Tandem SKUTR vyšel při přípravě inscenace nejvíce z Janáčkova libreta napsaného podle Těsnohlídkových textů. „Na libretu se nám líbil především posun v tom, že u Janáčka liška Bystrouška zemře, zatímco u Těsnohlídka příběh končí šťastnou svatbou. Skrze tuto smrt potom v sobě Revírník otevírá, a potažmo i my, otázky po smyslu existence a směřování našich životů," zmínil režisér Lukáš Trpišovský, polovina tandemu SKUTR. Ten v brněnském Národním divadle nastudoval už na podzim 2011 Zeyerovo drama Radúz a Mahulena.
Dalšími inspiračními zdroji byly „skutrům" lidová poezie a moravský písňový folklor. „Promítli jsme do inscenace i hodně paralel s Janáčkovým osobním životem, ale nejde o žádnou biografii. Spíše se občas snažíme nazírat příběh jeho očima, promítáme do něj i jeho touhy nebo kladný vztah k ženám," přiblížil osobité pojetí známého příběhu režisér Martin Kukučka.
Podle SKUTRu Janáčkovo libreto přímo vybízí k fantazii a imaginaci, čímž se nutně posouvá jeho význam. „Vystavěli jsme inscenaci hodně vizuálně, z mnoha surreálně laděných obrazů. Hlavní důraz neklademe na slovo, ale na propojení výtvarna, hudby a pohybových variací. Často se herci pouštějí i do improvizací," uvedl Trpišovský.
Brněnská verze Lišky Bystroušky není prvotně určená dětem, když pohádková je na celém příběhu snad jen archetypálnost věcí. Základním motivem je život, s ním související omezený čas a nevyhnutelná smrt. „Zajímala nás odlišná energie mládí a stáří a erupce vyplývající z tohoto střetu. Jak to zkrátka vypadá, když několika obyčejným postavičkám z vesnice do života vstupují mladí," naznačil jedno z témat inscenace Kukučka.
Důležitým motivem, který hraje podstatnou roli hlavně u titulní postavy Lišky Bystroušky, je láska v mnoha podobách: naivní, energická i ničivá. „Liška Bystrouška je mladá holka, která si svobodně užívá života. Dovede zlobit a dělat různé neplechy," naznačila uchopení své role herečka Magdaléna Tkačíková.
Na svět lidí a zvířat. nahlíží SKUTR zvláštní optikou. „Liška Bystrouška je taková mladá lolitka, která si jednoho dne přišla pro Revírníka. Smrt se mu zjevuje asi stejně, jak si to přál Janáček. Proto je liškou každá mladá holka, svobodná a nevypočitatelná. Svět se nedělí na lidi a zvířata, neboť tak zvláštně rozostřeně splývá. Zajímalo nás, proč se lidé v určitou chvíli začnou chovat jako zvířata a probouzejí se v nich pudy," uvedl Trpišovský.
Páteční premiéra Lišky Bystroušky začíná v Mahenově divadle v sedm hodin večer. „Už ve čtvrtek ale mohou zájemci navštívit od půl jedenácté dopoledne veřejnou generálku, na níž zbývá ještě pár volných lístků. V šest hodin večer potom začíná předpremiérové představení," upřesnila aktuální termíny uvádění mluvčí divadla Šárka Motalová.