Původně mělo Prase formou klaunské mezihry ozvláštnit přestávku scénické montáže Cirkus Havel, avšak s ohledem na rozměr díla od tohoto záměru režisér Vladimír Morávek ustoupil. Před sobotní kostýmovou „projížděčkou“ se ve zkušebně Provázku režisér hrstce diváků svěřil, že zkoušení této aktovky (ač v něm chvílemi vyvolává pocity extáze), není zcela dokončeno. A upozornil na červnovou premiéru. Prase v červnu na Špilberku zahájí první ročník festivalu Divadelní svět Brno.

Ve Václava Havla se na malém jevišti (až k neuvěření věrohodně!) proměnil Milan Holenda, který se coby podezřelý disident pokouší ve vísce Vlčice obstarat prase. Cena masa však závratně stoupá a Havlova snaha získat od maloměšťácky smýšlejících lidí dostatečně velkého vepře přichází vniveč. Filosof a humanista Havel s trpělivostí vyčkává, opakovaně se omlouvá a v iluzi o dobrosrdečnosti druhých neobratně vyjednává koupi zvířete. Čecháčkovsky sobecký a přízemní charakter lidí vtipně připomínají všudypřítomné kroje, nákupní igelitky, komentáře naivního novináře ze západu (Michal Dalecký) i úryvky ze Smetanovy Prodané nevěsty. Proč bychom se netěšili, když nám Pánbůh zdraví dá…

Absurdita okamžiku roste, neuchopitelnost některých scén a opakující se výjevy testují reakce diváků. Náhle Václav Havel zakřičí: Běžte všichni do pr****! a tíhu slov střídá kýmsi vyřčené uvědomění, že tohle by se nikde jinde nestalo. Havlova zloba se pozvolna vytrácí, střípky operních árií v přednesu Štěpána Balouna znovu oživují libreto Karla Sabiny. Závěr připomínající cirkusovou férii nemá konkrétní vyústění, symbolické odkazy k období disentu a morálce člověka čekají na rozklíčování publika. Jisté je jen to, že kilo masa vypaseného čuníka je vykoupeno za tři sta korun, z čehož zabijačkové pochoutky mnohým hořknou na jazyku.

Havlova raritní hříčka má v Morávkově (zatím nedokončeném) nastudování svěží spád a vhodně zvolená míra komediálnosti, absurdity i grotesknosti tvoří umně vyváženou mozaiku s klaunským nádechem. K úsměvu, zamyšlení (a některé snad také k extázi) tak Prase přivede nejednoho diváka.