Ačkoliv se Jan Skácel narodil ve Vnorovech na Hodonínsku, většinu života prožil v Brně. Obdivovatelé Skácelovy tvorby tak ve městě mohou absolvovat například procházku právě po stopách významného poety. Pomyslná mapa začíná v brněnské Kotlářské ulici, místě Skácelova bydliště. „Konkrétní číslo popisné bylo třicet pět. Na místě se nachází pamětní deska s portrétem,“ stojí v Internetové encyklopedii dějin Brna.

Další Skácelův odkaz naleznou Brňané i návštěvníci v Křenové ulici, tentokrát na pamětním kameni učitele Josefa Trávníčka. „Dnes večer přišla ke mně na návštěvu růže. Ve dvou jsme seděli a ona, orosená, čistou vodu pila, má návštěvnice, skvělá růže bílá, ve skleničce srdce mého,“ zní Skácelovy verše uvedené na kameni. Jeho jméno nese rovněž vytížená ulice v brněnském Králově Poli i stejnojmenná zastávka městské hromadné dopravy.

Básníkovými verši jsou ozdobené obě kašny v samotném srdci Brna, tedy na náměstí Svobody. Zatímco velkou bronzovou kašnu o průměru patnácti metrů najdou lidé při ústí Rašínovy, Běhounské a Kobližné ulice, malá kašna se čtyřmi tryskami k pití vody zdobí ústí České ulice. „U její paty lze najít pět kruhových pásů s plasticky vystupujícím písmem, text Skácelovy básně je bez interpunkce. Končící text na jednom pásu pokračuje vždy na pásu pod ním,“ uvádí tvůrci Internetové encyklopedie dějin Brna.

Kam v Brně za Skácelem:
Pamětní deska: Kotlářská 35a/01
Pamětní kámen: Křenová 36/05
Malá kašna na náměstí Svobody
Velká kašna na náměstí Svobody
Socha v parku pod hradem Špilberk
Místo posledního odpočinku: Ústřední hřbitov v Brně, skupina 25e, hrob číslo 1

Patrně nejvýraznější brněnský prvek nesoucí Skácelův odkaz naleznou lidé jen pár metrů pod hradem Špilberk. Stylizovanou hlavu Jana Skácela tvoří svařené ocelové trubky. „Tvář je koncipována tak, aby byly divákovy i básníkovy oči obrácené ke Starému Brnu. Z určitého úhlu je možné prohlédnout skrze sochu, a symbolicky tak Skácelovýma očima sledovat město,“ vysvětlil autor sochy Jiří Sobotka.

V podstavci jsou na každé ze čtyř stran vytesaná stěžejní Skácelova témata prostupující jeho tvorbou, konkrétně dětství, ticho, krajina a smrt. Na památníku je umístěn také QR kód, díky němuž nahlédnou zájemci do aplikace s akustickou verzí Skácelovy tvorby a jeho životopisnými údaji.

Položit květiny na hrob a uctít památku známého autora mohou lidé na brněnském ústředním hřbitově. O architektonické řešení hrobu se postaral architekt Ivan Ruller, portrétní bustu z bulharského vápence na náhrobku vytvořil v roce 1997 sochař František Navrátil. Nahradila tak původní bronzovou bustu sochaře Miloše Vlčka, kterou, podobně jako její následnou kopii, ukradl neznámý zloděj.