Název výstavy Někdy v sukni odkazuje k několika možným výkladům. „Může to být feminismem vydobytý stav současného světa, v němž má žena možnost volby mezi sukní a kalhotami, nebo to, že v českém porevolučním umění existuje alternativní možnost vyprávění. Devadesátá léta jsou totiž obdobím, kdy je poprvé možné napsat dějiny českého výtvarného umění bez umělců," říká autorka výstavy Pavlína Morganová.

Z oslovených umělkyň v Brně vystavuje například Veronika Bromová, Milena Dopitová, Lenka Klodová, Zdena Kolečková či Markéta Othová. Podle Morganové se do roku 1989 ženy v umění pohybovaly spíše ve stínu svých mužských kolegů. „V devadesátých letech se na české scéně v rychlém sledu prosadilo několik generací umělkyň. Jejich tvorba přinesla nová témata, novou vizuální stránku uměleckého díla, ale i do té doby nevídanou pozici žen v uměleckém provozu," doplňuje Morganová s tím, že záměrem výstavy je retrospektivně ukázat posun v českém umění devadesátých let skrze díla vystavených autorek.

„Jsou to umělkyně, které těžily ze své ženské citlivosti a zajímaly se o nová témata, techniky i materiál. Na scéně se pohybovaly bez genderových traumat, velmi svobodně a s pocitem, že jsou si se svými mužskými kolegy rovny. V řadě případů je ostatně zastínily," dodává Morganová.

Výstavu Někdy v sukni si lze v Uměleckoprů­myslovém muzeu prohlédnout do 18. května 2014, v prodeji je také tištěný katalog k výstavě s rozhovory všech čtrnácti umělkyň. „V pátek sedmého února od jedenácti hodin dopoledne se zájemci mohou zúčastnit komentované prohlídky s Pavlínou Morganovou," upozorňuje mluvčí Moravské galerie Martina Vašková.

A poukázala také na sympozium, které je taktéž 7. února v Uměleckoprů­myslovém muzeu. Je věnované tématu vztahu současných umělkyň k jejich předchůdkyním a přístupné je všem zájemcům. „Začne v jednu hodinu odpoledne a zúčastní se jej umělkyně i historičky umění," říká Vašková.

Někdy v sukni. Umění 90. let
Místo: přízemí a první patro Uměleckoprůmys­lového muzea Moravské galerie v Brně, Husova 14

Vystavující umělkyně: Veronika Bromová, Milena Dopitová, Lenka Klodová, Zdena Kolečková, Alena Kotzmannová, Martina Klouzová-Niubó, Markéta Othová, Míla Preslová, Elen Řádová, Kateřina Šedá, Štěpánka Šimlová, Michaela Thelenová, Markéta Vaňková, Kateřina Vincourová

Více informací na www.moravska-galerie.cz