Ačkoliv chce vedení divadla situaci řešit s policisty, nelze nyní určit, zda web nějak porušil zákon. Česká obchodní inspekce už však před nákupem lístků na portálu v minulosti varovala.

Zatímco za standardní vstupenky na nejbližší brněnské divadelní akce zaplatí zájemci od čtyř set padesáti do šesti set korun, webový server Viagogo nabízí totožná představení klidně o dvanáct set korun dráž. V případě nadcházející baletní inscenace Romeo a Julie, která se v Brně odehraje v příštím týdnu, vylétly ceny vstupenek na portálu dokonce až přes tři tisíce.

Představitelé Národního divadla Brno proto v reakci na nevýhodný přeprodej označili web za podvodný, problém chtějí řešit rovněž s policisty.

„Objevili jsme podvodné stránky, na kterých lze zakoupit několikanásobně dražší vstupenky na všechna naše představení a akce pod širým nebem. Zcela kategoricky se od tohoto prodeje distancujeme a budeme neprodleně informovat policisty,“ oznámila mluvčí divadla Zuzana Žáková Klimplová.

Co říká zákon?

Přeprodej vstupenek za vyšší cenu české zákony nezakazují, o vrácení peněz a zrušení smlouvy může zákazník žádat pouze v případě, kdy je nová cena v takzvaném hrubém nepoměru k té původní. I o nepoměru přitom rozhoduje soud.

„Žádné oznámení ze strany divadla prozatím neevidujeme. O podvod by se jednalo v případě, že by společnost prodávala vstupenky na akce, které neexistují nebo se nekonají,“ upozornila policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Žádný z těchto scénářů se v případu prodeje vstupenek na divadelní představení zatím nepotvrdil. S žádostí o vyjádření se redakce Deníku obrátila rovněž na společnost Viagogo, zatím to zůstalo bez odezvy.

Podle České obchodní inspekce se zřejmě nejedná ani o nekalou obchodní praktiku. „Nikde není zakázané vykonávat zprostředkovatelskou činnost. Platí ovšem, že spotřebitel, tedy kupující, musí být řádně informovaný o všech důležitých skutečnostech, například jaký smluvní vztah uzavírá, kolik činí cena služby, tedy jaká je výše provize za zprostředkování, a další,“ řekla Deníku mluvčí inspekce Iva Ruskovská.

  • Projděte si Janáčkovo divadlo v Brně
| Video: Youtube

Stížnosti na společnost však Česká obchodní inspekce řeší již několik let, v minulosti před webem dokonce varovala. V letošním roce registrovala dosud sedm podání.

„Převážná většina byly dotazy, tedy věcně mimo působnost orgánů dozoru nad trhem. V posledních třech letech se ale neukázalo, že by provozovatel uvedené webové stránky porušil právní předpisy v dozorové působnosti inspekce,“ doplnila Ruskovská.

Vstupenky na letní představení Národního divadla Brno

  • Standardně vyjdou na čtyři sta až šest set korun.
  • Portál Viagogo je přeprodává za násobně vyšší cenu.
  • Podle divadla se jedná o podvod, věc chtějí předat policistům.
  • Přeprodej vstupenek nicméně česká legislativa nezakazuje.
  • O podvod by šlo třeba v případě prodeje vstupenek na neexistující akce.
  • Česká obchodí inspekce před společností dříve varovala.
  • V posledních třech letech však firma jedná v souladu se zákonem.