Publikace seznamuje milovníky umění s příběhy jednotlivých uměleckých děl. „Vejde se do kapsy saka i do kabelky. Lidé si mohou sochu prohlížet a zároveň si o ní v knize číst, nebo se doma nechat textem nalákat a jít si dílo prohlédnout,“ sdělil autor tištěného průvodce po brněnských sochách Radek Horáček.

Nový odmrazovací vůz pořídili provozovatelé brněnského letiště. Stál třináct milionů.
Brněnské letiště má nový rozmrazovací vůz. V zimě pomůže letadlům odstartovat

Kniha láká čtenáře například ke skulpturám ukrytým v prostorách Masarykovy univerzity či k dílům, které sochaři vytvořili pro město.

Sochy v Brně:
• Název: Sochařské Brno 1989 -2019
• Autor: Radek Horáček a kolektiv
• Cíl: Představení soch, které v Brně vyrostli mezi lety 1989 a 2019
• Témata: Sochy v areálu Masarykovy univerzity, Sochy pro Brno, Brno Art Open

Autoři mapují také emoce, které některé brněnské sochy vyvolávají. „Kromě estetického užitku dokáží umělecká díla rozproudit debatu a vyvolat zajímavé reakce lidí,“ dodal Horáček.

Vznik publikace si chválí sochaři. „Je to skvělý způsob, jak lidem naší tvorbu přiblížit. Když někdo zná příběh sochy, dokáže se na ní dívat jinak a vidět věci, které by ho normálně nenapadly,“ uvedl sochař Tomáš Medek.

Dalším brněnským skulpturám se chtějí autoři věnovat v budoucnu. „Zaměříme se na díla, která nepatří univerzitě ani městu. Například na Půlihrášek na Mendlově náměstí,“ sdělil Horáček.

Ilustrační fotografie.
Dopravní uzel rozkopou. V Kotlářské opraví silnici