Spolek Hausopera charakterizuje slogan "opera ve vašem domě" a zaměření na takzvané site specific art. „Tento pojem označuje umělecká díla zasazená do určitého prostoru, který výrazně ovlivňuje výsledek. Další naše produkce budou v Zemanově kavárně v Josefské ulici nebo knihkupectví Michala Ženíška v pasáži Alfa," naznačil dramaturg a jeden ze zakladatelů spolku Boris Klepal.

Výstava Barvy podzimu v Botanické zahradě a arboretu brněnské Mendelovy univerzity.
Arboretum slaví osm dekád. Některé stromy v něm rostou už od založení

Dílo Poslední pólo přináší nostalgický příběh o dvou starých přátelích, zlomeném srdci, prolitých slzách, černém svědomí a odpuštění. Autorem libreta je pěvec Josef Škarka, hudbu zkomponoval šéfdirigent Janáčkovy opery Marko Ivanović. Operní pěvce doprovodí hráči na akordeon a bicí nástroje, zejména vibrafon. „Práce na opeře pro konkrétní prostor mi přinesla mnohem více tvůrčí volnosti, než by se mohlo zdát. Lázně jsem několikrát navštívil a nechal se inspirovat jejich atmosférou. Dokonce jsem do partitury zakomponoval hru na zábradlí, které je po obvodu celého bazénu. Musel jsem taky brát v potaz specifičnost akustických dispozic i vysokou vlhkost vzduchu při výběrů hudebních nástrojů,“ uvedl Ivanović.

Poslední pólo
Hudba: Marko Ivanović, libreto: Josef Škarka, režie: Petr Hašek, scénografie: Ján Tereba.
Hrají: Andrea Široká (Anežka), Tomáš Krejčí (Jožan), Aleš Procházka (Fanda), skupina synchronizovaného plavání Alžběty Dufkové
Premiéra: neděle 30. září 2018, začátek v 19.00 hodin
Místo: Městské lázně Rašínova, Brno
Uvede: spolek Hausopera


V inscenaci vystoupí také akvabely pod vedením brněnské reprezentantky v synchronizovaném plavání Alžběty Dufkové, která se zúčastnila i posledních Olympijských her předloni v Riu de Janeiru. „Diváci budou sedět na ochozu nad bazénem, kam se jich vejde asi čtyřicet až padesát,“ přiblížil Klepal. Dodal, že k bazénu nesmí návštěvníci ve venkovní obuvi, proto by si měli s sebou vzít například žabky, případně dostanou na místě návleky. Vzhledem k teplu a vlhku si doporučuje vzít lehčí oblečení.

Poslední pólo: opera v bazénu s akvabelamiZdroj: Marek OlbrzymekPremiéra čtyřicetiminutové opery Poslední pólo začíná v lázních v brněnské Rašínově ulici v neděli v sedm hodin večer. Další dvě reprízy uvede soubor 12. a 14. října. „Premiéra už je vyprodaná, ale na reprízy jsou ještě volné vstupenky,“ upřesnil Klepal.

Ambicí nadšenců ze spolku Hausopera je uvést v roce 2020 tři díla ve třech různých netradičních prostorech v Brně v jeden večer. „Nejde nám o to, přesadit inscenace z divadla a zahrát je jinde. Chceme ale najít prostor, který nás zajímá, a pro ten jediný vytvořit speciální dílo, které s tím prostorem od začátku počítá a je tam vsazené,“ vysvětlil Klepal.

Spolek také chce své krátké opery vydávat v knižní edici. „Aby si je lidé mohli koupit a hrát pak při různých příležitostech třeba doma, pro přátele, anebo v liduškách, na konzervatořích. Zkrátka chceme přenést nová díla soudobé operní tvorby více do povědomí českého publika,“ uvedl pěvec Josef Škarka.

LENKA KOLEGAROVÁ

Vizualizace podoby Janáčkova kulturního centra v Brně.
Na návrhu Janáčkova kulturního centra se podílel i dirigent