Zážitek z aviatiky nebo motorismu přenesený na plátno se smyslem pro poezii okamžiku. Takový dojem může vyvolat včera otevřená výstava děl Kamila Lhotáka v Moravské galerii. Výběr obrazů nazvaný Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky má také připomenout nedávné dvacáté výročí malířovy smrti.
„Kamil Lhoták je u nás velmi dobře známý. Většina lidí má alespoň nějakou představu o jeho díle a on se tak řadí k českým tvůrcům, kteří téměř zlidověli. Výstavou jeho děl se chceme vyrovnat se zimním termínem, ve kterém většina podobných institucí přináší expozice oblíbených umělců. Na druhou stranu nechceme úplně podlehnout očekávání, která podobná příležitost vzbuzuje,“ řekl ředitel galerie a spoluautor výstavy Marek Pokorný.
Ten na expozici pracoval společně se současnou ředitelkou Slovenskej národnej galérie Alexandrou Kusou. Podle Pokorného prostor Uměleckoprůmyslového muzea nabízí takový výběr Lhotákovy tvorby, který se v detailech vymyká obecnému pohledu na malířovo dílo.
„Soustředili jsme se na nejznámější polohu jeho díla, tedy na zachycení počátků aviatiky a automobilismu, na vášeň pro bicykly a podobně. Přitom našim cílem není představit nějaký celistvý pohled na tvorbu Kamila Lhotáka. Jde spíše o zamyšlení se nad nejznámějšími obrazy a ilustracemi,“ upřesnil Pokorný.
Člen Skupiny 42 Lhoták ve svých malbách navzdory moderně znovu objevil prostotu a začal popisovat okolní svět. Útěcha z techniky je tedy okamžik klidu, ve kterém se setkávají stroje s krajinou a člověkem. Tento moment byl důležitý také pro oba tvůrce výstavy. „Chtěli jsme, aby návštěvníci zažili atmosféru, která provází Lhotákova díla. Důležitý je zde jakýsi prvek zklidnění, rovnováhy. Toho přitom chceme dosáhnout bez hlubokého přemýšlení jen tím, jak bude člověk procházet po výstavních prostorách. Lidé by si opravdu měli z muzea odnášet útěchu,“ vysvětlil Pokorný.
Dialog výtvarného umění se světem techniky zajišťují vystavená jízdní kola, motocykly a také v Brně proslavené horkovzdušné balony. Předměty Lhotákova malířského zaujetí tak pomyslně vystupují z rámů a zhmotňují se v prostoru výstavy. Její autoři se nebáli nechat v jedné z místností muzea vyrůst dokonce dřevěnou dílnu někdejšího automechanika.
Rozmanité dopravní prostředky a známé malby v Uměleckoprůmyslovém muzeu obohacují Lhotákovy knižní ilustrace. Mezi nimi nejvýrazněji působí romány Marka Twaina a ilustrace knih Adolfa Branalda. Jeho příběh Dědeček automobil ve známém filmovém zpracování režiséra Alfréda Radoka promítnou organizátoři na výstavě v sobotu 11. prosince ve čtyři hodiny odpoledne.
„K dalším doprovodným akcím patří dvě přednášky, které pořádáme ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně. Na první z nich promluví Miroslav Břinek o letectví za první republiky, druhou přednášku věnujeme automobilismu,“ vyjmenovala doplňující akce autorka doprovodného programu Pavlína Vogelová.
Po celou dobu přitom Lhotákovy obrazy doprovází studentský film Karla Vachka, který malíře zachycuje v padesátých letech. Odraz dobového myšlení přinášejí citáty filozofa Václava Navrátila a výtvarného kritika a teoretika Jindřicha Chalupeckého.
Kamil Lhoták čili útěcha z techniky
Místo: Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14
Období: 3. prosince 2010 – 3. dubna 2011
Vybrané doprovodné akce:
Dědeček automobil (projekce – v sobotu 11. prosince v 16 hodin)
Výklad na výstavě (ve čtvrtek 20. prosince v 17 hodin)
Letectví za první republiky (přednáška – úterý 8. února 2011 v 17 hodin)