I když se první vážnější filmový počin Štěpána Gajdoše do běžné filmové distribuce zřejmě nedostane, své diváky si již získal. Horor Pan Enky provází pověst neotřelého titulu, který je pro unylou českou kinematografii zajímavým zpestřením. Ostatně už jen podtitul snímku napovídá, jaká poetika příběh provází: Co dělá tak malá holčička sama v lese? Na odpověď se mohou zájemci „podívat" v brněnském Kině Art.

O čem film Pan Enky pojednává?

O holčičce která uteče do lesa a chce se schovat v jedné zdánlivě opuštěné chatě, jenže zjistí, že už v ní bydlí dospělý syn utíkající před rodiči. Jejich soužití není vůbec jednoduché, zvlášť když se do toho připlete ještě někdo třetí…

S kým jste na filmu pracoval?

Jedná se o můj první celovečerní snímek, na němž pracovalo přes čtyřicet členů štábu. Každý z nich byl pro tu práci nadšený, což mě těší a za to jim chci poděkovat. Nejvíc jsem vděčný Martinu Štěpánkovi, kameramanovi, spoluscénáristovi, střihači, ale hlavně skvělému člověku, bez kterého by film nevznikl.

Proč právě název Pan Enky?

Hlavní postava filmu se jmenuje Enky. Jedná se o přezdívku odvozenou od postavy Enkidua z Eposu o Gilgamešovi. Ale také je to slovní hříčka, protože se film hodně točí kolem panenek – PanEnky.

A proč zrovna žánr hororu?

Námět si mě našel sám a s ním i žánr. Při listování časopisy jsem objevil článek, od kterého se příběh odvíjí, film totiž zakládá na skutečných událostech! A přiznám se, že už s hororem nějaké zkušenosti mám, režíroval jsem předtím v prostějovském divadle Point hororovou inscenaci Hotel Palermo, tak mi tento žánr nebyl cizí.

KDO JE ŠTĚPÁN GAJDOŠ• student herectví, filmový a
  divadelní režisér
• narodil se 6. června 1997 v
  Kroměříži
• bydlí v Olomouci, v Brně nyní
  studuje herectví na
  konzervatoři
• k jeho zájmům patří divadelní
  a filmová režie, hraní,
  kouzlení, psaní, trávení
  volného času s přáteli

Liší se výsledný tvar Pana Enkyho od představy, s níž jste natáčení inicioval?

Některé části jako by se promítaly rovnou z mé hlavy, některé se musely přizpůsobit situaci. A některé se liší úplně. Ale tak to u filmu chodí, jinak by to byla nuda. (úsměv)

Pan Enky je film amatérský. Co tuto „kategorii" a priori vymezuje – například oproti filmům jdoucím do běžné distribuce?

Určitě v tom hrají velkou roli peníze. Za to jsme velmi vděční firmě Občerstvení Brutus, která nás finančně podpořila a projekt zaplatila. Je skvělé, že se najdou takoví lidé! Samozřejmě tým byl menší než u klasického natáčení, ale jak už jsem říkal, všichni pracovali naplno a s velkým zaujetím. Jsme vesměs všichni studenti, a máme to jako koníčka, a snažili jsme se ze všech sil, aby výsledek stál za to.

V čem to podle vás mají současní začínající filmaři těžší než dříve?

V dnešní době internetových sítí je spousta možností, jak proniknout. Kameru má doma skoro každý, a přiznejme si, kdo z nás si aspoň někdy nechtěl zkusit být filmařem? Konkurence je veliká, ale nemůžu si stěžovat, protože právě díky těmto věcem jsem s filmem vůbec začal.

Kudy vlastně vedla vaše cesta k filmu?

K filmu jsem se dostal, když jsem se chystal na přijímačky na konzervatoř, na které mě připravoval principál divadla Point Aleš Procházka. Později jsem s Martinem Štěpánkem natočil film Já a On, pro Mental Power Prague Film Festival, kde jsme dostali cenu za scénář a nominaci na cenu poroty a na nejlepší film. A asi nás to spolu bavilo, protože hned po tom jsme se pustili právě do Pana Enkyho.

Kde se mohou zájemci na Pana Enkyho podívat? Tedy kromě plánované projekce v Artu…

Nejbližší plánovaná projekce je v olomouckém kině Metropol – 11. února 2014, ale také řešíme ještě projekce v Praze nebo opět v Prostějově. Všechny informace o reprízách pravidelně sdílíme na našich facebookových stránkách.

Čeho byste ještě chtěl na poli filmu dosáhnout?

Rád bych se filmařině věnoval profesionálně. Z mých krátkodobějších cílů, je to letošní festival Mental Power a možná i další podobný projekt.

Narodil jste se v Kroměříži, bydlíte v Olomouci a v Brně studujete. Co máte v Brně rád?

Jsem druhým rokem na konzervatoři a studuji herectví. Brno mám rád moc, škola, do které chodím, mě baví, mám skvělý ročník a spoustu jiných úžasných spolužáků! To je to, co mě k tomuto městu nejvíce váže.

Co vás spolu s filmařinou ještě pohlcuje?

Věnuji se i divadelní režii. Teď pracuji na inscenaci nazvané Tak trochu Bajaja, což je komedie pro starší a dospělé publikum. Premiéra bude 4. února v Café Paradigma v Brně. Ale baví mě jakákoliv činnost v mém milovaném prostějovském divadle Point. Kamarádi říkají, že jsem workoholik. Není to pravda jen mě při tom, když zrovna nepracuji, napadá nejvíce věcí!

Uvedení filmu Pan Enky v brněnském kině Art, Cihlářská 19.Začátek projekce středa 29. ledna 2014 v půl deváté večer, ve Velkém sále kina Art. Film je dlouhý 65 minut.