Největším předmětem z celé série je soubor spirálových náramků z Olomoucka. Jsou celé z ryzího zlata, váží přes 630 gramů a skládají se z osmi spirálovitých částí kroucených dvojitých drátů. Vyrobeny byly v průběhu střední až mladší doby bronzové.

Nález náramků nemá na Moravě podle zástupců Muzea města Brna doposud obdoby. „Náramky nalezli kolegové z Archeologického centra v Olomouci v letošním roce a doposud nebyly nikdy vystaveny. Mám radost, že jejich premiéra bude právě na hradě Špilberku,“ sdělil ředitel brněnského muzea Zbyněk Šolc.

K požáru sauny v brněnské Bystrci vyjížděli jihomoravští hasiči v úterý krátce po osmé večer. Plameny dostali pod kontrolu přibližně za čtvrt hodiny.
Šlehající plameny u Brněnské přehrady: hasiči zápolili s hořící saunou

Dalším šperkem na výstavě je zlatý náramek z Blučiny na Brněnsku z téměř ryzího zlata o hmotnosti 227 gramů. Nalezený byl v roce 1953 a na Špilberk jej zapůjčilo Moravské zemské muzeum.

Zlatý nákrčník ze Ždánického lesa o hmotnosti dvaatřicet gramů je dalším artefaktem na výstavě. Nalezený byl loni ve Ždánickém lese. Předmět z ryzího zlata představuje velmi neobvyklý nález. Patřil totiž příslušnici germánské elity, pravděpodobně z královské rodiny.

Výluka MHD na hlavním nádraží.
Opravy největšího dopravního uzlu v Brně: mumraj šalin, cestujících a dělníků

Zmíněné zlaté předměty mají návštěvníci možnost vidět od čtvrtka do neděle.

LUKÁŠ SOLAŘ