Lidé se mohou od úterý přijít ponořit do říše snů na brněnský Špilberk. Výstava potrvá až do šestadvacátého září.
Těší se třeba Brňanka Nikola Schmiedová, která ji plánuje v nejbližších dnech navštívit. „Líbí se mi jednoduchost obrazů. Člověk v nich nemusí hledat hlubší významy, jen si užívá, co vidí,“ svěřila se.
První část výstavy připomíná dílo českého naivního malíře Jana Hrušky, který k malbě používal neobvyklou techniku. Barvu nanášel injekční stříkačkou a jehlou. Tím vytvářel dojem, že je obraz vyšívaný nebo tkaný. Druhým českým výtvarníkem je Dušan Chaloupka.
Kromě českých umělců se lidé mohou podívat na více než stopadesát děl od několika desítek umělců ze dvanácti zemí.
Mezi naivní umělce se řadí i světoznámý malíř Henri Rousseau, který maloval jednoduché symboly a metafory, jež oceňoval například i Pablo Picasso. „Každý má svůj pohled na svět, každý to vidí jinak. Jak se říká, jsou to malíři čistého srdce,“ dodal s pousmáním kurátor Jindřich Chatrný.
Malba je často velmi jednoduchá, například bez stínů nebo s deformovanou perspektivou. Malíři používají jednoduché techniky, často mají ale dokonale zpracované detaily. „Ať už jim budeme říkat jakkoliv - insitní, naivní, neškolení - vyznačují se zvláštní citlivostí pro barevné kompozice a schopností vyjádřit radostnou poetiku námětu prostou stylizací přemětů a postav," doplnila spoluautorka výstavy Martina Rudolfová.
KAROLÍNA STÁRKOVÁ