Skácela takto uctili žáci a učitelé Základní umělecké školy Brno na Veveří. „Chtěli jsme připomenout jednu z osobností, která byla pro jižní Moravu velkým přínosem,“ vysvětlil ředitel brněnské školy Vladimír Halíček.

Lidé potkávají informační tabule hned na pěti místech v centru Brna od úterka. Představují všechny tvůrčí etapy autora. Tabule tam zůstanou ještě v příštích třech až čtyřech týdnech.

Žáci a učitelé v úterý navíc sami na těchto pěti stanovištích působili. Den zakončili koncertem u Skácelovy sochy poblíž hradu Špilberk.

Možnost zavzpomínat na jihomoravského literáta, rodáka z Vnorov na Hodonínsku, si pochvaluje i Šebetovský. „Lidé by o Skácelovi měli vědět více. Jeho básně jsou velmi lidské, žádná vyumělkovaná póza,“ řekl muž.

Výročí úmrtí
- Nové informační tabule o Skácelovi v Brně: Kotlářská, Rašínova, Husova, Beethovenova a na náměstí Svobody
- Koncert: ve čtvrtek v brněnském Divadle Husa na provázku

Další vzpomínkovou akcí bude čtvrteční koncert v brněnském Divadle Husa na provázku. Na koncertu vystoupí tři soudobí umělci, kteří přednesou skladby z básní Skácela. „Bylo pro mne nevyhnutelné se básněmi inspirovat a zabývat, protože Jan Skácel má v sobě něco autentického, podobného moravským lidovým písním. Zrcadlí se v něm kus slovácké země,“ popsal pořadatel koncertu Jiří Miroslav Procházka.

Skácel je autorem jedenadvaceti básnických sbírek. Pracoval i jako kulturní referent v brněnské Rovnosti. „Dále jako redaktor literární redakce brněnského rozhlasu a od roku 1963 byl šéfredaktorem kulturní revue Host do domu,“ uvedla Dana Olivová v Internetové encyklopedii města Brna.

Básník zemřel v Brně jen několik dní před sedmnáctým listopadem 1989.

SIMONA CHLUPOVÁ