O setkání dvou starých herců, které kdysi rozdělily nepříjemné výčitky, ale spojuje je alkohol a vzpomínky na dávné křivdy, pojednává nová autorská hra Bolka Polívky. Dlouholeté přátele ztvární sám Polívka se svým slovenským hereckým kolegou Milanem Lasicou. Poslední premiéru sezony uvede brněnské Divadlo Bolka Polívky v pátek večer.

Polívka svou inscenaci pojmenoval podle prodělané boreliózy, tedy nemoci přenášené klíšťaty. "Musím se klíšťatům alespoň tímto pomstít," naznačil brněnský herec, mim a režisér, který letos v červenci oslaví sedmdesátku.

Steriani Elavsky z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity se svým týmem zkoumá využití moderních technologií ke zlepšení kvality života důchodců.
Důchodci a moderní technologie? Strach, že špatně kliknou, popisuje vědkyně

Děj představuje dva staré kamarády, kteří se setkávají v divadelním klubu a každý pracuje na roli v jiné inscenaci. Předobrazem klubu je legendární bar Poslední leč na Jakubském náměstí. Komplikovaný vztah obou kamarádů poznamenaly nedorozumění i problémy. Zatímco Lasica má za sebou velmi úspěšnou kariéru a sklízí u diváků ovace, Polívka byl obsazovaný spíše do menších rolí a je coby herec neúspěšný. "Podtitulem hry je Život je divadlo, ve kterém každý touží po jiné roli. Oba herci proto i tady hrají v kostýmech. Jeden se představí jako Casanova, druhý jako Don Juan. Setkají se tak dvě monstra,“ přiblížil Polívka.

Přátelství dvou bývalých kohoutů komplikuje jedna žena. Dívku Leonu ztvární Gabriela Štefanová v alternaci s Kamilou Valůškovou. Oba herci si na ni spíše ze zvyku poměřují své svůdcovské schopnosti. "Dějem hry se prolíná otázka, jestli tito dva staří kohouti žijí podzim života nebo jaro smrti," popsal Polívka. Doplnil, že v dalších rolích zahrají také Petr Halberstadt a Milan Sedláček.

Ilustrační snímek
Zavření ubytovny vyžene na ulici 120 sociálně slabých. Brno jim najde nový domov

Devětasedmdesátiletý Lasica už si s Polívkou zahrál v inscenacích Garderobiér a Mínus dva. Teprve třetí spolupráce je ale založená na Polívkově autorském textu. "Byla to nabídka, kterou nelze odmítnout. Je to pro mě návrat ke komické dvojici, k partnerství, tam se cítím nejlépe," uvedl Lasica, jehož dlouholetý jevištní partner Július Satinský zemřel v roce 2002.

Polívka letos přišel o souputníka Jiřího Pechu. V inscenaci se proto mezi řádky také vzpomíná na nejmenovaného nepřítomného kolegu. Pro Lasicu to může být Satinský, pro Polívku Pecha.

Slovenský herec žijící dlouhodobě v České republice předestírá, že na jevišti nebude mluvit dokonale česky. „Zvolil jsem babišovskou češtinu," uvedl s odkazem na českého premiéra Andreje Babiše, který je původem ze Slovenska.

Herec Jiří Pecha.
Mladý pankáč ve starým těle, vzpomínají brněnští herci na zesnulého Pechu

Brněnské divadlo uvede do konce sezony hru Klíště ještě v osmi reprízách. "Pražská premiéra bude 17. září v divadle Studio DVA," upřesnil mluvčí Divadla Bolka Polívky Michal Adamík.