Pořadatelé oblíbeného letního divadelního festivalu zaměřeného na Shakespearovo dílo uvedou v Brně všechny inscenace, které čekají na diváky i v Praze, Ostravě, Bratislavě, Košicích, Zvolenu nebo Trenčíně.

„Hlavním lákadlem jsou samozřejmě nově nazkoušené tituly v podání pražských, ostravských i slovenských herců. Diváci tak mají letos jedinečnou příležitost zhlédnout například trojí nastudování postavy Falstaffa. V programu ale nechybí ani divácky mimořádně úspěšná inscenace z loňského ročníku Veselé paničky windsorské,“ přiblížila letošní program mluvčí Brněnského kulturního centra Jana Fantová.

Právě o rozvernou komedii režírovanou Jiřím Menzelem, v hlavních rolích s Bolkem Polívkou, Simonou Stašovou a Evou Režnarovou, je letos v předprodeji zatím největší zájem. „Po lístcích na Paničky se doslova zaprášilo hned na začátku předprodeje, takže všechny čtyři reprízy už jsou zcela vyprodané. Hodně je také zájem o Jindřicha IV., který je vyprodaný tak ze tří čtvrtin, inscenace Oko za oko je plná tak z poloviny,“ popsala aktuální stav předprodeje Fantová.

Ústřední premiérou letošního ročníku je historické drama Jindřich IV. v režii Lucie Bělohradské, která do hlavních rolí obsadila Jana Dolanského, Norberta Lichého a Ladislava Mrkvičku.

„Je to politické drama, které zdůrazňuje hru o moc a boj proti zákulisním intrikám. Svým tématem je nadčasové, takže je aktuální i v naší současné povolební době,“ uvedl herecký představitel role Worcestera Jan Meduna, člen pražského Divadla na Vinohradech.

Shakespearovské dny zahájí dnes první brněnské uvedení česko-slovenské inscenace Oko za Oko – Niečo za niečo, která měla svoji oficiální premiéru čtvrtého července na hradě v Bratislavě. Komedii s politickým podtextem odhalující korupci veřejné správy a pokleslé mravy společnosti připravil známý slovenský režisér Michal Vajdička.

„Tato Shakespearova hra je pro mě spíš satiricko-politickou komedií. Název Oko za oko ve mně evokuje pomstu, což není moc dobře pojmenovaný princip fungování naší společnosti a naší politiky. Niečo za niečo je to, co lépe pojmenovává stále víc rozšířený způsob jednání mezi lidmi a politiky,“ vysvětlil dvojí označení hry v názvu režisér Michal Vajdička.

Ve svém nastudování se proto Vajdička nesoustředil na téma pomsty ve smyslu „něco za něco“, ale jako základní princip zvolil bezcharakterní vydírání.
Děj hry zavádí diváky do Vídně, kde i přes přísné zákony bují smilstvo, prostituce a další neřesti. Kníže Vincentio, vládce Vídně, proto na čas zvolí za svého zástupce šlechtice Angela a začne se pohybovat mezi dvěma různými identitami. V převleku pozoruje, jak si vyhlášený strážce mravnosti Angelo počíná tváří v tvář mnoha těžkým zkouškám.

„Hru uvádíme v novém překladu Ľubomíra Feldeka, pasáže v češtině přeložil Martin Hilský. Česko-slovenské je i herecké obsazení, když v hlavních rolích uvidíme člena brněnského Divadelního spolku Frída Martina Trnavského jako Vincentia a slovenského herce Richarda Stankeho jako Angela,“ uvedla Fantová.

Brněnští pořadatelé zajistili i letos pro návštěvníky Špilberku kyvadlovou dopravu, která je zdarma zaveze až nahoru k hradu. Pro případ nepříznivého počasí půjde na nádvoří zakoupit i pláštěnky.