Kurátor výstavy Ondřej Cibulka vybral pro návštěvníky ty nejpropracovanější výtvory. „Jsou zde práce členů České origami společnosti i díla jednoho z nejpopulárnějších světových mistrů origami Josepha Wu. Pochází z Číny, žije v Kanadě a živí se jako grafik a ilustrátor. Nejčastěji skládá různá žijící i mytologická zvířata, ale vytvořil i maskoty zimních olympijských her v Naganu," upřesňuje Cibulka. Z dalších autorů jsou zastoupeni například Milada Bláhová z České republiky či Dagmar Severová žijící ve Švýcarsku.
Expozice návštěvníky seznámí se všemi moderními technikami origami, připraveno je i několik nových a dosud nevystavených modelů. „K moderním technikám patří skládání za mokra, mokré bandážování nebo modulární origami. To vzniká spojením či slepením mnoha stejných stavebních jednotek," vysvětluje Petr Lukas z Letohrádku. Z exponátů upozorňuje na krápníkovou jeskyni s netopýry, letiště včetně letadel, hangárů a stromů nebo miniaturní provedení hračkářství a tržiště. „Některé celky tvoří desítky částí, proto je těžké výsledný počet vystavených děl přesně určit," dodává Lukas. A upřesňuje, že výběr doplňují předměty charakterizující Japonsko a jeho kulturu i každodenní život. Do Brna je zapůjčilo Velvyslanectví Japonska v České republice.
„Premiérově představíme expozici Vznik mozaiky, která představí tvorbu origami mozaiky v několika fázích a samozřejmě i ve finální podobě," říká Lukas.
A co japonské slovo origami přesně znamená? „Skládat papír. Místo původu origami se uvádí jak Čína, tak Japonsko. Předpokládá se, že origami vzniklo v 9. století a nejdřív mělo své místo při náboženských obřadech při výzdobě šintoistických svatyní. Jako zábava se začíná objevovat až v 17. století," objasňuje Lukas historické souvislosti.
Největšího rozmachu dosáhly papírové skládanky koncem 19. století v Japonsku a tuto oblibu si uchovaly dodnes. „Největším dokladem toho, co pro Japonce origami znamená, je pomník dětským obětem atomové bomby v Hirošimě nazvaný Děvčátko skládající jeřába. Byl vytvořen podle dívenky Sadako, která v důsledku ozáření trpěla leukémií. Podle japonské legendy se snažila poskládat tisíc papírových jeřábů, aby se uzdravila. Nemoc však byla rychlejší," dodává Lukas.
Výstava origami v Letohrádku Mitrovských se návštěvníkům otevře zítra a potrvá do 24. listopadu.