„Vycházel jsem jak z divadelní hry na motivy knihy Jiřího Brdečky, tak z filmové verze v režii Oldřicha Lipského. Nejvíce se inscenace podobá filmovému pojetí, a to včetně známých a slavných songů,“ uvedl režisér Peška, který stejný titul zpracovával již před dvaceti lety v Šumperku.

„Tehdejší nastudování Limonádníka mělo navzdory mému očekávání velký úspěch. Odehrálo se přes šedesát repríz a já si uvědomil, že čeští diváci rádi chodí na známé tituly,“ dodal režisér.

V brněnské Radosti vzniká Limonádový Joe poprvé. Pro ozvláštnění inscenace Peška příběh divákům nabídne jako „divadlo na divadle“.

„Děj zůstává stejný, jen dojde k malému posunu příběh vypráví a glosuje šéfredaktorka Fuzzy. Část příběhu se tedy odehrává v redakci a tiskárně,“ objasňuje režisér svůj autorský vklad.

V hlavní roli pistolníka potírajícího zlo na Divokém západě se představí Vilém Čapek, jeho protihráče a gangstera ztvární Pavel J. Riedl. Střelenou šéfredaktorku Paní Fuzzy si zahraje Eva Lesáková.

Podle časopisu

„Na počátku jedné z nejslavnějších českých komedií byla časopisecká verze z roku 1941, v roce 1946 pak román a na sklonku války divadelní verze povídek. Roku 1955 to byla další dramatizace, jejímiž autory byli Jiří Brdečka a Oldřich Lipský a která dosáhla v tehdejším Divadle estrády a satiry přes 450 repríz,“ přibližuje historii titulu Peška. Limonádníkovu cestu ke slávě podle něj korunovalo právě kultovní filmové zpracování z roku 1964, které má na svém kontě i řadu zahraničních ocenění.

„Limonádový Joe Divadla Radost je také úspěšnou parodií dobové atmosféry Ameriky osmdesátých let 19. století s reklamním humbukem, mediálními masážemi a honbou za senzacemi,“ přibližuje inscenaci z jiného úhlu pohledu manažer divadla Petr Jančařík. A dodává, že kromě tance, hudby a soubojů nebudou chybět loutky. „Dalšími členy inscenačního týmu jsou Tomáš Volkmer (scéna a loutky) a Sylva Zimula Hanáková (kostýmy). Pohybové spolupráce se ujaly Hana a Ladislava Košíkovy a Josef Jurásek, který má na starosti souboje,“ dodal Jančařík.

Sobotní premiéra inscenace Limonádový Joe aneb Koňská opera začíná v sedm hodin večer, další reprízy určené školám i běžným divákům lze dohledat na webových stránkách www.divadloradost.cz.

Návštěvu představení mohou zájemci spojit s prohlídkou Muzea loutek, jež sídlí v areálu divadla. Od této neděle totiž Radost obmění stávající expozici a novou výstavu věnuje dalším loutkám ze svého depozitáře: marionetám na drátě a takzvaným manekýnům. .