Příběh o temně lákavém světě, jemuž nadřazeně vládnou Evropané. Řídí planetu – tekutou googlemapu plnou nepotřebného harampádí. Hru o současném světě od německého dramatika Wolframa Lotze uvede v české premiéře HaDivadlo v Brně.

Režisérem je Filip Nuckolls, který již v HaDi v roce 2013 připravil Lotzův Velemarš. „Lotzovy texty zbožňuju pro jejich inteligenci, nelaskavý humor a lidskost. Tato lidskost se projevuje v poetické absurdnosti až dadaismu, který je v dnešní době velice příhodnou formou k zachycení údělu člověka v naší rapidní a přelomové době různých ismů. Myslím, že Čechům je Lotz velmi blízký, neboť jeho kořeny vyrůstají z podobné půdy jako před sto lety kořeny Haška a Kafky," řekl Nuckolls.

Wolfram Lotz: Směšná temnota
- Režie: Filip Nuckolls.
- Dramaturgie: Dagmar Radová.
- Výprava: Jan C. Löbl.
- Hudba: Tomáš Vtípil.
- Premiéra: 11. ledna 2017 v brněnském HaDivadle, Alfa pasáž, Poštovská ul.

Směšnou temnotu přitom autor původně napsal jako hru rozhlasovou. „Má však divadelní a performativní charakter. Dosud ji uvedlo několik německých scén, získala titul Hry roku v prestižní anketě Theater heute a dokonce její inscenace v režii Dušana D. Pařízka v Burgtheatru sklidila ve stejné anketě několik ocenění," podotkla dramaturgyně Dagmar Radová.

Směšná temnota pracuje s vyprávěním velkého evropského příběhu, který budí dojem pravdy. „Lotz ve svém konceptu zachází dál. Nejen samotný příběh, ale i jeho konstruování, které mnohdy stojí více na dojmech než faktech, je mu tématem. Používá známý příběh Conradova Srdce temnoty, ale i Coppolovu Apokalypsu, cituje a paroduje tak na druhou," uvedl umělecký šéf HaDivadla Ivan Buraj.

Doplnil, že premiéra je součástí celosezónního cyklu My a Oni, který zkoumá dělicí čáry procházející současnou společností.

Z herců se představí Agáta Kryštůfková, Jan Lepšík, Zbyšek Humpolec a další.

Premiéra Směšné temnoty je příští týden ve středu, reprízy následují 12., 21. a 30. ledna, vždy od půl osmé večer.