Za uplynulý rok ji získalo nejvíce lidí ve více než dvacetileté historii jejího udělování. „Je dobře, že město oceňuje významné obyvatele. Není důležitý počet oceněných, ale pokud jich příští rok bude ještě o deset více, je to dobře,“ uvedl náměstek brněnského primátora Jaroslav Kacer.

V oblasti sportu získal brněnskou cenu devítinásobný československý hokejový mistr Rudolf Potsch. „Brnu jsem obětoval svou hráčskou i trenérskou kariéru. Je pro mě čest ocenění získat, byl jsem i trochu naměkko,“ přiznal po předávání.

Za svůj mimořádný přínos městu si cenu odnesla Milada Váňová, jedna z prvních zaměstnankyň brněnských veletrhů a autorka projektu Můj pes a já - oba bez domova. „Těší mě to, je hezké, že si někdo vzpomene na celoživotní práci,“ řekla Váňová.
close Pro zvětšení klikněte info Zdroj: Deník/Ivo Špatný zoom_in
Zástupci města ocenili kupříkladu také profesora Jiřího Vítovce, odborníka na interní lékařství a kardiologii z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Pro nemocnici je to další cena města do sbírky. „Před dvěma lety ho obdržela ve stejné kategorii zakladatelka první anesteziologicko resuscitační kliniky v Československu, profesorka Danuše Táborská. Kliniku vedla šestnáct let,“ informovala mluvčí svatoanenské nemocnice Petra Veselá.

Dodala, že v předchozích letech ocenění získali i přednosta první chirurgické kliniky Ivan Čapov a profesor Jan Wechsler, který chirurgickou kliniku vedl třináct let.

Čestným občanem Brna se za uplynulé čtyři roky armádní generál Emil Boček a im memoriam také sochař Václav Hynek Mach. „Je to nejvýznamnější brněnské ocenění, které zastupitelstvo uděluje jen jednou za své volební období,“ uvedl náměstek primátora Petr Hladík.

Osobnosti, které se zasloužily o přínos pro město, mohou podle pravidel udílení ceny již mohou nominovat lidé na brněnském magistrátu. Z nich potom vybírají odborníci a radní.

Laureáty cen vybírali brněnští radní i zastupitelé z pětašedesáti návrhů, které byly letos podány do všech patnácti oceňovaných oblastí. Patří k nim hudba, výtvarné umění i třeba zásluhy o demokracii a svobodu.

V minulosti cenu již získali například operní pěvkyně Magdalena Kožená, astronom a astrofyzik Jiří Grygar nebo herec Boleslav Polívka.