Budova na ni čeká od sedmdesátých let minulého století. „Některé nedostatky objektu navíc narušují jeho statiku. Jeho současní uživatelé chtějí své provozy vylepšit či upravit, což za aktuálního stavu lze jen obtížně. Investice do zlepšení stavebně technického stavu budovy a modernizace provozů je tedy víc než nutná,“ vysvětlila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Rekonstrukce zahrne statické zajištění podlah, zvednutí divadelního hlediště, modernizaci interiéru, hlukovou izolaci stropu, novou vzduchotechniku nebo jevištní technologii. Dosud zlepšovaly nevyhovující stav částečné opravy prováděné o letních prázdninách. „Týkaly se například výměny elektrických rozvodů, repase sedaček, zateplení střechy, renovace podlahy jeviště či modernizace sociálního zázemí pro diváky i účinkující," zmínila ředitelka divadla Kateřina Komárková.

Název alba Zamrzlé úsměvy odkazuje k době, kdy byla zavřená divadla kvůli pandemii covidu.
Křest v Brně: Zamrzlé úsměvy Bolka Polívky a Davida Rottera

Kvůli absenci jevištní technologie nemohou představitelé divadla často přivítat hostující představení. Lepšímu komfortu diváků pomůže kompletní zvednutí hlediště a vzájemné odhlučnění provozů kina a divadla. „Všechny tyto plány naráží na jeden zásadní limit a tím je statika budovy. Bez opravy narušené statiky nelze pokračovat v těchto plánech a tedy ani v rozšiřování naší programové nabídky," shrnula Komárková.

Hotovo v roce 2026

Oprava ovlivní chod obou kulturních institucí. „Předpokládané stavební úpravy si vyžádají přerušení provozu a uzavření prostor divadla a kina na nezbytně dlouhou dobu, které předem dohodneme s oběma nájemci těchto prostor,“ ujistila Vaňková.

Mladík policii unikal, nakonec skončil po havárii v bezvědomí.
Zběsilá honička na jihu Brna skončila nárazem do lampy, řidič byl v bezvědomí

Podle předpokladu mají práce začít v přespříštím roce. Hotovo má být do roku 2026.

Představitelé divadla hledají náhradní prostory pro hraní po dobu rekonstrukce. Vhodné místo jim pomáhají sehnat zástupci magistrátního odboru kultury. „Snažíme se najít takový prostor, který by odpovídal co nejvíce našim potřebám a mohli bychom tam naši činnost provozovat denně, což není jednoduché, protože divadelní a pro pořádání kulturních produkcí uzpůsobené prostory jsou v Brně pochopitelně obsazené," poznamenala Komárková.