Markovič vedl proslulé 1. oddělení pražské policie a za svou kariéru usvědčil sedm vrahů, kteří dostali trest smrti. Do vězení pak dostal další desítky násilníků, například spartakiádního vraha Jiřího Straku.

Kromě Straky se jedním z jeho nejznámějších případů stalo odhalení sadisty a kanibala Ladislava Hojera na počátku 80. let minulého století a právě tomu případu se minisérie bude věnovat.

Příběh brutálního sériového vraha Hojera natáčeli i ve Slaném na nádraží.
Příběh brutálního sériového vraha a kanibala Hojera natáčeli i ve Slaném

V roli Markoviče se divákům platformy Voyo představí Petr Lněnička, kolegu Josefa Vilímka hraje Václav Neužil, psychiatra Petra Řemena Michal Isteník a Markovičovu manželku Evu Sarah Haváčová. Kromě nich se v minisérii objeví David Prachař, Milan Šteindler či Vojtěch Kotek. Seriál se mimo jiné natáčel i ve Slaném na Kladensku.

Ještě předu uvedením získal seriál cenu za nejlepší seriál střední a východní Evropy na mezinárodním festivalu televizní a online seriálové tvorby Serial Killer.

Zdroj: Se svolením Voyo Originál

Jak sledovat seriál
Metoda Markovič: Hojer?

  • Seriál uvádí platforma Voyo dostupná na počítačích, chytrých televizích či mobilech a tabletech.
  • Služba stojí 159 korun/měsíc.
  • Prvních 7 dní je zdarma, ale v rámci této doby není možné přehrát prémiový obsah  včetně tohoto seriálu. Je třeba zaplatit 159 korun.
  • Voyo uvolňuje každý týden jeden díl minisérie.

Seriál podle tvůrců „vykresluje, jak pracovaly policejní složky a psychiatrie, a především specifické metody vyšetřovatele“.

„Každý kriminalista má nějaký způsob práce, svůj systém, každý je jiný. Já jsem se spíš snažil přemýšlet a jednat s nimi jako s normálními lidmi, ne jako s vrahy a podezřelými, nikdy jsem na ně nedělal žádné podrazy. A vyplatilo se mi to,“ vysvětloval během příprav Jiří Markovič pro TV Nova.

Do vězení za odsouzenými jezdil, i když byl případ uzavřený.

„Byla to ode mě taková vyčůranost. Oni byli otevření, už nemohli dostat vyšší trest. A já se za nimi vlastně jezdil učit, kde jsem udělal ve vyšetřování chyby.“

Policisté přivádějí do soudní síně Oto Biedermana (18. září 1998), který byl v roce 1999 pravomocně odsouzen za pět nájemných vražd z let 1993 až 1996 v případu takzvaného kolínského gangu
Nejhorší vrazi české historie: Jejich brutální zločiny vás zcela ohromí

O svérázných Markovičových metodách svědčí i příhoda právě s Hojerem. Toho se bála kriminalistova manželka. Markovič ho během vyšetřování totiž pozval na kávu.

„Vraceli jsme se z rekonstrukce některé z jeho vražd. On mi pomáhal s kufry nahoru do bytu. Manželka ho viděla oknem, synovi byly tehdy dva roky, tak ho držela v náručí. Pozval jsem je na kafe, kolegové to ale pochopili a pozvání odmítli s tím, že přijdou jindy. Hojer by určitě šel," řekl před několika lety ČTK s tím, že pětinásobný vrah byl jeho nejtragičtějším případem.

Záběry z posledního dílu třetí řady seriálu Případy 1. oddělení.
Případy 1. oddělení: Proč zemřel šéf autobazaru a kdy odešel reálný major Kozák

„Jsem přesvědčený, že zabil víc lidí. On to pořád naznačoval. Moji nadřízení mi ale nedovolili ten případ dodělávat dál. Báli se, že si Hojer začne vymýšlet a bude si přivlastňovat vraždy, které neudělal, ale slyšel o nich v kriminále," vzpomínal Markovič, se kterým konzultovali svou práci i tvůrci populárního seriálu Případy 1. oddělení.

Hojerův případ začal pro pražské kriminalisty 3. řijna 1981, kdy byla na Praze 5 nalezena mrtvá žena. Nakonec byl pražský rodák Hojer dopaden a posléze se přiznal k dalším čtyřem vraždám v Děčíně, Brně, u východoslovenských Košic a ve vlaku z Prahy do Děčína.

Policie Hvar: Alžběta Ferencová a Jakub Štáfek.
Televize a streamy v roce 2024: Bílý lotos, další Rod draka i Dobré ráno, Brno!

Nejbrutálnější vraždu spáchal v roce 1981 v Brně. Tam si na tramvajové zastávce vyhlédl 18letou dívku. Odtáhl ji do křoví a pokusil se ji znásilnit. Žena se ale dost bránila, tak ji Hojer nožem ubodal.

Mrtvé ženě odřezal prsa a genitálie a nacpal si je do igelitové tašky, kterou měl s sebou na nákupy. Vrátil se do Prahy, kde si části těla nakonec uvařil ve slané vodě a pokusil se je sníst.

Za své brutální činy byl Hojer odsouzen k trestu smrti. Popraven byl 7. srpna 1986 v Pankrácké věznici. Samotný legendární policista se už uvedení seriálu, na kterém spolupracoval, nedožil – zemřel 20. října 2022 ve věku těsně před svými 80. narozeninami.

Oběti Ladislava Hojera

Eva R. (29 let) – Svou první vraždu spáchal Hojer v noci z 1. na 2. listopadu 1978 v Děčíně, kam se vydal, aby podle svých slov „poznal krásy naší země, ale také se podíval po nějaké ženské“. Evu R. napadl na nábřeží Labe, kam odešla z kina, srazil ji k zemi, bezvládnou odtáhl do křoví, kde ji uškrtil.

Ivona S. (25 let) – Druhou ženu zavraždil nad ránem 9. února 1980 v nočním vlaku z Prahy do Děčína. Uškrtil ji její vlastní šálou.

neznámá (25 - 35 let) – V srpnu 1980 napadl ženu u Ružinovské přehrady nedaleko Košic. Její mrtvolu ovázal nalezeným drátem, zatížil kamenem a odtáhl do vody. Mrtvolu objevili rekreanti až o více než rok později. Totožnost této ženy je dodnes neznámá.

Ivana M. (18 let) – 30. ledna 1981 ráno přijel vlakem do Brna a kolem třetí hodiny ranní narazil na tramvajové zastávce na osmnáctiletou Ivanu M., která se vracela z plesu. Pokusil se s ní mluvit, ale Ivana se dala na útěk. Hojer ji strhl na zem a odtáhl do parčíku, kde se ji pokusil znásilnit, pobodal ji a nakonec i uškrtil.

Anna Š. (51 let) – Poslední vraždu spáchal Hojer 3. října 1981 po 22. hodině nedaleko svého bydliště u můstku přes Motolský potok v Praze 5. Ženu napadl, rozřízl jí nožem šaty a punčochy a znásilnil ji. Nakonec jí přetáhl punčochu přes hlavu a uškrtil ji, aby ho nemohla identifikovat. K vraždě se několikrát doznal ve své oblíbené hospodě, ale nikdo ho nebral vážně.

Zdroj: Wikipedia