BRNĚNSKO:

Světový den vody: den otevřených dveří na vodní nádrži Brno
Kdy: sobota 23. března od 9.00
Kde: sraz před hrází nad schodišti u pravobřežního zavázání (směrem k přístavišti)

Proč přijít: Do vodní nádrže v Brně mohou zájemci nahlédnout v sobotu 23. března. Sraz je naplánovaný před hrází nad schodišti u pravobřežního zavázání (směrem k přístavišti). Účastníci se seznámí s historií a technickým řešením vodního díla a navštíví místa, která jsou jinak pro veřejnost nepřístupná (strojovna spodní výpusti a revizní štola). Prohlídky s průvodcem začnou vždy v celou hodinu v čase od 9 do 14 hodin.

Zdroj: DENÍK/Sabir Agalarov

Otevření vodojemů Žlutý kopec
Kdy: první otvírací víkend - od pátku 22. března do neděle 24. března od 9.00
Kde: Vodojemy Žlutý kopec

Proč přijít: Lidem se znovu otevřou Vodojemy Žlutý kopec. První otevření v plném rozsahu připadne na předposlední březnový víkend. Turistické informační centrum města Brna navíc připravilo rozšířenou otevírací dobu od 9.00 do 21.00 a také poutavé audiovizuální instalace. „Ve dvou cihlových vodojemech dostanete malou ochutnávku podzimního festivalu Prototyp, v třetím betonovém uvidíte speciální instalaci s názvem Critical Level od Jiřího Suchánka a Petra Bradáčka,“ doplňují pořadatelé.

Ve vodojemech mohou lidé navštívit i uměleckou instalaci, která je součástí festivalu Prototyp.
VIDEO: Otevření třetího vodojemu na Žlutém kopci v Brně. Je betonový a největší

Tomáš Klus & cílová skupina
Kdy: pátek 22. března od 19.00
Kde: Kulturní dům, Kuřim

Proč přijít: Český písničkář, textař a skladatel Tomáš Klus vystoupí v Kuřimi. Do místního kulturního domu přijede v pátek 22. března, kde od sedmi hodin večer odehraje svůj koncert. Cena vstupenky je 870 korun v den akce.

Zdroj: Youtube

Den otevřených dveří Českého hydrometeorologického ústavu
Kdy: sobota 23. března od 09.00
Kde: Pobočka ČHMÚ, Brno

Proč přijít: Na den otevřených dveří zvou také meteorologové z Brna. Lidé mohou zavítat v sobotu 23. března na pobočku v brněnských Žabovřeskách, kde se sleduje počasí a vznikají předpovědi. Letošním tématem je Voda v krajině. Veřejnost se dozví množství zajímavostí o meteorologii, hydrologii a kvalitě ovzduší v Česku.

Velikonoční slavnosti v Brně
Kdy: od pátku 22. března do neděle 31. března
Kde: Náměstí Svobody, Brno

Proč přijít: Na náměstí Svobody se po necelém roce znovu vrací Velikonoční slavnosti. Letos se akce uskuteční od pátku 22. března do neděle 31. března. Příchozím bude na náměstí, které opět ozdobí téměř dvoumetrová kraslice, k dispozici celkem 40 stánků. V nich prodejci nabídnou pestrou škálu zboží. Sortiment bude zaměřený převážně na velikonoční tématiku či řemeslné a rukodělné výrobky. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením nebo neziskových organizací. „Na Velikonoční slavnosti jsme opět připravili pestrý kulturní program s důrazem na lidové tradice. Každý den budou vystupovat národopisné soubory nebo cimbálová muzika. O velikonočních víkendech si můžou návštěvníci ozdobit vlastní kraslice ve výtvarné dílně," zve starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

BLANENSKO:

Slavnosti jara
Kdy: sobota 23. března od 12.45
Kde: Ježkovo nábřeží v Blansku

Proč přijít: V Blansku se týden před Velikonocemi koná třetí ročník akce pro dospělé i děti, která má za cíl seznámit návštěvníky s lidovými tradicemi spojenými s oslavami jarní rovnodennosti. K vyzkoušení budou různá řemeslná a tvořivá stanoviště, hry nebo hraní na hudební nástroje. Program pak doplní taneční vystoupení a mnoho dalšího.

Vítání jara v Boskovicích
Kdy: sobota 23. března od 09.00
Kde: Muzeum regionu Boskovicka

Proč přijít: Muzeum regionu Boskovicka láká všechny na oblíbenou akci Vítání jara. Ta se koná v sobotu 23. března. Na programu bude zdobení kraslic, drátkování, nejen kluci si budou moci také uplést pomlázku. Chybět nebudou tvořivé dílničky nebo velikonoční trasa s úkoly.

BŘECLAVSKO:

Slavnosti mandloní a vína
Kdy: od pátku 22. března od neděle 24. března
Kde: Hustopeče

Proč přijít: Slavnosti mandloní a vína v Hustopečích přilákají do města opět davy návštěvníků. Letos se konají o víkendu 22. až 24. března. Město se chystá na oslavu jara v doprovodu muziky a kulinářských pochoutek, kde budu hrát mandle hlavní roli. Lidé se mohou také těšit na Anetu Langerovou nebo na kuchařku a vítězku televizního pořadu Peče celá země 2020 Petru Burianovou.

Zdroj: Deník/Jakub Dosedla

Hokejový turnaj Gastro Hockey Cup
Kdy: neděle 24. března od 10.00
Kde: Zimní stadion Tereza, Břeclav

Proč přijít: Přemek Forejt, Zdeněk Pohlreich nebo Roman Staša. Tito známí kuchaři vymění vařečky za hokejky a předvedou své dovednosti v charitativním hokejovém turnaji. „Cílem je nejen skvělá zábava, gastronomická show, ale především charitativní výtěžek, který opět poputuje na pomoc dětem,“ doplňují pořadatelé. Vstupné je 250 korun, děti do 12 let zdarma.

HODONÍNSKO:

Velikonoce se blíží…
Kdy: čtvrtek 21. března od 8.30–12 a 13–16.30, a také v sobotu 23. března od 13 do 17 hodin.
Kde: Masarykovo muzeum, Hodonín

Proč přijít: Stalo se již tradicí, že v týdnu po postní neděli probíhá v Masarykově muzeu v Hodoníně v sále Evropa na Národní tř. 21 akce s názvem Velikonoce se blíží. Celá akce klade důraz na interaktivitu, proto ti, kteří sem zavítají, mohou nejen obdivovat šikovné ruce řemeslníků, ale také si některou techniku pod jejich odborným dohledem vyzkoušet.

Velikonoce se blíží... - foto z minulých let
V Masarykově muzeu v Hodoníně i tentokrát proběhne akce Velikonoce se blíží...

Velikonoční dětská krojová zábava ve Vracově
Kdy: sobota 23. března od 14.00
Kde: sportovní hala ve Vracově

Proč přijít: Dětský folklorní soubor Lipinka zve na Velikonoční dětskou krojovou zábavu pro všechny generace v sobotu 23. března od dvou hodin odpoledne ve sportovní hale ve Vracově. K tanci a poslechu bude hrát František Marčík a cimbálová muzika. V rámci programu vystoupí také dětský soubor Lipinka, děti ze Sobůlek a DFS Trnaveček z Milotic.

VYŠKOVSKO:

Zahájení sezóny 2024 na Zámku Slavkov - Austerlitz
Kdy: sobota 23. března od 14.00
Kde: Palackého náměstí 1, Slavkov u Brna

Proč přijít: Zámek Slavkov u Brna otevře návštěvníkům znovu své brány v sobotu 23. března v devět hodin ráno. V tento bude možné navštívit klasické okruhy Historické sály, Historické salónky nebo výstavu Musaion. Od dvou hodin odpoledne se již uskuteční oficiální zahájení sezóny v Historickém sálu zámku. „Těšit se můžete na zahajovací ceremoniál, představíme si plány pro letošní sezónu. Hudební vsuvkou obohatí program úžasné Jazz Ladies, které svoji účastí pozvou na naši tradiční akci Veteranfest,“ doplňují pořadatelé.

Zdroj: Youtube

Vítání jara a Den ptactva
Kdy: sobota 23. března od 14.00
Kde: Hanácký statek, Zoo park Vyškov

Proč přijít: Vítání jara a Den ptactva si užijí návštěvníci ZOO parku ve Vyškově. Předposlední březnová sobota bude patřit pletení pomlázek, pečení jidášů nebo vyrábění moreny. „Část odpoledne pak bude v podobě her a soutěží věnovaná také ptačí říši - za ptáka roku byl letos vybrán rehek domácí, známý pod lidovým pojmenováním "kominíček",“ dodávají pořadatelé akce.

ZNOJEMSKO:

Lollipopz - Bláznivá show
Kdy: sobota 23. března od 15.00
Kde: Konferenční sál Dukla, Znojmo

Proč přijít: Lollyteame Bláznivá jízda míří o předposlední březnovou sobotu do Znojma. Děti zde dostanou šanci podívat se na pódium, zazpívat a zatancovat si nebo plnit bláznivé úkoly. Návštěvníci se mohou těšit i na úplně nové písničky.

Znojemská Noc divadel
Kdy: sobota 23. března
Kde: Znojmo

Proč přijít: Městské divadlo Znojmo oslaví 12. ročník Noci divadel s podtitulem „Proměna, a to 23. března, tedy v termínu, který symbolizuje Světový den divadla. Letos nabídne herecký workshop s Michaelou Dolinovou a večerní představení s herečkou a zpěvačkou Chantal Poullain. Workshop herečky Michaely Dolinové bude určen zvlášť pro děti a zvlášť pro dospělé. Promění účastníky v samotné herce – čekají je pohybové etudy, scénické čtení, práce s monology a dialogy, ale také povídání o divadelních zážitcích. Večerní koncert Chantal Poullain pak provede diváky francouzskými šansony, a to jak v podobě vlastních autorských skladeb, tak tradičních známých melodií. Vstupenky na představení je možné za symbolickou cenu 50 Kč zakoupit v TIC Obroková ve Znojmě.

Herečka Chantal Poullain
Noc divadel ve Znojmě poprvé na jaře. Nabídne Chantal Poullain i Dolinovou