnem a Prahou. „Vlak bude složen ze dvou historických rychlíkových vozů a jednoho historického poštovního vozu. Při stání vlaku ve stanicích bude přístupný historický poštovní vůz. V něm je instalována výstava Pošta na kolejích 1838-1999,“ sdělil kurátor Petr Študent.

Autobusy a kola

Autobusy na přesun tradičně zajistí brněnský dopravní podnik, letošní novinkou jsou sdílená kola od společnosti Nextbike, která budou mít lidé k zapůjčení. „Návštěvníci muzejní noci získají kód, kterým si odemknou kolo a na půl hodiny jej mají zdarma. Kola budou umístěná u hlavních institucí, aby se lidé mohli pohodlně přemístit,“ nastínila koordinátorka muzejní noci Andrea Vojtěchovská.

Loňský ročník Brněnské muzejní noci organizátoři zrušili kvůli covidu, ten letošní přesunuli z května na srpen. Zapojilo se celkem devatenáct institucí. Kvůli prázdninovému termínu letos neotevře hrad Špilberk. „Konají se tam koncerty a nádvoří je obsazeno. Letní termín pro hrad není vhodný,“ řekla Vojtěchovská. Z technických důvodů se letos nezapojilo například technické muzeum ani Moravské zemské muzeum v Brně.