S orchestrem spolupracoval poprvé letos na jaře. „Téměř okamžitě přeskočila jiskra,“ řekla o setkání Davise s filharmonií Brno její ředitelka Marie Kučerová. V květnu na Pražském jaře, orchestr pod jeho vedením provedl Faustovskou kantátu a Planety Gustava Holsta. Práce s brněnským tělesem jej nadchla, angažmá je pro něj výzva.

Dirigent přiznal, že brněnské působení pro něj představuje překvapivý vývoj v kariéře. „Jsem hrdý na to, že mi Filharmonie Brno nabídla, abych se stal jejím uměleckým vedoucím a šéfdirigentem. Velmi rád jsem nabídku přijal. Příležitost objevovat s výbornými muzikanty nádhernou českou hudební současnost i minulost, je vzrušující,“ řekl Davies.

Ilustrační foto.
Rok 2018 přinese změny v brněnské dopravě. Posílené linky i noční autobusy

Do Brna přišel z Brucknerova orchestru v rakouském Linzu. Tam jako dirigent orchestru a hudební ředitel opery působil patnáct sezón. Mimo to hostoval pravidelně na Salcburském hudebním festivalu, v newyorské Metropolitní opeře nebo věhlasné Vídeňské státní opeře. Za sebou má osmačtyřicet let v čele orchestrů napříč světem.

Brno se umělci zalíbilo, zatím kvůli rodině zůstává bydlet v Linzu. Dojíždět bude vlakem. Davies si váží nejen příležitosti, ale i hráčů orchestru. „Na koncerty Pražského jara jsme zkoušeli v Besedním domě. Upřímně obdivuji hráče, že jsou schopni skvěle pracovat i v nevyhovujících podmínkách. Právě proto je důležité, aby bylo Janáčkovo kulturní centrum dokončeno co nejdříve,“ sdělil Davies. Dodal, že nová koncertní budova není významná jen pro město, ale především pro těleso, které si zaslouží pro svoji práci odpovídající prostor.

Výběr nového uměleckého šéfa a dirigenta filharmonie podpořil i primátor Brna. „Brněnská filharmonie má ambice stát se tělesem světového formátu. Jsem proto velmi rád, že získává posilu zvučného jména, kterou Dennis Russell Davies bezpochyby je. Přeji mu mnoho pracovních úspěchů, také aby ve městě Brně zažil a poznal jedinečnou atmosféru. Aby se Brno stalo jeho druhým domovem,“ uvedl Petr Vokřál.

Davies se ujme vedení filharmonie v sezóně 2018/2019 a působit v Brně bude prozatím čtyři roky. Na středeční tiskové konferenci v prostoru Nest interiér se Davies představil i jako klavírista. Zahrál skladbu brněnského skladatele Pavla Hasse, kus z díla svého přítele Philipa Glasse a premiéru měla také skladba od Arvo Pärta, kterou věnoval dirigentovi k narozeninám.

JOLANA HALALOVÁ

Růžový tank před brněnským takzvaným Červeným kostelem.
OBRAZEM: Růžový tank opouští Brno