Vzácný dokument potvrzuje rodu status hrabat a podle legendy připutoval v botě. „Jsou na něm fialové stopy odpovídající barvě vojenských onucí. Je možné, že jej nějaký voják schoval, když ho chránil. Za první světové války totiž zničili hlavní rodový archiv na hradě San Salvatore,“ uvedl vedoucí ústavu pomocných věd historických a archivnictví Masarykovy univerzity Petr Elbel.

Rod Collalto

Italský šlechtický rod Collalto patří k nejstarším v Evropě.
Výstava představuje vzácné dokumenty.
Nejstarší dochovaná listina na českém území pochází z roku 994.
Výstava potrvá do 9. března.

Šlechtici z italského Trevisa sídlili na Moravě čtyři sta let. Patřila jim třeba panství v Uherčicích a Brtnici. „Rozvíjeli hospodářství, stavěli školy a kostely. Především v Brtnici na ně dodnes vzpomínají,“ sdělil Elbel.

O své pozemky rod přišel kvůli Benešovým dekretům. „Označili je za Němce a majetek jim vzali. Italové se však odvolali. Moc jim to nepomohlo, protože je vzápětí nazvali fašisty a pozemky opět zabavili. Collaltové ale fašisti nikdy nebyli,“ vysvětlil Elbel.

Vizualizace podoby Janáčkova kulturního centra v Brně.
Hudební sál vznikne podle původního návrhu. Architekti stáhnou žalobu na město

Příchozí se můžou těšit také na originální listiny a dopisy římských císařů a císařoven včetně Karla IV. a Elišky Pomořanské. „Zhlédnou i listy papežů či španělských a francouzských králů,“ prozradil Tomáš Černušák z Moravsko zemského archivu v Brně.

MARTINA MORESOVÁ
MARIYA OSTRENKOVÁ