Pohádka vypráví o princi Ludvíkovi, který musel dospět v krále. Po téměř třiceti letech se v roli královny vrátila před kameru představitelka Arabely Jana Nagyová. V dalších rolích se představují Ondřej Vetchý, Veronika Kubařová, Boleslav Polívka, Vladimír Javorský a Martin Huba. Role čarodějnic Gizeldy a Hvizdule pak hrají Kateřina Antošová a Veronika Daušová, které ztvárňují čarodějnice na zámku Dětenice, kde myšlenka na film vznikla.

Zdroj: Youtube

Právě tady se film také z velké části natáčel. „Jako herec jsem zažil převratnou zkušenost, protože jsem režíroval sám sebe a musím říct, že režisér byl pořádný puntičkář. Nic mi neodpustil, tvrdě jsem makal, žádný kafíčko nebo klábosení s kolegy. Dřel ze mě kůži,” smál se Jan Budař.

Postava Boleslava Polívky příběh filmu vypráví a současně do jeho děje zasahuje. „Hraje hrobníka Hroudu, jeho postava nejenže příběhem provází, ale je i trochu šaman a čaroděj a přinese do filmu magii a nadpřirozeno. Bolek Polívka je zkrátka mistr a téhle role se zhostil skvěle,“ uznal režisér.

Protestní pochod Břeclaví za zraněného chlapce.
Uznání nebo ostuda: film podle vymyšleného napadení v Břeclavi uspěl v Benátkách

Ondřej Vetchý se v roli rytíře Hudrovala z Dětenic stává princovým průvodcem a společníkem na jeho dobrodružné cestě za dospěním. „Doufám, že diváky v téhle roli i trochu překvapí. Má ve filmu trochu komickou a zároveň dojemnou polohu a tahle kombinace se mu podle mě hodně povedla,“ přiblížil tvůrce.

Pohádka nabytá nadhledem, humorem, ale také emocemi, si vysloužila přízeň publika. V Brně ho tvořily z podstatné části i děti, po skončení projekce všichni reagovali bouřivým potleskem.

Budař tady navíc nejen pro ně i na následující dny vystavil ilustrace z knihy Princ Mamánek, která vychází ze stejnojmenného filmu. Ten si odbude premiéru až sedmadvacátého října, vznikl také díky podpoře Jihomoravského filmového nadačního fondu.

PRINC MAMÁNEK

Scénář a režie: Jan Budař.
Dramaturg: Stanislav Dančiak ml.
Kamera: Jan Malíř.
Kostýmy: Michaela Horáčková Hořejší.
Architekt: Milan Býček.
Hudba: Jan Budař.
Masky: Eva Ungrová.
Střih: Branislav Vincze.
Producenti: Jan Budař (Budhar film).
Koproducent: Jakub Červenka (Bedna Films), Česká televize.
Hrají: Jan Budař, Ondřej, Vetchý, Jana Nagyová, Veronika Kubařová, Boleslav Polívka, Martin Huba, Vladimír Javorský, Kateřina Antošová, Veronika Daušová a další.