Soubor sedmi rukopisů je hlavní atrakcí výstavy Eliška Rejčka: Dar středověku, která je přístupná na Špilberku od začátku června do 20. srpna. „Knihy věnovala přesně před sedmi sty lety královna vdova Starobrněnskému klášteru,“ sdělila mluvčí Muzea města Brna Barbora Kachlířová.

Takto staré a vzácné rukopisy mají omezenou dobu vystavení. „S Rakouskou národní knihovnou jsme domluvili na vystavení všech čtyř rukopisů z jejich sbírky po celou dobu výstavy. Knihy v posledních zhruba sto letech neopustily vídeňské depozitáře a nevystavily se změnám světlených a klimatických podmínek,“ vysvětlila Kachlířová.

Výstava Milan Kundera (neztracen) v překladech v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně.
Zemřel slavný brněnský spisovatel Milan Kundera. Bylo mu 94 let

U moravských exemplářů je ale situace jiná. „Rukopisy z Rajhradu a Moravského zemského archivu se vystavovaly opakovaně a není teď možné je mít ve vitrínách celé tři měsíce,“ řekla Kachlířová. Doba jejich vystavení se liší. Některý z rukopisů lidé uvidí pouze pět dnů, jiný šest týdnů.

Knihy z moravských institucí se vrátí po 16. červenci zpět. „V srpnu přijde další překvapení. Týká se části rukopisu, která byla osmdesát let nezvěstná a považovali jsme ji za definitivně ztracenou,“ nastínila Kachlířová.

ALŽBĚTA KADLECOVÁ