Větší část výstavy je věnována dílům brněnského modeláře Karla Šebely. K vidění je třeba jeho mechanický vesnický betlém z roku 1955. Na detailně propracovaném modelu mohou návštěvníci obdivovat desítky pohyblivých postav – kováře, dřevorubce nebo třeba pradlenu. Nechybí ani jesličky s malým Ježíškem. Vše přitom pohání důmyslný elektromotorek.

Návštěvníci uvidí i další Šebelovy výrobky z padesátých a šedesátých let minulého století. Vystudovaný elektromechanik a konstruktér proslul svými mechanickými modely řemeslných dílen, propracovaných do posledního detailu. Návštěvníci tak mohou nahlédnout třeba ke kovářům, tesařům nebo alchymistům.

Meteorologové varují, že o víkendu může přijít vydatné sněžení.
Zimní úder počasí: Brno a okolí sevře mráz a napadnou desítky centimetrů sněhu

I když to na první pohled nevypadá, všechny exponáty spojuje motiv Vánoc. Své výtvory totiž Šebela i ostatní autoři dávali svým dětem jako vánoční dárek. „Chceme ukázat jemnou mechanickou práci, trpělivost a um autorů jednotlivých exponátů a v návštěvnících podnítit zájem o naše tradiční vánoční lidové zvyky a obyčeje,“ řekl kurátor a autor výstavy Petr Nekuža.

RARITA Z JABLONCE

Unikátem výstavy je také mechanický vánoční stromeček, který v roce 1925 vyrobil Jaroslav Melich. Kutil z Jablonce nad Nisou jej původně vytvořil pro svoje děti. „Jednotlivá patra větviček se otáčejí proti sobě. Je to opravdová rarita,“ řekl autor výstavy Nekuža.

Na Moravském náměstí v Brně září vánoční strom i vyhlídkové kolo. Podívejte se
VIDEO: Vánočně zářící Moravské náměstí v Brně. Prohlédněte si strom a velké kolo

Kromě pohyblivých exponátů návštěvníci uvidí i pár těch klasických, nepohyblivých. Jedním z nich je dřevěný betlém brněnského archeologa Jiřího Merty. „Kromě figurek svaté rodiny a řemeslníků jsou zcela neobvyklou součástí Mertova betlému i technická zařízení jako hlubinný důl nebo mlýn s vodním kolem,“ popsal Nekuža.

Výstava Mechanické Vánoce bude v brněnském technickém muzeu do 21. ledna příštího roku. U exponátů bude také ve vybraných dnech a časech lektor, který návštěvníky výstavou provede a exponáty jim sám rozpohybuje.

Na líšeňském kluzišti lidé bruslí od úterý.
Bruslení v Brně: v Líšni a u Olympie už fungují, další kluziště otevřou v pátek

Výstava Mechanické Vánoce:

  • kdy: od 29. listopadu 2023 do 21. ledna 2024
  • kde: Technické muzeum v Brně
  • prohlídky s komentářem lektora: středa, čtvrtek, pátek: 14.00 a 16.00, sobota a neděle: 11.00, 13.00, 15.00 a 17.00

Vánoční poutákPište na brnensky@denik.czZdroj: Redakce