„Zatímco první díl přiblížil podniky v ulicích Husova a Česká, druhý díl představuje oblast Pisárek a Špilberku. Pisárky byly rekreační oblastí a tomu odpovídalo také pojetí výletních hostinců," uvedl autor knihy Vladimír Filip.

Zmíněná Bezručova báseň má název Pisárky – les u Brna, což vystihuje i rozdílné vnímání tehdejších a současných Brňanů. „Zatímco před sto lety byl výlet na Myslivnu něčím zásadním, že se o tom psaly básně, dnes je význam zcela odlišný. Změnil to rozvoj dopravy," podotkl Filip.

Myslivna byla původně malou restaurací na vysoké úrovni. Teprve s narůstajícími zástupy výletníků se majitelé podřídili poptávce. „Starali se i o zábavu, nabízeli tehdy velmi populární dřevěnou sáňkařskou dráhu," řekl Filip.Výletní hospoda Na myslivně nabízela i zábavu, například velmi oblíbenou letní sáňkařskou dráhu. Zdroj: Archiv Vladimíra Filipa

K dalším místům, která kniha představuje, patří Kamenný mlýn, Juranova výšina nebo Hradní vinárna na Špilberku. Většina snímků zachycuje tehdejší noblesní atmosféru. „Jít do hospody byla společenská událost. Muži nosili obleky a nebylo výjimkou, že se u stolů setkávali například doktoři," poznamenal Filip.

PIKOLO-SIFON

Kamenný mlýn byla osada domů podél cesty ze Žabovřesk do Pisárek a Starého Brna. V první třetině 19. sto-letí dostala výčepní právo 
a vznikl zde i hostinec. „Koncem 19. století měl Kamenný mlýn 235 obyvatel a místní hospoda byla oblíbená nejen u místních, ale i u návštěvníků z Brna. Pohostinské zařízení však přestávalo stačit, a tak se objevily další," řekl Filip.

Dále kniha přibližuje historii takzvaného hostinského společenstva. Dohlíželo na výchovu učňů i na regulaci nadměrné konkurence, po níž si podle Filipa současní provozovatelé stýskají. „Sídlo Družstva hostinských a kavárníků sídlilo v Úzké ulici. Byla to velká budova vlastněná družstvem a prodávaly se zde i lihoviny, některá vína a byla zde velkovýroba nealkoholických nápojů, hlavně sodové vody 
s názvem Pikolo-sifon," dodal Filip.

Křest knihy je ve čtvrtek ve velkém sále Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu. „Začátek je v pět hodin odpoledne ve velkém sále. Vstup je volný, program zpestří klavírní hra pozvaného pianisty a malé občerstvení," uvedla mluvčí Moravského zemského muzea v Brně Eva Pánková.

V tento den si lze knihu koupit za zvýhodněnou cenu. „Na křtu knihu nabídneme za dvě stě korun, 
v běžném prodeji v knihkupectvích stojí 269 korun," upřesnila Pavlína Medková z nakladatelství Josef Filip.