Areál Centra experimentálního divadla tvoří barokní Dům pánů z Fanalu na Zelném trhu, takzvaná Nová scéna a propojení obou v podobě venkovní Alžbětinské scény. „Nejvíce nás trápí sítě, tedy rozvody vody a elektřiny. Situace je už na hraně únosnosti. Výčet problémů je ale široký, trápí nás také stará okna, velikost zkušeben, malé skladovací prostory. Hospoda v areálu také nemá vlastní WC," vyjmenoval ředitel centra Miroslav Oščatka.

Právě kvůli havarijnímu stavu mnoha částí budov brněnští radní schválili vypracování investičního záměru na rekonstrukci. Město budovy vlastní, Centrum experimentálního divadla je jejich správcem. Kdy přesně rekonstrukce začne, ovšem není zatím jasné. Prvním krokem bude podle brněnského radního Marka Fišera získání podrobných informací o stavu objektu a vypracování studie, která posoudí potřebné práce. „Následně vznikne investiční záměr, jenž určí rozsah rekonstrukce. Do té doby nedokážeme říct, kdy se s ní začne ani kolik bude stát," zmínil Fišer.

Ilustrační foto
Nevěrnostní karta. Brněnské kavárny se v covidové krizi spojily v boji o přežití

Například potíže s rozvody elektřiny mohou ovlivnit nejen fungování celé budovy, ale mnohdy zasahují umělcům i do tvůrčího procesu. „Před třiceti lety byla jevištní technologie na jiné úrovni. Nynějším nárokům rozvody nevyhovují," nastínil Oščatka.

Časté havárie

Podle něj si prostory zaslouží rekonstrukci i z estetických důvodů. „Dům pánů z Fanalu je jednou z posledních neopravených historických budov na Zelném trhu, chodí kolem něj množství Brňanů i turistů. A celý náš areál je krásným místem, které ale opravy potřebuje," podotkl Oščatka.

S nutností rekonstrukce souhlasí i Fišer. „Poruchy a havárie elektroinstalace, odpadů a rozvodů vody jsou v posledních letech stále častější. Voda v některých větvích rozvodů už téměř neteče, odpady nedostačují, v nevyhovujícím stavu je značná část otvorových výplní a podlahových krytin. Tyto problémy chceme řešit jako první,“ upřesnil Fišer.

Chytrý skleník.
Rajčata zalijí z mobilu. Studenti z brněnské techniky vymysleli chytrý skleník

V plánované akutní fázi oprav by měli dělníci opravit právě rozvody, okna, obnovit nátěr fasády či umístit toalety hospody do prostoru nynější vrátnice. Podobné práce se odehrají i na Nové scéně, na Alžbětinské scéně vymění všechna okna.

Ve druhé fázi rekonstrukce se pak mají řešit další nedostatky, třeba opravy střech, výměna podlah či zvětšení skladovacích a zkušebních prostor.