Jižní Morava

Blanensko

Putování po betlémech 
Kdy: 23. prosince až 6. ledna 
Kde: Blansko
Druhý ročník putování po betlémech připravila na vánoční čas od 23. prosince až do svátku Tří králů 6. ledna blanenská farnost. Betlémy se objeví v mnoha výlohách a na některých venkovních plochách. Začátek akce pořadatelé spojili s příjezdem Betlémského světla do Blanska. Součástí bude i letos šifrovací hra.

Lyžování v Olešnici
KDY: o víkendu od 8.00, ve všední den od 9.00
KDE: Olešnice

Milovníci lyžování mohou zavítat do Olešnice na Blanensku. V sobotu i neděli je otevřeno od osmi ráno, v sobotu do osmi večer a v neděli do sedmi hodin.Lyžovat lze i ve všední dny, vleky spouští provoz v devět ráno. Za jednu hodinu zaplatí lidé 310 korun. Na místě je i půjčovna a servis lyží, objednat lze i výuku s instruktorem. Více onformací najdou zájemci zde.

Vánoce 1987. Radost udělaly tehdy panenky, knížky i mašinka s vagonky.
RETRO: Blíží se advent. Zavzpomínejte s námi na Vánoce v časech minulých

Adventní zastavení
KDY: neděle 19. prosince od 17.30
KDE: Adamov

Na čtvrté a zároveň poslední Adventní zastavení láká město Adamov. V průběhu půlhodinového programu se představí patron akce, kterým tentokrát bude Jiří Němec a vystoupí šikovné děti z Mateřské školy Jilemnického v Adamově pod vedením svých učitelek. Nebude chybět ani drobné občerstvení. Setkání se koná v neděli od půl šesté před Městským kulturním střediskem Adamov na Ptačině. Pořadatelé upozorňují návštěvníky na nový jízdní řád pro MHD Adamov.

Nad betlémem svítí hvězda
KDY: sobota 18. prosince od 14.00
KDE: Blansko
ZA KOLIK: zdarma

Zámek v Blansku bude dějištěm divadelního představení v podání divadla Emillion. Nad Betlémem svítí hvězda je klasický vánoční příběh o putování Josefa a Marie do Betléma i narození Ježíška. Nechybí ani Tři králové, anděl, pasáčci a král Herodes. Začátek je v sobotu ve dvě hodiny a vstup je volný.

Po roční odmlce uspořádalo  Myslivecké sdružení Chrudichromy tradiční hon.
FOTO: Takto vypadá zimní hon na jihu Moravy. Na Bačově lovili myslivci ve sněhu

Břeclavsko

Jožka Černý
KDY: sobota 18. prosince od 17.00
KDE: Valtice

Na lidovou notu se mohou v sobotu v podvečer naladit lidé ve Valticích. Odpoledne od pěti hodin chystají pořadatelé před vinařským barem Vrata 22 venkovní vánoční zpívání s nestorem lidové písničky Jožkou Černým. Setkání pak bude pokračovat ve sklepě s cimbálovou muzikou.

Vánoční setkání
KDY: neděle 19. prosince od 15.00
KDE: Velké Pavlovice

Oblíbený vánoční jarmark ani svařák místních vinařů letos radnice ve Velkých Pavlovicích připravit kvůli platným epidemickým omezením nemohla. Přesto bude v neděli po třetí odpoledne důvod zastavit se při procházce městem právě u radnice. Od tří hodin odpoledne bude kapela Windband vyhrávat vánoční písničky, o půl čtvrté děti vypustí balonky s přáníčky a pak bude ještě do půl páté kapela Windand pokračovat ve vánočním hraní.

Od adventu do Tří králů
Kdy: do 2. ledna
Kde: Břeclav, pavilon v Sadech 28. října
Vánoční zvyky a lidové betlémy obcí v Podluží přiblíží nová panelová výstava v pavilonu v Sadech 28. října v Břeclavi. Návštěvníkům přiblíží například, co dělaly naše babičky za dlouhých zimních večerů nebo jak se stáčely provazy, dralo peří a sušily křížaly.

Benefičák pro Moravu
KDY: do 3. ledna
KDE: Zlín

V sobotu 4. prosince pořadatelé zahájili výstavu fotografií s názvem Benefičák pro Moravu  v Městském divadle ve Zlíně. Partě kamarádů, kteří mají rodové kořeny v Moravské Nové Vsi, není lhostejný osud rodin postižených tornádem. Výstava vznikla za podpory Magistrátu města Zlína, vedení Městského divadla a sponzorů. Poděkování patří také vinařům z Moravské Nové Vsi, kteří na zahájení věnovali více než sedmdesát lahví vína a Vinařský spolek  věnoval skleničky se svým logem. Výstava potrvá do 3.1.2022. Transparentní účet pro pomoc obětem tornáda 665651/0300, variabilní symbol 24062021.

Vánoční koncert - sbor Kantiléna
KDY: neděle 19. prosince od 17.00
KDE: Boleradice 
ZA KOLIK: 150 korun

V předvánočním čase vás zveme na netradiční koncertu brněnského Smíšeného sboru Kantiléna, který bude zajímavý i tím, že některé známé koledy budou zpívat podle not v programech a pokynů dirigenta se sborem i návštěvníci. Tak jsou připraveny originální a vtipné úpravy koled pro sbor a smyčcové kvarteto od Petra Janovského a Dady Klementové, která k tomu říká: „Už spoustu let pátrám po neznámých, nebo aspoň méně známých koledách. Jsem přesvědčená, že nikde na světě neexistuje takové množství krásných lidových písní, vztahujících se právě k vánoční době, jako u nás. Tentokrát nabídneme pestrou směs vánočních zpěvů z Brněnska, Horácka, Slovácka a v nových aranžích uslyšíte i ukázku ze slovenských koled, které u nás určitě na programech koncertů nebývají. Diriguje Jan Ocetek 

Čertovský pochod si užili lidé o víkendu v brněnských Kničkách.
Pekelná jízda, děs i setkání s anděly. Brněnské Kníničky obsadili krampusáci

Výstava betlémů
KDY: adventní neděle, vždy od 13.00 do 17.00
KDE: Muzeum, Klobouky u Brna
ZA KOLIK: 30 korun, děti do 15 let zdarma
Sváteční naladění mohou návštěvníci zažít v klobouckém muzeu. Každou adventní neděli si prodhlédnou výstavu betlémů.Soubor betlémů na výstavě vznikl především ze zápůjček od místních obyvatel a lidé se mohou těšit na betlémy například z keramiky, šustí či papíru. Otevřeno bude vždy od jedné do pěti.

Vilu si nechal postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni, který společně s manželkou Hermine oslovil jednoho z nejlepších brněnských meziválečných architektů Ernsta Wiesnera.
Vlasta Burian i Lída Baarová ve filmu. Vydejte se s námi do brněnské vládní vily

Svět skřítků a trpaslíků
KDY: do 24. ledna 2022
KDE: Břeclav, Muzeum pod vodárnou
Rodinnou výstavu nabízí břeclavské muzeum. Ukáže historické sošky, pohledy, hrníčky, loutky, skleněné figurky i klasické zahradní trpaslíky. Děti potěší skřítci z Večerníčků i Šmoulové. Výstava je přístupná ve všední dny od devíti do pěti, o víkendech od jedné do pěti. 

Výstava betlémů
KDY: do 31. ledna
KDE: Valtice

K návštěvě výstavy betlémů, novoročenek a pohlednic zve zájemce Muzejní spolek Valtice. Výstava je k vidění do konce ledna v Turistickém informačním centru na náměstí Svobody ve Valticích, a to vždy ve všední den od sedmi do půl čtvrté. Příchozí by měli počítat s pauzou na oběd mezi půl dvanáctou a dvanáctou.

Vánoční výstava a soutěž
KDY: denně od 10.00 do 18.00
KDE: Valtice, Svět pohádek

Na této stálé výstavě ve Světě pohádek uvidí návštěvníci desítky národních pohádkových postav a strašidel. Tři patra domu ukrývají například Jeníčka s Mařenkou, několikametrového obra, nebo dračí sluj. A nyní v předvánočním čase je expozice obohacena o soutěžní hru, ve které každý vyhrává. Děti tak musí například spočítat zapálené svíčky na adventním věnci, nebo hledají obyvatele betléma v nádherném, téměř metr dlouhém, diorámatu. Dospěláci pak zkusí štěstí v tipovací soutěži o láhev likéru z nedaleké mandlárny. Výstava je otevřena denně od deseti do šesti hodin.

V telčské hasičárně bylo opravdové peklo. Děti se bály.
Peklo u telčských hasičů. Největším strašákem byla váha pro hříšníky

  

Brno a Brněnsko

Pátrací hry
KDY: do 24. prosince
KDE: Vysoké Popovice

Stejně jako se den po dni vyloupávají čokolády z adventního kalendáře, tak se postupně rozsvěcují okna ve Vysokých Popovicích na Brněnsku. Až do 24. prosince se každý den rozsvítí jedno speciálně nazdobené s číslovkami 1 až 24 a úkolem ostatních je v obci pátrat, kde jsou. Po loňském úspěchu se zde opakuje živý kalendář. Hrací karty je třeba odevzdat do 27. prosince. Se stejnou hrou v ulicích se přidal i Zbýšov.

Procházka po betlémech
KDY: od 20. prosince do 6. ledna
KDE: Tišnov

Tišnovská Procházka po betlémech začne v pondělí 20. prosnce a bude mít celkem deset zastavení. Ve výlohách najdou návštěvníci betlémy od řezbářů z celé České republiky, ať už od Zdeňka Farského z Náchoda nebo  od Jana Čončky z Hlubočce na Opavsku nebo Ladislava Zápařky z Herálce v Čechách nebo  Tišnovský betlém od členů pořádajícího spolku Art Periscope. Uvidí i díla od dalších regionálních výtvarníků. Mapku najdou zájemci zde.

Živý betlém
KDY: 22. prosince
KDE: Brno, Nový Lískovec

Závěr adventu v brněnském Novém Lískovci si užijí lidé na sousedském setkání. Společně si připomenou dávné lidové zvyky a uvidí vánoční příběh o narození Ježíška. Sehrají ho místní herci a účinkovat budou i živá zvířata. Příchozí se mohou těšit na minizoo i betlémské světlo. Dojde i na sváteční slovo. Vstup je zdarma. Akce se koná ve středu 22. prosince od dvou hodin odpoledne v Oblé ulici. Pořádá ji Sokol Nový Lískovec. Ztvárnění vánočního příběhu je zde již tradiční akcí. (

Adventní prohlídky – Leonardovy stroje
Kdy: každou adventní sobotu od 15.00
Kde: Kapucínské náměstí, Brno
Každou adventní sobotu je připravená mimořádná komentovaná prohlídka výstavy Leonardovy stroje. Příchozí poznají nejen princip fungování jednotlivých modelů, ale také to, jak vznikaly. Tato výstava je totiž unikátní i vzhledem k tomu, že všechny vystavované exponáty vznikaly v rukou jednoho autora, Miroslava Mužíka, který bude výstavou sám provázet. Vstipné je 140 korun pro dospělého, 70 pro důchodce a studenty.

Velký vánoční koncert
KDY: úterý 21. prosince
KDE: Sál konventu milosrdných bratří, Brno
ZA KOLIK: od 150 do 200 korun

V úterý před svátky potěší své příznivce pěvecký sbor Lumír Velkým vánočním koncertem v Brně. Lístky zájemci koupí zde. Kdo dává přednost osobnímu zakoupení vstupenky, má v Brně několik příležitostí. Vstupenky nabízí Dům Pánů z Lipé,  IC To Je Brno, Zoner Bobyhall a KD Rubín. Mimo jiné se mohou lidé těšit na vánoční skladby jako například Chvalozpěv při vánoční svátosti a Českou mši půlnoční od J. J. Ryby, Pastorellu na Jitřní od J. I. Linka a v našem souboru velmi oblíbenou Pastorellu od T. N. Koutníka.Lumír chystá i Benefiční koncert na podporu nových varhan, který se uskuteční 16. ledna. Podpoří Klášterní kostel Nejsvětější Trojice na Božetěchově ulici v Brně - Králově Poli.

Josef Maršálek představil svou knihu Sexy dortíky.
Cukrář Josef Maršálek vydal Sexy dorty, knížku v úterý představí v Brně. Na čáře

Betlémy v Letohrádku Mitrovských
Kdy: do 16. ledna
Kde: Brno, Letohrádek Mitrovských
Tradiční výstava betlémů v Letohrádku Mitrovských v Brně nabízí historické i soudobé exponáty různých velikostí a druhů. Nebudou chybět ani různé kuriozity. Výjimečným exponátem je rozsáhlý ručně malovaný papírový betlém z roku 1933 od Jana Václavů ze Železnobrodska. Součástí bude i dioráma Život Ježíše Krista s více než sto figurami.

Vůně kávy ve VIDA!
KDY: do 30. června 2022
KDE: Brno, VIDA!
ZA KOLIK: základní vstupenka 230 korun

Lidé se mohou vydat na cestu do světa kávy v zábavním parku VIDA! v Brně. Upraží si vlastní kávová zrna a poznají rozdíly mezi různými způsoby pěstování. Objeví, jak vypadá kávové zrno pod elektronovým mikroskopem. O víkendu je otevřeno od deseti do šesti, více informací najdou lidé na webu vida.cz.

Adventní kalendář naruby
Kdy: do 31. prosince
Kde: Brno a okolí
Vánoční období mají mnozí spjaté s adventním kalendářem a také dobročinností. Pracovníci Diecézní charity Brno letos vymysleli sbírku s názvem Obrácený adventní kalendář. Motivují Brňany, aby místo otevírání čokoládových políček každý den v době adventu, odložili jednu nepotřebnou věc ze své domácnosti. Darované věci po novém roce rozdělí potřebným.
Předání nashromážděných věcí se uskuteční po novém roce na pobočce brněnské diecézní charity. Podrobnější informace kdy a kam s nashromážděnými věcmi jsou na webové stránce www.UklidmeCesko.cz/AdventNaruby. Místa, kam odevzdat další využitelné věci pro potřebné jako nábytek, vybavení domácnosti, hračky, knihy nebo trvanlivé potraviny, zobrazuje aplikace kamsnim.cz.

Poslední listopadový víkend zasypal Brno sníh.
Víkend ve sváteční bílé. Brno a okolí pocukroval na počátku adventu první sníh

Adventní prohlídky
KDY: pátek až pondělí od 9.00 do 17.00
KDE: Brno, vila Stiassni

Elegantní interiéry s duchem první republiky v kombinaci s tradiční výzdobou. To čeká návštěvníky během adventních a vánočních prohlídek, kdy nebude chybět vánoční stromeček ozdobený replikami dobových vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí, které jsou na prestižním seznamu UNESCO. Příchozí se mohou těšit i na výstavu dobových dětských hraček. prohlídky pokračují do 19. prosince.

Výstava betlémů
KDY: do 17. prosince
KDE: zámek Rosice

Užít si vánoční atmosféru mohou lidé na zámku v Rosicích. Výstava betlémů bude přístupná o víkendech od devíti do tří, ve všední dny od dvou do šesti hodin. Samoobslužné výdejové okénko bude otevřené v době otevření výstavy betlémů. Adventní jarmark i kulturní program zrušila vládní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru.

Výstava Betlémy a umění
KDY: do 19. prosince
KDE: Předklášteří
Vánoční příběh ve dřevě si mohou užít lidé na výstavě v Předkláštěří. Svými díly na výstavu přispěli Jiří Netík, Roman Galek, Jan Čončka, František Ševčík, Jiří Ondra, Petr Poukar, Antonín Srba, František Matoušek, Luboš Plachý a Jiří Malášek. Dále zde bude vystaven Tišnovský betlém spolku Art Periscope a pašijový betlém zapůjčený Etnografickým ústavem v Brně. Na výstavu přispěli svým dílem i žáci základních škol. Otevřeno je denně od deseti dopoledne do pěti odpoledne.

Setkání mistrů bylo letos posledním společným setkáním mistrů volantu rally, rallycrossu a autokrosu.
FOTO: Hvězdy motorsportu zakončily sezonu na autodromu v Sosnové

Vánoční zlaté prasátko
KDY: sobota a neděle
KDE: Ivančice

Každý adventní víkend bude mezi čtvrtou a osmou večer v některém z domů v Ivančicích svítit Vánoční zlaté prasátko. Nápovědu, kde pátrat, najdou děti vždy od pátku na webu a Facebooku ivančického kulturního a informačního centra. Děti, které najdou všechny adresy, se mohou těšit na odměnu.

Adventní kalendář filharmonie
KDY: do Štědrého dne
KDE: on-line

Adventní kalendář Filharmonie Brno začíná číslem 23, tedy ukazuje, kolik dní zbývá do Štědrého dne. Vrcholem kalendáře bude zlatá neděle, kdy lidé poprvé uslyší filharmonickou koledu. Stejně jako loni ji zkomponoval člen orchestru, tubista Petr Jirák. „Zatímco loni jsme měli vlastní text i hudbu, letos jsem se nechal inspirovat moravskou lidovou koledou. Je vystavěná tak, že začínají jen violoncello a flétna, postupně se k nim přidávají další nástroje a úplně v závěru Kantiléna. Vzhledem k tomu jsme se rozhodli, že ji pojmeme jako hádanku pro naše fanoušky. Prvního prosince jsme zveřejnili a pak na bronzovou a stříbrnou neděli zveřejníme části koledy bez zpěvu a lidé mohou hádat, co hrajeme,“ uvedl Jirák. Zájemci mohou posílat svoje tipy až do zlaté neděle na adresu info@filharmonie-brno.cz.

Úniková hra v zoo
KDY: do 31. prosince
KDE: Zoo Brno

Zpestřit si víkendovou procházku po brněnské zoo mohou zájemci únikovou hrou. Soutěživým povahám stačí nabitý mobilní telefon s aplikací POEG. Středně obtížná detektivka je situována do Zoo Brno a po vyřešení případu získává úspěšný luštitel detektivní odznak. Do hry se lze zapojit nejen i víkendu, ale i ve všední den od devíti ráno do šesti odpoledne.

Hodonínsko

Setkání v parku
KDY: neděle 19. prosince od 16.00
KDE: Kyjov, Městský park

Sousedské setkání plné pohody chystají na nedělní odpoledne pořadatelé v Městském parku v Kyjově. Zazpívá Kyjovánek a vystoupení bude náhradou za zrušený vánoční koncert v kostele. Příchozí mohou společně nazdobit stromeček jedlými ozdobami, které udělají radost ptákům. Přinést si mají i svíčku. Pro zahřátí zkřehlých rukou a navození příjemné atmosféry se rozhoří ohně v koších, znít budou známé i méně známé koledy. K pití bude teplý čaj nebo nealkoholický punč. Začátek je ve čtyři odpoledne.

Novoroční koncert
KDY: 12. ledna od 19.00
KDE: Hodonín

Slavnostní novoroční koncert chystají na 12. ledna příštího roku pořadatelé v Hodoníně. V Sále Evropa zazní program Johann Strauss a současníci. Zahraje Štátny komorný orchester ze Žiliny pod taktovkou Christiana Pollacka. Zazpívá sopranistka Alexandra Reinprecht. Na pořadu budou skladby Johanna, Josefa a Eduarda Strausse, Franze Lehára a Roberta Stolze. Vstupné je 290 korun a lístky jsou v předprodeji Domě kulturu, informačním centru a online.

Výstava betlémů
Kdy: do 19. prosince
Kde: Hodonín, Regionální centrum
Regionální centrum v Hodoníně přináší do 19. prosince Výstavu Betlémů. Na návštěvníky čekají čtyři desítky betlémů vyrobených z nejrůznějších materiálů, jako je perník, šústí nebo dřevo. Největší betlém pochází od paní Svobodové, a to až z dalekého Podkrkonoší. Výstavu doplní obrazy Aloise Sikory, které jsou věnované tématu Vánoc a také Petra Přikryla. Regionální centrum je návštěvníkům otevřeno každý den od devíti do čtyř.

Vánoční koncert
KDY: úterý 21. prosince
KDE: Strážnice

Naladit se na tu pravou vánoční atmosféru mohou v úterý 21. prosince posluchači ve Strážnici. V místním kulturním domě Strážničan je připravený Vánoční koncert, během kterého zazní Česká mše vánoční J. J. Ryby, ale i klasické české koledy. To vše v podání Českého filharmonického sboru Brno a Orchestru Czech Virtuosi. Začátek koncertu je v sedm.

Advent rozzářil Strážnici. Vánoční náladu navodila krásná výzdoba lemující ulice města.
Rozzářené stromy, hvězdy a rolničky ve Strážnici. Líbí se vám adventní výzdoba?

Příběh vánočního stromečku
KDY:  do 19. prosince
KDE: Ždánice, Vrbasovo muzeum

Vánoční výstavu pod názvem „Příběh vánočního stromečku" mohou navštívit lidé ve Ždánicích.Výstava návštěvníky seznámí s historií a tradicí tohoto vánočního symbolu a přiblíží, jak se slavily Vánoce v minulosti. Výstavu doplňují historické vánoční ozdoby, dobové fotografie, dekorace a nábytek. Příchozí uvidí,  jak se slavily Vánoce na zámku ve Ždánicích, v selských domech na počátku dvacátého století a nebudou chybět ani retro Vánoce šedesátých a sedmdesátých let. Otevřeno je od úterý do pátku od devíti do čtyř hodin a  v neděli od deseti do čtyř.

Advent ze střechy
KDY: neděle 19. prosince od 17.00
KDE: on-line

Loni se pustil Dům kultury Kyjov do ojedinělé akce, a to Adventu ze střechy. V letošním roce je situace ohledně koronaviru obdobná, a tak se na střechu kyjovského kulturáku vydají umělci opět. Kyjovský advent ze střechy se koná v neděli od pěti hodin odpoledne a zájemci ho mohou shlédnout prostřednictvím živého vysílání na Facebooku, YouTube i prostřednictvím regionální televize.

Pletky s anděly
Kdy: do 9. ledna
Kde: Veselí nad Moravou, Panský dvůr
Andělům je věnovaná nová výstava v Městské galerii Panský dvůr ve Veselí nad Moravou. Adventní výstavu nazvanou Pletky s anděly vytvořila scénografka a výtvarnice Eva Blahová a zapojili se do ní nejen žáci výtvarného oboru veselské Základní umělecké školy, ale i místní pletařky a háčkařky. Rodinná výstava zaujme svými exponáty děti i dospělé a ke zhlédnutí bude až do 9. ledna příštího roku. Výstava je otevřená každé úterý, čtvrtek, sobotu a neděli, a to vždy od jedné do pěti.

Bruslení v Kyjově
KDY: všední den od 8.00 do 21.00, víkendy od 8.30 do 21.00 (ráno a večer možnost pronájmu)
KDE: Kyjov
Areál městského stadionu v Kyjově patří mobilnímu kluzišti a příznivcům bruslení. Zabruslit si zájemci mohoukaždý den, včetně vánočních svátků. Pro veřejnost budou k dispozici devadesátiminutové bloky nebo hodinové pronájmy určené například pro hokej. Dům dětí a mládeže Kyjov si dokonce připravil kroužek bruslení. Podrobnější informace zájemci najdou na webu města. Vánoční provozní doba jde dostupná zde.

Šťavnaté a čerstvé plody zaplnily Masarykovo náměstí v Kyjově.
Exotické ovoce na dosah. Kyjovské náměstí zaplavily Africké trhy. Míří i do Brna

Vyškovsko

Novoroční koncert
KDY: 11. ledna od 19.00
KDE: Vyškov

Moravské klavírní trio ve spolupráci s operními hosty představí svátečně laděný program slavných árií a duet v Besedním domě ve Vyškově. Lístky jsou ke koupi do 3. ledna on-line a od 4. ledna na Turistickém informačním centru ve Vyškově. Jedna vstupenka přijde na 250 korun.

Vánoční příběh
KDY: neděle 19. prosince od 17.00
KDE: Slavkov u Brna, SC Bonaparte
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Na závěr adventu připravili pro své příznivce slavkovští divadelníci Vánoční příběh. Méně známý děj putování čtvrtého krále za betlémskou hvězdou nabídne poetické vyprávění o lidské sounáležitosti a pomoci druhým. Diváci se mohou těšit na vyprávění plné písniček skladatele Luboše Javůrka. Tuto inscenaci předvedli herci ve Slavkově v roce 2019, loni jim v repríze zabránila pandemie koronaviru. Představení začne v neděli v pět hodin odpoledne a vstupné je dobrovolné.

Vůně vánoc
Kdy: do 16. ledna
Kde: Muzeum Vyškovska, Vyškov
Do vyškovského muzea mohou zajít návštěvníci načerpat sváteční atmosféru. Zjistí,  jak se vánoční tradice vyvíjely, a jak se v historii proměňovala podoba vánočního stolu a zdobení stromečku. Poznají také rozdíl ve vánočním cukroví na měšťanském stole a ve venkovské kuchyni nebo proč na štědrovečerním stole nemohl chybět bochník chleba. Vstupné je dvacet nebo čtyřicet korun.  Otevřeno je po celý týden kromě pondělí, a o víkendech pouze odpoledne.

Jarmark ve skříni
KDY: pondělí 20. prosince
KDE: Vyškov, Palánek

Podpořit regionální prodejce mohou lidé díky Jarmarku ve skříni, který se koná V Ekošpajzce na Palánku ve Vyškově. Své produkty v bedýnkách nabídnou k prodeji místní tvořiví výrobci. K dostání budou šály a plédy, přírodní mýdla, pomůcky pro lepší soustředění a učení dětí a designové oblečení. Nakupující zde najdou i drobné doplňky, dekorace a svíčky. Otevřeno bude v pondělí 20. prosince od osmi ráno do sedmi večer. Více informací najdou zájemci zde.

Prodejní výstava včelích produktů
KDY: do 22. prosince
KDE: Knihovna Anny Šperkové, Bučovice

Svíčky z včelího vosku nebo kosmetiku nakoupí zájemci na prodejní výstavě, která provoněla bučovickou knihovnu. K obdivování či zakoupení budou věci až do 22. prosince.

Adventní procházka
KDY: do 17. prosince
KDE: Bučovice

Informační a kulturní středisko Bučovice vyhlašuje další výzvu pro rodiny s dětmi, tentokrát zveme na Adventní procházku. Zájemci se mohou vydat podle mapy hledat otázky vyvěšené za okny bučovických prodejen a dalších dobře přístupných budov nebo vývěsek. Kdo vyplní křížovku a odhalí tajenku, může se zastavit do infocentra v Bučovicích pro odměnu. Tam si také soutěživé povahy vyzvednou mapku s vyznačenými místy, na nichž najdou otázky včetně pracovního listu s příběhem a křížovkou.

 

Hudební skladatel, producent a autor povídek Zdenek Merta. Fotogalerie z roku 2014 - představení knihy povídek.
Tip na dárek. Vychází kniha a CD Zdenek Merta u klavíru. K životnímu jubileu

Světec nebo světice, ochránci to světnice
Kdy: do 20. února
Kde: Muzeum Bučovice
Nová výstava návštěvníkům představí podmalby na skle, obrázky malované na rubovou stranu skel, které jsou součástí bohaté lidové tvorby našich předků a zároveň dokladem lidové zbožnosti obyvatelstva. I když se v našich zemích podmalby objevovaly už v 16. století, největší popularitu zažívaly od 2. poloviny 18. století do 3. čtvrtiny 19. století. V této době již nebyly podmalby tak nákladnou záležitostí a téměř každá domácnost se mohla pyšnit alespoň jedním takovým obrázkem. Čím více obrázků se v domácnosti nacházelo, tím větší prestiž měla rodina v místní komunitě.

Výstava betlémů
Kdy: do 6. února
Kde: Švábenice
Od soboty 27. listopadu mohou lidé navštívit muzejní galerii betlémů, vlastivědné muzeum s expozicí přibližující život našich předků a výstavní síň s výstavkou malých kalendářů ve Švábenicích. Otevřeno je o víkendech od jedné do pěti, a to do 6. února. Vlastivědné muzeum se nachází ve staré budově školy z roku 1938. V budově je osm místností. Šest je uspořádáno jako stálé expozice památek po švábenických předcích a dvě místnosti slouží pro výstavy různého zaměření. Stálá expozice je muzejní galerie betlémů obsahuje na 1740 betlémů.

 

Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929–1930 navrhl architekt Ludwig Miese van der Rohe. Je zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Tajemství Skleněného pokoje. Slavná brněnská vila Tugendhatových bere dech

Adventní koncerty Tria Campanula
Kdy: 19. prosince
Kde: Bohdalice, Vyškov, Rousínov
Sopranistka Jana Bařinková, flétnistka Markéta Kavková a varhanice Daniela Hřebíčková, které společně tvoří Trio Campanula chystají sérii adventních a vánočních koncertů. Poprvé vystoupí 5. prosince v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Bohdalicích, poté 19. prosince v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vyškově a na závěr druhého ledna na novoročním koncertě v rousínovském kostele sv. Maří Magdalény.

Dárek z knihovny
KDY: do 23. prosince
KDE: Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově

Vánoce se nezadržitelně blíží a vy ještě nemáte dárky pro své blízké? Darovat jim můžete celou knihovnu. Až do 23. prosince mohou zájemci na pokladně vyškovské knihovny zakoupit Vánoční dárkový poukaz na roční registraci do Knihovny Karla Dvořáčka. Cena poukazu je dle věku obdarovaného.

Heršpický betlém
KDY: bez omezení
KDE: Heršpice

Vyrazit na procházku Heršpicemi mohou místní i přespolní, aby se pokochali betlémem na návsi. Také letos jej připravili zahrádkáři se svými příznivci. Kolemjdoucí se mohou těšit na dvě nová zvířátka.

Ve stopách filmařů za příběhem Harry Pottera. Ve filmech si zahrálo i nádraží King Cross s legendárním nástupištěm 9 3/4.
Dvacet let s filmy o Harry Potterovi. Podívejte se na známá filmová místa

Sbírka pro opuštěné psy
KDY: do 31. prosince
KDE: Vyškov

Materiální sbírka pro záchytnou stanici při ZooParku Vyškov se koná v TIC na Masarykově náměstí ve Vyškově. S případnými dotazy se mohou lidé obracet na e-mailovou adresu zoopark@zoo.vykov.cz Vše potřebné najdou lidé na webu www.psivyskov.wbs.cz a na Facebooku záchytné stanice Vyškov. Oficiální předání sbírky je naplánované na 12. ledna ve tři hodiny přímo v areálu záchytných kotců na ulici Cukrovarská.

Znojemsko

Vyhlídkové kolo
Kdy: do ledna, denně od 12.00 do 19.00, v pondělí od 13.00 do 19.00
Kde: Znojmo, Komenského náměstí

Novinkou letošního adventu ve Znojmě je velké vyhlídkové ruské kolo na Komenského náměstí ve Znojmě. Podobnou atrakci mají místní i návštěvníci města k dispozici poprvé. Podobný zážitek si v předchozích letech užívali lidé v Brně. Kvůli rozkopanému Moravskému náměstí tam ale oblíbená atrakce letos chybí.

Adventní kino a Vánoce 
KDY: neděle 19. prosince od 17.00
KDE: Višňové
Vidět pokračování oblíbené vánoční pohádky Anděl páně 2 společně se svými souedy, přáteli a dětmi v mrazivém podvečeru mohou lidé ve Višňovém.Promítání u vánočního stromu začíná v pět hodin odpoledne. Na Štědrý den se obyvatelé městyse sejdou ve dvě hodiny odpoledne u betléma a o půl jedenácté začíná v kostele půlnoční mše.26. prosince je v plánu štěpánský koncert a 1. ledna vyrazí všichni společně na Starou horu.

Vánoční tvoření v muzeu
KDY: do 2. ledna, vždy od 9.00
KDE: Znojmo, Dům umění
ZA KOLIK:

Od soboty 11. prosince bude přednáškový sál Domu umění patřit samoobslužné dílničce pro děti, kde mohou děti i mezi svátky strávit čas vánočním tvořením pod dohledem rodinných příslušníků. Vstupné je 30 korun.

Náhrada adventních trhů
KDY: úterý od 11.00 do 19.00 nebo dle dohody
KDE: Znojmo, vánoční kancelář ZnojmoRegionu, Obroková ulice

Vánoční trhy jsou zrušené, ale možnost nakoupit si regionální vánoční dárky zůstává. I letos tak mohou lidé  v historickém centru Znojma, v Obrokové ulici přímo u Radniční věže, vybírat nejrozmanitější vánoční dárky pro své blízké. Otevřeno je zde každý adventní čtvrtek i každé adventní úterý od jedenácti do sedmi hodin. V nabídce jsou přitom jak malé drobnosti pro potěchu oka, tak velmi hodnotné dary.

Zpěvák Miro Žbirka koncertoval v Mohelnici v červnu roku 2018.
Fotky a melodie. Meky ve vzpomínkách čtenářů. Hity zvládají i školáci na cimbál

Zimní kluziště
Kdy: dle otevírací doby
Kde: Horní náměstí a Sokolská ulice
Dokud to epidemická opatření dovolí, budou od poslední listopadové soboty ve Znojmě otevřená dvě venkovní kluziště. Umělá plocha na Horním náměstí a klasické kluziště u Sokolské ulice. Kluziště na náměstí otevírá v devět ráno, plocha u Sokolské o hodinu dříve. Bruslit zájemci mohou do sedmé, respektive osmé večer. Na náměstí je bruslení zdarma, u Sokolské je vstupné padesát korun, děti do šesti let mají i tam vstup zdarma.

Znojmo v pověstech
KDY: sobota 18. prosince od 17.00
KDE: Znojmo

Vánoční prohlídky centra Znojma zaměřené na pověsti z jeho historie nabídnou o adventních víkendech pořadatelé ve Znojmě. Sraz je vždy v sobotu a neděli v pět odpoledne u infocentra na Obrokové ulici. Prohlídky pokračují o víkendech až do 18. prosince.

Poezie Vánoc
KDY: do 6. února
KDE: Znojmo, Minoritský klášter

Návštěvníci Jihomoravského muzea ve Znojmě mají možnost zhlédnout ve výstavním sále v prvním patře minoritského kláštera vánoční výstavu „Poezie Vánoc“ zapůjčenou z jihlavského muzea. Výstava představuje ukázky původních soukenických jihlavských betlémů i betlémové přírůstky ze současné tvorby zdejších řezbářů. Přístupná je každý den od pondělí do pátku od devíti do pěti hodin a o víkendech od desíti do pěti hodin.

Trubači z radniční věže
KDY: do 23. prosince, každé úterý a čtvrtek od 18.00
KDE: Znojmo

Obyvatelé ve Znojmě si mohou užít sváteční atmosféru i díky trubačům. Radniční věž rozezní vždy v úterý a ve čtvrtek od šesti hodin v podvečer. Živé koncerty trubačů jsou jedním z bodů Znojemského adventu, který zůstal částečně zachován i po nových vládních nařízeních.Navodí tak příjemnou atmosféru při procházce svátečně nasvíceným městem. Hlavní vánoční strom i betlém najdou lidé na Masarykově náměstí. Spojnici s Horním náměstím tvoří Obroková ulice lemovaná stromky zdobenými dětmi ze škol a školek. A na Horním náměstí mohou lidé využít již výše zmiňované kluziště s umělým povrchem.

Dárkový poukaz na epopej
KDY: po dobu adventu
KDE: Moravský Krumlov, Znojmo, Brno
ZA KOLIK: jedna vstupenka 250 korun
Dárkový poukaz jako vstupenka na výstavu Alfonse Muchy může být pěkný vánoční dárek. Pořídit ho zájemci mohou na pokladně Slovanské epopeje v Moravském Krumlově, ve Znojmě a v Brně. Obdarovaný si pak může rezervovat termín prohlídky kdykoliv během celého příštího roku. Dárkový poukaz mohou lidé ze Znojma a okolí pořídit vždy v úterý a ve čtvrtek od jedenácti do sedmi hodin v prodejním okénku regionálních produktů ze Znojemska na Obrokové ulici pod Turistickým informačním centrem v místě, kde sídlí destinační kancelář ZnojmoRegion. V Brně jsou k dostání na centrále cestovního ruchu, Informačním centru To je Brno nebo na TIC Brno na hlavním nádraží.

 Vysočina

Vánoční procházka ve Světlé
Kdy: do 6. ledna
Kde: Světlá nad Sázavou
Vánoční procházka městem láká místní i přespolní také letos do Světlé nad Sázavou. A bude se na co těšit. Zájemci se mohou vydat přes most a Wolkerovou ulicí po „modré a stříbrné“ až k prvnímu rybníku. Zpívající ostrov potěší kolemjdoucí každých patnáct minut. Po domluvě s Ježíškem pořadatelé pro děti připravili Andělskou poštu. Na břehu rybníka čeká truhlice na dětská přání a Zvonička pro jejich potvrzení. Z hráze lze pokračovat bez obav kolem potoka. Vyjít z parku je nejlepší světelnou branou u pekáren. Kdo bude mít štěstí, sveze ho připravený koňský povoz. Osvětlená trasa bude dělat radost do Tří králů.

Vánoční Třebíč
KDY: po dobu adventu
KDE: Třebíč

Adventní trhy se svařákem sice lidé na jihu Moravy ani Vysočině nezažijí, města ale připravila spoustu příležitostí k procházkám, zejména po setmění mají tu pravou atmosféru. Neopakovatelnou a kouzelnou vánoční náladu najdou lidé v adventním čase v Třebíči na Vysočině. Velkým lákadlem a překvapením hlavně pro děti je osvětlený park s Masarykovou vyhlídkou na Hrádku. Martinské náměstí zdobí betlém, vánoční strom a nasvícená Městská věž, před Pasáží je k vidění velký adventní věnec.

Vánoční výzdoba Třebíče
Vydejte se za vánoční atmosférou do Třebíče. Kouzelný park láká k procházce

Štědrý den na Horácku
Kdy:  do 9. ledna
Kde: Žďár nad Sázavou
Jak naši předkové v devatenáctém století prožívali Štědrý den a co přesně se od brzkého rána až do půlnoční mše dělo ve světnici, na dvoře i venku v přírodě? Které štědrovečerní zvyky a rituály měly lidem pomoci nahlédnout do budoucnosti? To i mnohem víc lidé zjistí na výstavě s názvem Štědrý den na Horácku v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou.

V českokrumlovské knihovně se pohybovaly postavy z Harryho Pottera a fantasy světa.
Bradavické kouzlo trvá. Harry Potter s kamarády volá děti za dobrodružstvím

Kluziště v Třebíči
Kdy: dle otevírací doby
Kde: Třebíč
Milovníci bruslení mohou navštívit umělou ledovou plochu ve sportovním areálu Na Hvězdě na jižním okraji Třebíče. Vstupné zůstává symbolické, a to 50 korun na osobu a jeden blok. Přímo na místě si lze brusle také zapůjčit nebo ve vypsaných termínech nechat vlastní nabrousit. Na Hvězdě nechybí ani možnost občerstvení. Stejně jako loni, se i letos bude provoz odvíjet od případných protiepidemických opatření vyhlášených vládou. Pro aktuální informace o rozpisu bruslení a podmínkách provozu je možné sledovat stránky sportovního areálu na-hvezde.cz. Je tam k dispozici i rozpis hodin pro veřejnost.

 

Vůně svátků
Kdy: do 6. ledna
Kde: Telč
Vánoční výstava nazvaná Vůně svátků v Městské galerii Hasičský dům láká do Telče. Chce být poučením i inspirací pro všechny, kdo mají tradice rádi a dodržují je. Příchozí se mohou těšit na ukázky pečiva s doprovodnými texty. Doplní je i vánoční výzdoba v podobě stromků, betlémů a měšťanského pokoje o Vánocích.

První sníh a začátek adventu v Moravských Budějovicích.
První sníh a advent v Moravských Budějovicích. Podívejte se do fotogalerie