Pálili vlastní umělecká díla nebo vyhlásili týden netvorby. Diplom pak dostal ten, kdo po dobu sedmi dní nic nevytvořil. To jsou jen některé ze společných akcí skupiny Měkkohlaví, která vznikla v roce 1988. Historii i současné počiny tohoto sdružení přibližuje nová výstava v brněnském Domě pánů z Kunštátu.
„V úvodu výstavy je zastoupena tvorba nejstaršího člena skupiny Dalibora Chatrného, jsou zde kresby Jiřího Valocha, takzvané stínovky Milana Maura, díla „filozofa skupiny“ Karla Adamuse a Mariana Pally nebo fotografie Jiřího Šiguta,“ upozornil na některé z autorů kurátor výstavy a člen Měkkohlavých Václav Malina.
Druhý sál návštěvníkům nabízí videoprojekce zachycující již zmíněné společné akce skupiny, v třetím sále převládá malba. „Jsou zde obrazy Petra Kvíčaly, Miloše Šejna nebo Milana Magniho,“ uvedl Václav Malina, jehož tvorbu v sále zastupuje jediné dílo. „Je to obraz reprezentující geometrickou tvorbu,“ vysvětluje Malina.
Brněnská verze výstavy Měkkohlavých je pátou v pořadí a v porovnání s těmi předchozími se více zaměřuje na díla moravských autorů. K nim spolu s Pallou, Chatrným, Kvíčalou a Magnim patří i Jiří Valoch, jehož vizuální poezie a slova napsaná na podlaze výstavu uzavírá. Historii i všechny akce Měkkohlavých zaznamenává obsáhlý katalog vydaný u příležitosti 20. výročí založení skupiny – v roce 2009. Tehdy Měkkohlaví uspořádali svoji první výstavu a vystoupili z anonymity. Katalog je v prodeji v Domě pánů z Kunštátu.
Druhou výstavu, kterou brněnský Dům umění v úterý odpoledne zahájil, je Frame010. Pořadatelé šestého ročníku této mezinárodní soutěže opět vyzvali mladé profesionální fotografy a studenty, jejichž snímky měly tentokrát tematicky souviset s kategoriemi Bůh, Klasika a Rekreace.
„Celkem se přihlásilo 77 autorů. Nejsilnější jsou ve smyslu propojení myšlenky a obrazového zpracování soubory v kategorii klasika: Martin Tůma a jeho konceptuálně promyšlená krajina a Kamila Musilová s instalacemi jako portrétu,“ uvedl kurátor výstavy Ondřej Žižka. Upřesnil, že na třetím místě skončily dva soubory. „Jsou to rodinné momentky Lucie Pištorové a fiktivní autoportrét Jakuba Jurdiče,“ doplnil pořadí v kategorii klasika Žižka.
Následující ročníky Frame by se již měly obejít bez tematického určení, soutěžící čeká také méně věcných cen. „Chceme tak motivovat větší spektrum autorů,“ dodal Žižka, který fotografickou soutěž založil v roce 2005 spolu s Evženem Sobkem.
Měkkohlaví: výstava v 1. patře Domu pánů z Kunštátu (Dominikánská ulice). Na rozdíl od předešlých výstav v Plzni, Bratislavě, Jičíně a Ostravě akcentuje brněnská expozice tvorbu členů spjatých s Moravou – Mariana Pally, Dalibora Chatrného, Petra Kvíčaly, Jiřího Valocha a Milana Magniho. Výstava trvá do 10. dubna 2011.
Frame010: výstava v Galerii G99 (přízemí Domu pánů z Kunštátu) trvá do 27. března 2011. Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy Ondřejem Žižkou je ve středu v 16.30 hodin.