V příštích deseti měsících se diváci mohou těšit na premiérová zpracování slavných klasik, jako jsou Mozartova opera Così fan tutte, Gounodův Faust a Markétka nebo Vančurovo Rozmarné léto. „Všechny soubory v tom, co připravují, akcentují silná témata,“ zhodnotil plánovaný program ředitel divadla Martin Glaser.

Činohra do svého programu zařadila i moderní tituly. „Chtěli bychom se dotknout tématu terorismu nebo představit osobnost gymnastky Věry Čáslavské v nové hře s názvem Věra,“ uvedl umělecký šéf činohry Martin Františák.

Výraznou součástí jarní části sezony bude připomínka stého výročí vzniku Československa. „Od prvního ledna 2018 budeme zvát české a slovenské básníky, vědce, dokumentaristy, filozofy a jiné lidi, kteří budou komentovat obrazem i slovem sto let českého snění,“ vysvětlil Františák.

Hlavním tématem pro novou operní sezonu jsou mezilidské vztahy. „Autorská dvojice Michal Nejtek a Jiří Adámek pro nás napsala operu Pravidla slušného chování v moderní společnosti, která poskytne humorný návod, jak projít životem od narození po smrt,“ nastínil šéf opery Heřman.

Kvůli opravám Janáčkova divadla se představení operního souboru přesunou do Reduty, Mahenova divadla nebo na netradiční místa, jako například pavilon P na brněnském výstavišti. „Právě na výstavišti uvedeme šestnáctého prosince premiéru slavného Gounodova Fausta a Markétky,“ doplnil Heřman.

DO CIRKUSOVÉHO STANU

V příštím roce také v Lužánkách vyroste cirkusový stan, který pojme až 650 diváků. „Stane se jednou z alternativních scén divadla. Premiéru v něm třiadvacátého února bude mít Rozmarné léto v režii Jakuba Nvoty,“ řekl Františák.

Kromě novocirkusového představení, které zahájí provoz stanu, se v šapitó odehraje malý festival cirkusových a kabaretních představení. „Účast nám přislíbili třeba umělci z Brazílie, Finska, USA nebo Švédska,“ doplnil Františák.

Baletní repertoár obohatí zejména listopadová premiéra taneční show West Side Story, která vznikla na motivy slavného broadwayského muzikálu Leonarda Bernsteina.

Na podzimní premiéry bude diváky lákat nová plakátová kampaň. „Reagujeme i na to, co se děje kolem nás. Protože za dva měsíce budou volby a budeme obklopení tvářemi politiků, rozhodli jsme se po našich zaměstnancích a divácích učinit hlavními hrdiny plakátu obyčejné předměty,“ dodal ředitel divadla Glaser.

Vstupenky na inscenace si lidé mohou zakoupit od pondělí. V tento den dostanou na všechna srpnová a zářijová představení stokorunovou slevu.

Premiéry ND Brno v sezoně 2017/2018

15. září: Pravidla slušného chování v moderní společnosti, opera, Reduta

22. září: U kočičí bažiny, činohra, Mahenovo divadlo

13. října: Teror, činohra, Reduta

20. října: Nápoj lásky, opera, Mahenovo divadlo

24. listopadu: Odyssea, činohra, Mahenovo divadlo

25. listopadu: West Side Story, balet, brněnské výstaviště

15. prosince: Hoří v sadě rodném květ, činohra, Reduta

16. prosince: Faust a Markéta, opera, brněnské výstaviště

18. ledna: Choreografický ateliér, balet, Reduta

17. února: Piková dáma, činohra, Mahenovo divadlo

23. února: Rozmarné léto, činohra, park Lužánky

2. března: Věra, činohra, Reduta

9. března: 4 Elements, balet, Mahenovo divadlo

23. března: Kocour v botách, opera, Reduta

13. dubna: Kdo je pan Schmitt?, činohra, Mahenovo divadlo

27. dubna: Zázrak v černém domě, činohra, Reduta

18. května: Così fan tutte, opera, Mahenovo divadlo

23. května: Amadeus MozArt, balet, divadlo Reduta

15. června: Marie Stuartovna, činohra, Mahenovo divadlo


DOMINIKA VRBECKÁ