Muzea nejsou místa zaprášených vitrín, kam se odkládají staré nepotřebné věci, ale instituce, které uchovávají kulturní dědictví. Přiblížit tyto instituce co nejširšímu okruhu lidí se snaží projekt nazvaný Muzejní noc. Během ní budou muzea na jižní Moravě již potřetí vpouštět návštěvníky zdarma a zavírat až kolem půlnoci.

V muzeích i okolních ulicích tak bude hodně živo. „Muzejní noc se slaví u příležitosti Mezinárodního dne muzeí od roku 1977,“ říká ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. Tento den připadá na dnešek. Ještě dnes proto začnou oslavy muzejníků na Hodonínsku, ve Znojmě, v Mikulově a Blansku. Brněnská muzejní noc, která vloni přilákala téměř sedmdesát tisíc návštěvníků, se koná zítra.

„Velkým lákadlem ve Znojmě bude zcela určitě ukázka živých hadů ve sklepení Jihomoravského muzea, kam dosud lidé nemohli. Zdarma bude návštěvníky muzejní noci vozit mezi našimi objekty turistický vláček, a to od muzea k Domu umění a k rotundě,“ přiblížila rozsah znojemské Muzejní noci ředitelka Jihomoravského muzea Vladimíra Durajková.

Zasportovat si mohou účastníci Muzejní noci ve Veselí nad Moravou, kde Městské muzeum připravilo projížďku na historických bicyklech v dobových kostýmech. „Projížďky se zúčastní také velocipedista Josef Zimovčák a v napoleonské uniformě i Ivan Křivánek na replice dřevěného kola bez pedálů,“ láká ředitel muzea Peter Futák.

V Mikulově na Břeclavsku začne Muzejní noc v Regionálním muzeu v osm hodin večer. Noční procházku výstavními sály tentokrát obohatí vernisáž nové expozice Římané a Germáni v kraji pod Pálavou. Vrcholem expozice je prezentace unikátního souboru nálezů z hrobky germánského velmože ze druhého století, objevené u Mušova. Jedná se o jeden z vůbec nejbohatších hrobů na našem území.

Po celé Evropě

Do Brna Muzejní noc dorazí zítra navečer. Očekávat ji bude třináct muzeí a galerií ve čtyřiadvaceti budovách. „V sobotu se podobná akce koná asi v tisícovce evropských muzeí a Muzejní noc slavíme v Brně ve stejný den jako v Paříži,“ připomíná Kateřina Tlachová z Moravské galerie. Letos nově mohou návštěvníci přijít do Galerie Sklepení Národního památkového ústavu na náměstí Svobody, Muzea sakrálního umění, HaDivadla a Brněnského kulturního centra. „U nás necháme návštěvníky, aby se zabavili sami. Mohou až do jedenácti hodin večer vyšplhat na věž Staré radnice a podívat se na noční Brno,“ zve ředitel centra Pavel Galík. Podrobný program najdou Brňané v informačním autobuse na náměstí Svobody.