Festival trvá od úterý do pátku a každý den nabídne dva snímky. Jeho vyvrcholením je páteční projekce nejnovějšího Jarmuschova filmu Paterson. „Tento snímek představíme v exkluzivní předpremiéře, tedy ještě před datem americké premiéry. Do kin v České republice vstoupí 5. ledna," řekl vedoucí Scaly Radek Pernica.

Podotkl, že novinkové drama Jarmusch poprvé představil na letošním ročníku festivalu v Cannes. „U nás už Patersona někteří viděli na festivalu ve Varech a byli nadšeni. Je to čistý zen, film, ve kterém se nic nestane, naprostá krása," dodal Pernica.

Přehlídka filmů Jima Jarmusche
- Kino Scala, Moravské náměstí v Brně.
- Vstupné na film je 120 Kč.
- Program - úterý 27. prosince: 18.00 Trvalá dovolená, 20.30 Tajuplný vlak; středa 28. prosince: 18.00 Podivnější než ráj, 20.30 Mrtvý muž; čtvrtek 29. prosince: 18.00 Kafe a cigára, 20.30 Mimo zákon; pátek 30. prosince: 18.00 Noc na zemi, 20.30 Paterson

Název filmu Paterson odkazuje k městečku, kde se filmový děj odehrává, stejně jako ke jménu řidiče autobusu, kterého ztvárnil herec Adam Driver. „V každé volné chvilce se věnuje psaní civilní poezie reflektující jeho každodenní život. Jeho činorodou a veselou ženu, Patersonův dokonalý protipól, ztvárnila Golshifteh Farahani. Podle Jarmuschových slov bylo jeho záměrem vytvořit „protilék na současné temné filmy, zaměřené výhradně na dramatické zvraty a akci," řekla Eva Petláková ze Scaly.

A ředitel společnosti Aerofilms Ivo Andrle vysvětlil, že to byl právě Paterson, který vznik festivalu podnítil. „Když jsme Patersona viděli, ohromil nás. Jarmusch dokázal, že je zpět ve své nejlepší formě. Bylo to tak mocné, že jsme se rozhodli připomenout si jeho starší filmy, takže v kinech, v televizi, na internetu i na DVD kolem uvedení filmu Paterson vypukne celá jarmuschovská sezona."

Z dalších titulů třiašedesátiletého filmaře se diváci ve Scale dočkají debutu Trvalá dovolená, komediálního dramatu Podivnější než ráj či povídkové poctě italské a japonské kultuře Tajuplný vlak. Chybět nebude ani slavná Noc na zemi, soubor pěti komediálních příběhů, které probíhají paralelně na různých kontinentech a v různých časových zónách a jazycích. „Vidět na plátně filmy Jima Jarmusche, tohoto opravdového krále nezávislého filmu, to je pro srdce kinaře velké potěšení. I když ty starší jsou rozmazané, s velkým zrnem, neostré a vlastně z dnešního pohledu technicky nekvalitní, je v tom velká láska a nostalgie a taky něco, co film dělá filmem," dodal Pernica.