PŘEDCHOZÍ DÍLY SERIÁLU ČTĚTE ZDE

Třetí a závěrečný díl tématu Deníku Rovnost přiblíží, jaké nové inscenace na sezonu 2010/2011 připravuje Husa na provázku, Divadlo Bolka Polívky a Divadlo U stolu.

První premiérou 43. sezony Husy na provázku, kterou prostupuje nejen radost, ale i naděje a hledání, bude Maestro a Markétka. „Ztvárnění Bulgakovova magického románu z části naváže na projekt Sto roků kobry,“ uvedl umělecký šéf Divadla Husa na provázku Vladimír Morávek.

Čas pro Majstrštyk

Mladá režisérka slovenského původu Daniela Cádrová a nestor ženského hereckého souboru Provázku Alena Ambrová se setkají při inscenování jednoaktovky Majstrštyk. „V roce 1985 toto monodrama údajně nastudoval Peter Schergaufer, bohužel však bylo zakázáno dříve, než jej kdokoliv viděl,“ upozornil na znovuobjevený text Borise Dočekala dramaturg Josef Kovalčuk. Vysvětlil také, že z důvodu onemocnění Aleny Ambrové zatím nelze určit přesné datum premiéry.

Divadlo U stolu, které je scénou Centra experimentálního divadla v Brně a svá představení hraje na Sklepní scéně divadelního areálu na Zelném trhu, pomýšlí na čtyři nové inscenace. „Připravujeme druhou část Aischylovy tragedie Oresteia, ve druhé polovině sezony pravděpodobně uvedeme inscenaci z veršů Francoise Villona, hru Ladislava Klímy, Dostojevského Něžnou a osobitý scénář ze světa starého Blueslandu s účastí Oswalda Larkyho Bluebackera,“ říká ředitel Divadla U stolu František Derfler.

Druhá část sezony je podle něj ještě otevřená. „Vzhledem k externí spolupráci všech herců zůstává náš plán s velkým otazníkem,“ dodává Derfler a upozorňuje na literární cyklus Ale báseň je dar. „29. září vzpomeneme 100. výročí narození Františka Hrubína. Divákům se představí Ladislav Lakomý, Jakub Šafránek, na křídlovku zahraje Jaromír Hnilička,“ upřesňuje program Derfler, jenž bude též jedním z účinkujících.

Lev český a vtipný

Na tvorbu vlastních inscenací se v nové sezoně zaměří Divadlo Bolka Polívky. „Jako první uvedeme hru Český lev s Boleslavem Polívkou, Pavlem Liškou a Petrem Vachlerem, kteří nechají diváky netradičním, úsměvným a trošku drsným způsobem nahlédnout do světa filmových celebrit. Další premiérou bude Divadelník s Boleslavem Polívkou v hlavní roli. V plánu máme také inscenace s umělci, jako Vanda Hybnerová, Saša Rašilov, Jana Krausová a další.

Repertoár zpestří pravidelné hudební koncerty, tradičně v divadle vystoupí Karel Plíhal, Lenka Dusilová a další,“ říká Ladislav Krapek, který je ředitelem divadla od února letošního roku.

Anketa s řediteli divadel
1) Na uvedení které inscenace jste nejvíce pyšný?

2) Kdo z nových herců/umělců přijde do souboru divadla? Kdo naopak odešel?

3) Které z představení premiérovaných v minulé sezoně přilákalo nejvíce diváků?

4) S jakým rozpočtem si musíte letos vystačit? Je to více, či méně než loni?

Divadlo Husa na provázku
1) Já bych plédoval za naše společné uvedení projektu Forman s Havlem u moře. Dvanáct hodin to trvá, napřed jsou to od Formana Lásky jedné plavovlásky, pak v předvečer nabere to vichřičný rozměr Cirkusu Havel, nakonec České moře rozleje se vpravo vlevo a je radost a utišení a tance na střeše Centra experimentálního divadla jsou a Meteor z Prahy hraje a lidé se svěřují ze svých pomýlení a chtějí nějak utéci nedostatečnosti a různí čeští intelektuálové v Kabinetu Havel filozofují o naději. Příště to hrajem zas 17. listopadu, tentokrát v pražském divadla Archa.
2) Odešel Václav Hanzl – že už mu asi lezl na nervy půlúvazek a Anička Duchaňová, protože nechtěla už hrát pohádky. Přišel Ondřej Jiráček, vichřičný talent z Olomouce.
3) Nejvíc diváků nejspíš vidělo Prase – neznámý text od Václava Havla, co se nám podařilo vyrubat z hlubin zapomnění. V rámci projektu Caravan Mira (3. července až 5. září 2010 – pozn. redakce) jsme s tímto Prasetem objeli Evropu, v Avignonu jsme hráli, v Bruselu a v Moskvě.
4) Je to méně než loni.
Divadlo U stolu
1) Sezona 2010/2011 právě začíná, takže na kterou inscenaci budu nejvíce pyšný, se teprve uvidí. Připravujeme druhou část Aischylovy tragédie Oresteia (první jsme uvedli před rokem), ve druhé polovině sezony uvedeme patrně inscenaci z veršů Francoise Villona, hru Ladislava Klímy I obešel já polí pět, možná Dostojevskýho Něžnou a osobitý scénář ze světa starého Blueslandu s účastí černého bluesmana Oswalda Larkyho Bluebackera. Ta druhá polovina sezony je ještě velmi pohyblivá a otevřená změnám. Při našem modelu divadla, kdy jsou všichni herci externí, to ani jinak nejde.
2) Nemáme, jak už jsem uvedl, stálý soubor. Nelze tedy říct, kdo se neobjeví. V Orestei se nově objeví Eva Novotná v roli Elektry a posluchač Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Radůz Mácha jako Orestés.
3) Příliš hlučná samota od Bohumila Hrabala. Je stále vyprodána.
4) Hospodaříme s částkou 1 322 000 korun. Do toho se musí vejít naprosto vše, to jest mzdy, náklady na inscenace, honoráře atd.
Divadlo Bolka Polívky
1) Velmi se těším na dvě realizace – Českého lva v Brně, který má premiéru hned 28. září. Bude to pro diváky netradiční nahlédnutí do světa filmařů, herců, moderátorů a jiných umělců a pak na premiéru připravované hry Thomase Bernharda Divadelník s Boleslavem Polívkou v hlavní roli, kterou bychom rádi uvedli po novém roce.
2) Připravujeme společný projekt s Vandou Hybnerovou a Sašou Rašilovem. Diváci se mohou těšit i na Tatianu Medveckou, Janu Krausovou, Karla Rodena nebo Pavla Lišku. Repertoár divadla naopak k novému roku opouští divadelní spolek Frída.
3) V minulé sezoně bohužel nemělo premiéru žádné představení ve vlastní produkci. Nicméně divácky stále atraktivní jsou představení vytvořená ve spolupráci se Študiem L+S Garderobiér a Minus dva. Dlouholetou diváckou „stálicí“ zůstává autorské představení Bolka Polívky Pro dámu na balkoně.
4) Jsme odkázáni na sponzorské dary a peníze, které si sami vyděláme. Roční rozpočet je okolo třinácti milionů korun.


Absolutní divadlo, Feste i Facka se zabydlují v novém

Nová divadelní sezona ve znamení změn se nese v brněnských souborech Absolutního divadla, Divadla Feste i v Divadle Facka. Našly novou scénu, plánují premiéry i festivaly.

ABSOLUTNÍ DIVADLO
s novou sezonou přesídlilo ze sálu Břetislava Bakaly do prostor bývalého G-Studia, dnes Stadionu. „Stěhování je největší změnou a jistě pozitivní. Ve Stadionu najde zázemí i Buranteatr, Studio Aldente a asi i Divadlo Feste. Stadion v malém shrne nezávislá divadla Brna,“ prohlásil Václav Dvořák z Absolutního divadla. Změnou je i nový ředitel souboru. Radka Petráše vystřídal Martin Dudák.

V nové sezoně plánuje soubor několik premiér. První uvede 29. září. „Bude to komponovaný večer Co čekáte! složený ze dvou zdánlivě odlišných jednoaktovek. První z nich je komediální, druhá je kabaretem,“ uvedl Dvořák. Dále se diváci mohou těšit i na drama Nestyda afrického autora Koffiho Kwahulé.

Zajímavostí v programu souboru je představení věnované nezaměstnaným lidem. To odehraje Absolutní divadlo v pátek 24. září. Vstupenka na hru Ženitba pro lidi bez práce stojí deset korun.

Absolutní divadlo chce také pokračovat v několika projektech, do kterých se zapojilo v sezoně minulé. „Připravujeme pokračování Brněnského lunaparku. Chceme také zopakovat Živý betlém,“ dodal Dvořák.

S novou sezonou najde útočiště v prostorách Stadionu zřejmě i DIVADLO FESTE. „Směřujeme ke spolupráci se Stadionem. A to především proto, že nám jde o zkvalitňování produkce. Což stabilní zázemí přináší,“ vysvětlil režisér divadla Jiří Honzírek.

I v nových prostorách se diváci mohou těšit na pokračování dramaturgické linie Identita. Ta zpracovává bolestivé chvíle minulosti i problematické chvíle dnešního života. „Autorskou činoherní inscenaci Dr. Emil Hácha uvedeme v premiéře v Praze 10. října a v Divadle Husa na provázku 24. října.

Dále připravujeme pohybový sci-fi projekt s pracovním názvem Čestně pre Ladž ve spolupráci s Muzeem romské kultury,“ popsal připravované hry Honzírek.

Na jaře 2011 Divadlo Feste uvede desátý díl cyklu Identita. „Identita 10 se bude ptát generace našich otců, co dělali proti sovětské okupaci. A za rok budeme polemizovat s Elfriede Jelinek v projektu Bezmoc aneb moderní muži,“ dodal Honzírek.

Divadlo Feste se zapojí i do několika festivalů. V říjnu uvede scénické čtení pohádky o korupci Matěj Poctivý od Ladislava Klímy. Připojí se tím k Mezinárodnímu festivalu identity BrNo.01, který pořádá občanské sdružení REPT. „Jeho součástí jsme byli čtyři roky. A budeme se k sobě pravidelně vracet,“ uvedl Honzírek.

Zároveň se soubor vydá do německých Drážďan, kde uvede inscenaci Be Free! Na festivaly se rozjede Divadlo Feste i se svou zatím poslední inscenací Haz.Art, která se věnuje problematice hazardních her.

Stejně jako dva předcházející soubory našlo nyní stálou scénu také DIVADLO FACKA. To se dříve soustředilo hlavně na hostování. Nově se chce zaměřit zejména na brněnské publikum. „Stálou scénu budeme mít nově v klubu Šelepka,“ prohlásila produkční Divadla Facka Silvie Sanža.

V nové sezoně představí divadlo inscenaci Stromodivy. „Ty jsme uvedli poprvé na Divadelním světě Brno. Nyní jsme je ale rozšířili o další umělce, kejklíře, hudebníky, ale i hasiče. Chceme do budoucna nabídnout účast v nich formou workshopu všem zájemcům,“ uvedla Sanža.

V nové sezoně se soubor soustředí především na spolupráci s dalšími divadly. Spolu s nimi připravuje na konec letošního roku projekt 3+1 zdarma. „Na jaro pak chystáme premiéru brněnských pověstí, která bude určena nejen pod střechu, ale i pod širé nebe. To je pro nás typické,“ dodala Sanža.

MARKÉTA STULÍROVÁ
VERONIKA ZABADALOVÁ